Konieczna okazała się częściowa ewakuacja SP ZOZ w Nysie. Informację przekazuje w mediach społecznościowych samorząd powiatowy.
Szpitalny Oddział Ratunkowy, a także OIOM zostały ewakuowane. W tej chwili trwają przygotowania do przetransportowania sześciu kobiet w wysokiej ciąży - przekazuje samorząd.
DW 411 w Nysie, most na ul. Bema jest zamknięty. - Poziom wody jest zbyt wysoki - przekazuje policja.
Ulice w Nysie: Lazurowa, Dłogosza, Orzeszkowa, 3-go Maja, Mickiewicza, Szczecińska, Krawiecka, Piłsudskiego, Zwycięstwa, Baligrodzka, Jagiellońska, Kusocińskiego, Korczaka, Komisji Edukacji, Narodowej- zamknięte zalane.
Starostwo Powiatowe przekazuje numery całodobowe
603 647 055
774006711 wew 3104
Zalany jest także budynek straży pożarnej w Nysie.
Ulice Nysy są zalane, na szczęście poziom wody w centrum miasta nie jest wysoki. Sztab kryzysowy obraduje w nowej lokalizacji na ul. Otmuchowskiej.
Burmistrz Kordian Kolbiarz poinformował w mediach społecznościowych, że w poniedziałek szkoły, żłobki i przedszkola będą zamknięte. Jeśli chodzi o kolejne dni, to decyzja zapadnie jutro (16.09).
- Dla osób, które wciąż potrzebują ewakuacji z zalanych domów i mieszkań jest możliwość transportu i ulokowania w pomieszczeniach AKWA MARINY i Zespołu Szkół Ekonomicznych w Nysie - przekazuje samorządowiec.
734435153, 667174104, 607695642 - to numery telefonów, pod której można zgłaszać potrzeby - dla mieszkańców gminy Nysa.
AKTUALIZACJA - 17 ambulansów zostało zadysponowanych do ewakuacji pacjentów SP ZOZ w Nysie - Daniel Palimąka, starosta nyski.
- Karetki podjeżdżają jakieś 200, 250 metrów od szpitala i sam transport odbywa się już pontonami. Ze szpitala do karetki. Ci pacjenci będą transportowani do szpitali w Opolu, Krapkowicach i Strzelcach Opolskich - dodaje Palimąka uzupełniając, że ewakuacja obejmuje kilka oddziałów. Mówimy już o kilkudziesięciu osobach.
947 metrów sześciennych wody na sekundę opuszcza zbiornik w Nysie. Starosta przekazuje, że więcej nie będzie - takie zapewnienie miał uzyskać od Wód Polskich.
Pocieszające jest, że coraz mniej wody dostarcza Białą Głuchołaska, która wróciła do koryta - dodaje Palimąka.
AKTUALIZACJA
Opolski Urząd Wojewódzki poinformował, że w tej chwili wszyscy pacjenci ze szpitali znajdujących się na zalanych terenach w województwie opolskim są zaopiekowani i bezpieczni. "Szpital w Nysie, który w tej chwili jest najbardziej dotknięty powodzią otrzymuje na bieżąco niezbędną pomoc. Pacjenci wymagający podwyższonego nadzoru są ewakuowani do innych szpitali województwa opolskiego. Chodzi o pacjentki ciężarne, dzieci, pacjentów oddziałów chorób wewnętrznych, schorzeń ortopedycznych i oddziału chirurgicznego. W sumie 33 pacjentów. Jeżeli zajdzie potrzeba ewakuacji kolejnych pacjentów, służby Wojewody Opolskiego są przygotowane do transportu, a szpitale gotowe na ich przyjęcie" - informują służby wojewody. Ponadto szpitale w Głuchołazach nie wymagają interwencji, sytuacja jest opanowana, a pacjenci bezpieczni. Pozostałe szpitale województwa opolskiego na tę chwilę nie są zagrożone zalaniem i wykazują pełną gotowość na przyjęcie pacjentów z terenów powodziowych.