Zaledwie co 5 budka dla nietoperzy, którą przyrodnicy z Opola zawiesili w miejskich lasach znalazła lokatora. Takich darmowych M w ubiegłym roku zamontowano na terenie Grudzic i Suchego Boru 100. Teraz przyszedł czas na podsumowanie projektu.
Na terenie Opola występują dwa gatunki nietoperzy: karlik większy i gacek brunatny. W ramach działań związanych z ochroną tych ssaków budki zamontowano w lasach należących do samorządu. Według badań pracowników Katedry Biosystematyki Uniwersytetu Opolskiego zaledwie 20 procent ma swoich skrzydlatych lokatorów.
- Powodów jest kilka - powiedział w programie Stolica Opole dr Grzegorz Hebda z Katedry Biosystematyki Uniwersytetu Opolskiego.
- To dopiero pierwszy rok, więc nietoperze o tej możliwości skorzystania z budek muszą sie jeszcze dowiedzieć. Po drugie lasy, gdzie wieszaliśmy budki to lasy sosnowe, ubogie więc bogactwa przyrodniczego raczej tam nie oczekujmy. Ale i jest jeden powód - z budek skorzystały brudnice. Ich gąsienice - mówi Hebda.
Nie w pełni powiodła się również akcja reintrodukcji susła na Opolszczyźnie. Od 2005 do 2008 roku na teren lotniska w Kamieniu Śląskim wypuszczono łącznie około 400 zwierząt.
- Populacja nie zmalała, ani się nie zwiększyła. Jednak susły nie są zainteresowane zasiedlaniem nowych terenów. Powodem jest m.in. ograniczenie liczby łąk - mówi Hebda.