Radio Opole » Radio Opole w powiecie nyskim (DAB+) » Informacje z powiatu nyskiego

Informacje z powiatu nyskiego

2020-12-31, 13:15 Autor: Daniel Klimczak

W styczniu podrożeją przejazdy nyską komunikacją miejską. Część pasażerów na razie może mieć problem z wymianą starych biletów

Autobus MZK Nysa [fot. Daniel Klimczak]
Autobus MZK Nysa [fot. Daniel Klimczak]
Nowy rok przywita pasażerów nyskiej komunikacji miejskiej nowymi, wyższymi cenami. To efekt jednej z ostatnich decyzji miejskich radnych, podjętej w porozumieniu z przewoźnikiem.
To pierwsza podwyżka od 2015 roku i ma ona dostosować ceny do obecnych warunków rynkowych. Naczelnik wydziału gospodarki komunalnej i drogownictwa w nyskim magistracie Arkadiusz Janowski wskazuje, że taki krok jest nieunikniony, a wpływ na niego mają stale rosnące koszty oraz gorsza sprzedaż biletów w czasie pandemii.

- Koszty pracy idą do góry, koszty paliwa. Spółka świadczy usługi nieprzerwanie, mimo że zagląda tutaj COVID. Rekompensata od gminy systematycznie wzrasta, już od kilku lat przekracza kwotę 6 milionów 300 tysięcy złotych, tyle też gminę kosztuje utrzymanie spółki. Poza tym wpływy z biletów w tym roku spadły ponad o połowę - wylicza.

Podobnie podwyżkę argumentuje prezes nyskiego MZK Piotr Janczar, który przekonuje jednak, że pasażerowie, zwłaszcza ci, którzy często korzystają z usług przewoźnika, nie powinni mocno odczuć zmiany cen.

- Do takiej podwyżki na pewno by doszło, nawet jakby tej pandemii nie było. Podwyżka nie jest jakaś drastyczna; bilety jednorazowe drożeją o około 25 procent, natomiast czym są one droższe, to ta podwyżka jest mniejsza. Przykładowo, bilet miesięczny to jest podwyżka o 10 - 11 procent, niektóre bilety wieloprzejazdowe podrożały nawet nie o 10 procent - dodaje.

Od stycznia, jednorazowy bilet normalny na terenie miasta kosztować będzie 3 złote, zamiast dotychczasowych 2 złotych i 40 groszy. Koszt przejazdu na terenie gminy wzrośnie z kolei o 80 groszy, czyli do 3 złotych i 60 groszy.

Warto też pamiętać, że dotychczasowe bilety zachowują ważność jeszcze tylko dziś (31.12). Potem będzie można je zwrócić za okazaniem paragonu, jednak przewoźnik zapewnia, że pracuje nad tym, by można było ich używać także po zmianie cen. Szczegóły wypracowanego rozwiązania mają być znane w połowie stycznia.
Arkadiusz Janowski
Piotr Janczar

Zobacz także

2024-10-01, godz. 16:07, Wiadomości z regionu Za dwa tygodnie reaktywacja szpitala powiatowego w Nysie 15 października szpital powiatowy w Nysie wróci do pracy - poinformował dyrektor ZOZ w Nysie Artur Kamiński. Placówka została zamknięta, a pacjenci ewakuowani z powodu zalania podczas powodzi. » więcej 2024-10-01, godz. 16:00, Wiadomości z regionu Główny Szlak Sudecki odblokowany. Przywrócono wstęp do lasów w Górach Opawskich Z pewnymi wyjątkami zniesiono zakaz wstępu do lasów zarządzanych przez Nadleśnictwo Prudnik. Obostrzenie to nadal obowiązują na terenach zalanych i najbardziej zniszczonych przez powódź. » więcej 2024-09-30, godz. 11:15, Wiadomości z regionu Poprawia się sytuacja w szkołach na terenach powodziowych W tej chwili już tylko 5 opolskich placówek nie prowadzi zajęć. Są to dwa przedszkola i trzy szkoły podstawowe z Lewina Brzeskiego. Jedna szkoła ponadpodstawowa z Nysy prowadzi zajęcia w sposób hybrydowy. » więcej 2024-09-27, godz. 21:27, Wiadomości z regionu Będą analizy, dlaczego doszło do zalania Nysy. "Woda powinna była utrzymać się w korycie rzeki" - Będzie dokonana pełna analiza, dlaczego doszło do zalania Nysy, choć z dokumentacji, jaką posiadamy, wynika, że tam nie powinno do niczego dojść - zapowiedziała w piątek prezes Wód Polskich Joanna Kopczyńska. Dodała, że ekspertyz… » więcej 2024-09-27, godz. 18:00, Wiadomości z regionu Nyskie zabytki po powodzi. Trwa ich oczyszczanie i osuszanie Nyskie zabytki zlokalizowane przy wałach oraz ciekach wodnych w centrum miasta najbardziej ucierpiały podczas powodzi. Bastion Św. Jadwigi, Fort Wodny czy Reduta Kardynalska » więcej
18192021222324
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »