Radio Opole » Radio Opole w powiecie nyskim (DAB+) » Informacje z powiatu nyskiego

Informacje z powiatu nyskiego

2024-01-25, 21:00 Autor: Jan Poniatyszyn

800 zł wyprawki z budżetu Głogówka za adopcję psa to dobry pomysł?

Schronisko w Konradowej ma rocznie od 200 do 250 zwierząt [fot. SdBZ w Konradowej]
Schronisko w Konradowej ma rocznie od 200 do 250 zwierząt [fot. SdBZ w Konradowej]
Płacenie za adopcję psów rozważają władze Głogówka. Ma to zmniejszyć wydatki gminy na schronisko dla zwierząt. Samorządy przeznaczają na ten cel coraz więcej pieniędzy. Siedem gmin z południa Opolszczyzny, proporcjonalnie do liczby mieszkańców, finansuje utrzymanie Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Konradowej koło Nysy.
- Budżet Głuchołaz wydaje na to ponad 100 tysięcy złotych rocznie – mówi wiceburmistrz Roman Sambor. – Czy tych zwierząt jest więcej, czy mniej, to wzrost kosztów funkcjonowania schroniska trzeba finansować. Infrastruktura starzeje się i trzeba ją remontować. U nas bezdomnych psów jest chyba mniej. Pojawiają się inne, nietypowe problemy, jak wściekły lis, żmija, jenot, czego wcześniej nie było.

Gmina Głogówek przeciwdziałając bezdomności zwierząt finansuje czipowanie psów. Dodatkowo rozważa wprowadzenie wyprawki finansowej dla adoptujących psy ze schroniska w Kędzierzynie-Koźlu.

- Najprawdopodobniej będzie to 800 złotych dla osoby, która spełni warunki umowy z gminą – wyjaśnia burmistrz Głogówka Piotr Bujak. – Żeby uniemożliwić potencjalne wyłudzenia. Mamy doświadczenia innych samorządów. Można wprowadzić kontrole poprzedzające adopcję, kontrole następcze i pieniądze wypłacać z odroczonym terminem. Obserwujemy rosnące koszty opieki nad bezpańskimi zwierzętami. W ubiegłym roku do schroniska przelaliśmy ponad 130 tys. zł.

Pomysł władz Głogówka, obniżenia wydatków na utrzymanie bezpańskich psów, wywołuje też wątpliwości. Zwierzęta bezdomne muszą być przez policję, straż miejską lub inne służby dostarczone do schroniska.

- Dopiero stamtąd mogą być adoptowane po wcześniejszym poddaniu zabiegom weterynaryjnym, szczepieniu, czipowaniu, czasami kastracji, czyli po poniesieniu związanych z tym kosztów. Samo utrzymanie zwierząt w schronisku, karma nie jest już znaczącym kosztem. Dlatego sceptycznie podchodzę do pomysłów, żeby dopłacać do tak rozumianej adopcji – uważa Robert Giblak naczelnik Wydział Rozwoju Wsi i Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Nysie.

Główne koszty schronisk dla zwierząt to rosnące wydatki na płace pracowników, wodę, kanalizację, energię i obsługę weterynaryjną. Zapewnianie opieki bezdomnym zwierzętom oraz ich wyłapywanie jest zadaniem własnym gminy.
Roman Sambor
Piotr Bujak
Robert Giblak

Zobacz także

2023-07-29, godz. 10:42, Wiadomości z regionu Akcja nyskiego WOPR z happy endem - kajakarz utknął na mieliźnie Akcja ratunkowa na jeziorze nyskim. Wczoraj (28.07) około godziny 16:00, jak podaje nyskie WOPR w mediach społecznościowych, do stanowiska ratowników na plaży podbiegła kobieta, zgłaszając utratę kontaktu z mężem. » więcej 2023-07-27, godz. 12:30, Wiadomości z regionu Miała zarobić na internetowych inwestycjach, straciła 85 tysięcy złotych Wizja szybkiego i łatwego zarobku zgubiła 49-latkę, która padła ofiarą oszustów i straciła blisko 85 tysięcy złotych. Z relacji kobiety, która zgłosiła się do komisariatu policji w Otmuchowie wynikało, że miesiąc temu na jednym… » więcej 2023-07-23, godz. 06:15, Wiadomości z regionu Rodzinny piknik 800 plus w Opolu [ZDJĘCIA] Cztery pikniki rodzinne będą promować w naszym regionie rządowy program 'Rodzina 800 plus'. Na początek niedzielna impreza (23.07) na błoniach Politechniki Opolskiej. » więcej 2023-07-21, godz. 14:30, Wiadomości z regionu Kolejny krok do budowy nowej kotłowni-spalarni w Nysie. Ma być bezemisyjnie Za dwa lub trzy lata powinna zostać uruchomiona w Nysie kotłownia opalana paliwem alternatywnym RDF. Inaczej mówiąc, to spalarnia frakcji palnej, która nie nadaje się do recyklingu i nie wolno jej składować. » więcej 2023-07-17, godz. 20:16, Kultura i rozrywka Opolskie zabytki uzyskały rządowe dofinasowanie z programu „Polski Ład dla kultury” 135 zadań na Opolszczyźnie otrzymało dofinansowanie z rządowego program odbudowy zabytków „Polski Ład dla kultury”. Są to głównie obiekty sakralne, ale też należące do samorządów lokalnych. Gminy, powiaty lub samorządy województw… » więcej
99100101102103104105
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »