Radio Opole » Radio Opole w powiecie nyskim (DAB+) » Informacje z powiatu nyskiego

Informacje z powiatu nyskiego

2023-09-18, 16:00 Autor: Jakub Biel

Dzień Sybiraka i 84. rocznica sowieckiej agresji na Polskę. W Nysie uczczono pamięć ofiar II wojny światowej

Dzień Sybiraka w Nysie [fot. Jakub Biel]
Dzień Sybiraka w Nysie [fot. Jakub Biel]
Dzień Sybiraka w Nysie [fot. Jakub Biel]
Dzień Sybiraka w Nysie [fot. Jakub Biel]
Dzień Sybiraka w Nysie [fot. Jakub Biel]
Dzień Sybiraka w Nysie [fot. Jakub Biel]
Nysa upamiętniła 84. rocznicę sowieckiej napaści na Polskę w 1939 roku. Uroczystości przed pomnikiem Patriotom Polskim zostały połączone z Dniem Sybiraka i przypomnieniem trudnych losów tysięcy rodaków deportowanych w głąb ZSRR.
- Wojna rozpoczęta przez Niemcy 1 września mogłaby się inaczej potoczyć, gdyby nie cios w plecy z 17 września - mówi Jerzy Czerwiński, senator RP

- Zasadniczy wkład mieli tu właśnie żołnierze radzieccy. To oni doprowadzili do przegranej kampanii wrześniowej i potem przez różne koleje losu II wojny światowej, doprowadzili do 45 lat faktycznej okupacji. Ciągle odczuwamy, jeszcze do tej pory jej skutki.

- To były okrutne, smutne i tragiczne dni. Pamięć o Sybirakach nie może zaginąć – mówi Henryk Merkel z nyskiego koła Związku Sybiraków.

- Przeszli katorgę tej męki w obozach. Zasługują, żeby uczcić ich mękę i zaangażowanie w niezapominanie o języku polskim. W polskość, która została kontynuowana.

- Ja się bardzo cieszę, że w tym szczególnym dniu towarzyszyło nam mnóstwo młodzieży - mówi Kordian Kolbiarz, burmistrz Nysy.

- To kolejne wydarzenie, które przybliży historię, ale sprawi, że ci młodzi ludzie po tej uroczystości sięgną do internetu, poczytają sobie coś więcej i będą wiedzieli, dlaczego spotkali się w tym dniu i dlaczego ten dzień jest tak ważny dla nas wszystkich, dla naszej historii.

Po oficjalnych uroczystościach przedstawiciele nyskiego koła Związku Sybiraków udali się do lokalnych szkół, aby przybliżać młodemu pokoleniu trudną historię życia Polaków na wygnaniu.
Jerzy Czerwiński
Henryk Merkel
Kordian Kolbiarz

Zobacz także

2024-08-12, godz. 16:00, Wiadomości z regionu Remont linii kolejowej z Nysy do Brzegu może stać się faktem. Pod uwagę brana jest też elektryfikacja Długo wyczekiwany remont linii kolejowej z Nysy do Brzegu może stać się faktem. Jak przekonuje członek zarządu regionu Antoni Konopka, Ministerstwo Infrastruktury znalazło na ten cel pieniądze. Niewykluczone też, że linia zostanie… » więcej 2024-08-12, godz. 11:50, Gospodarka Marszałek Antoni Konopka o remoncie linii kolejowej Nysa - Brzeg Rosną poważnie szanse na modernizację linii kolejowej Nysa - Brzeg, co mogłoby się rozpocząć za dwa lata. Jak wskazywał w Porannej Rozmowie Radia Opole członek zarządu województwa Antoni Konopka, według zapewnień resortu infrastruktury… » więcej 2024-08-11, godz. 09:35, Wiadomości z regionu Ruszyła 48. Opolska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę. Strumień Nyski jest już w drodze Pierwsi pątnicy są już na szlaku. Strumień nyski zainaugurował 48. Opolską Pieszą Pielgrzymkę na Jasną Górę. Wyruszyli punktualnie o godzinie 09:00. Do Częstochowy podąża około 150 wiernych. » więcej 2024-08-09, godz. 16:26, Sport i turystyka Stal przejmuje Polonię Nysa. "To miasto i to miejsce zasługuje na coś więcej niż 4. liga" To historyczna chwila nyskiego sportu. Stal Nysa będzie klubem dwusekcyjnym. Pod skrzydłami Stali będzie funkcjonował klub piłkarski Polonia Nysa. Władze klubu siatkarskiego z prezesem Robertem Pryglem na czele poinformowały, że klub… » więcej 2024-08-07, godz. 18:40, Wiadomości z regionu „Można tutaj odpocząć”. Radio Opole nadawało znad Jeziora Nyskiego [ZDJĘCIA, FILM] Wielka tafla wody i piętrzące się nad nią góry. Taki widok czekał na plażowiczów, którzy zdecydowali się na odwiedzenie Jeziora Nyskiego. Był to także pierwszy akwen, nad który Radio Opole zawitało w sierpniu. Jedno z najlepszych… » więcej
37383940414243
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »