Radio Opole » Radio Opole w powiecie nyskim (DAB+) » Informacje z powiatu nyskiego

Informacje z powiatu nyskiego

2020-03-26, 16:45 Autor: Daniel Klimczak

Studenci z Nysy drukują przyłbice dla pielęgniarek. W ten sposób chcą pomóc w walce z koronawirusem

Przyłbice wykonane przez studentów nyskiej PWSZ [fot. Mateusz Mielec]
Przyłbice wykonane przez studentów nyskiej PWSZ [fot. Mateusz Mielec]
Przyłbice wykonane przez studentów nyskiej PWSZ [fot. Mateusz Mielec]
Przyłbice wykonane przez studentów nyskiej PWSZ [fot. Mateusz Mielec]
Przyłbice wykonane przez studentów nyskiej PWSZ [fot. Mateusz Mielec]
Przyłbice wykonane przez studentów nyskiej PWSZ [fot. Mateusz Mielec]
Około 100 przyłbic ochronnych przekazała do tej pory pielęgniarkom nyskiego szpitala miejscowa uczelnia. Przedmioty te powstają dzięki wykorzystaniu technologii druku 3D, a w ich projektowanie i wykonanie zaangażowali się studenci koła naukowego Abaculus.
Od pomysłu do momentu przekazania pierwszych efektów pracy minęły zaledwie dwa dni. Jak mówi Jacek Tomasiak z Wydziału Nauk Technicznych nyskiej PWSZ, prace projektowe rozpoczęły się w minioną sobotę (21.03), a już następnego dnia ruszył proces druku.

- Studenci zaprojektowali 4 różne modele. W poniedziałek trafiły one do testowania. Otrzymaliśmy sygnał, że jeden z tych modeli jak najbardziej się sprawdza, dlatego podjęliśmy próbę drukowania i cały czas, na bieżąco, drukujemy. Jutro kolejna partia, podejrzewam, że trafi, też około 100 sztuk - dodaje.

Projekt powstał przy wykorzystaniu zdalnego trybu pracy, natomiast sam wydruk odbywa się w domach zaangażowanych w przedsięwzięcie studentów, którym uczelnia wypożyczyła na ten czas wszystkie 3 posiadane przez siebie drukarki.

Aktualnie żacy posiadają zamówienia na około 700 sztuk przyłbic. Głównym problemem jest jednak wydajność drukarek, dlatego też stale poszukiwane są osoby i instytucje, które posiadają tego typu sprzęt i chcą przyłączyć się do akcji. Do tej pory pomoc zadeklarowały między innymi osoby z Kłodzka i Głuchołaz, a także mieszkający w Nysie absolwent uczelni.
Jacek Tomasiak

Zobacz także

2024-10-20, godz. 10:41, Sport i turystyka Stal w poszukiwaniu ligowego zwycięstwa. Daleki wyjazd "żółto-niebieskich" Siatkarze PSG Stali Nysa po dwóch domowych porażkach ze Stilonem Gorzów i Norwidem Częstochowa wyruszyli do Gdańska w poszukiwaniu ligowych punktów. W 7. kolejce rozgrywek PlusLigi zawodnicy Daniela Plińskiego zmierzą się z tamtejszym… » więcej 2024-10-19, godz. 08:30, Wiadomości z regionu FRŚ proponuje umarzalne pożyczki dla firm, które ucierpiały w powodzi. Będą spotkania w terenie Spotkania informacyjne dla przedsiębiorców poszkodowanych przez powódź organizuje w terenie Fundacja Rozwoju Śląska. Tematem będą oferowane przez fundację umarzalne pożyczki na usuwanie szkód powstałych w wyniku zalania. » więcej 2024-10-18, godz. 15:44, Wiadomości z regionu Nyski szpital wznowił przyjmowanie pacjentów, na razie na dwóch oddziałach Nyski szpital powiatowy, zniszczony w trakcie powodzi, znów przyjmuje pacjentów. W pierwszej kolejności uruchomiono dwa oddziały - obserwacyjno-zakaźny i dziecięcy. W poniedziałek (21.10) rusza SOR i pozostałe oddziały. » więcej 2024-10-18, godz. 09:37, Wiadomości z regionu Mieszkanka Wronowa mówi o braku pomocy dla wsi po powodzi. Burmistrz wylicza działania Czy Wronów w gminie Lewin Brzeski nie miał od magistratu wystarczającej pomocy po powodzi? Tak uważa jedna z mieszkanek, a burmistrz odpowiada. » więcej 2024-10-17, godz. 20:30, Wiadomości z regionu Urzędomat przy starostwie. Odbiór dowodów rejestracyjnych będzie łatwiejszy Od piątku (18.10) będzie można składać w urzędomacie przed Starostwem Powiatowym w Nysie wnioski o odbiór dowodów rejestracyjnych. Trwają ostatnie podłączenia i konfiguracja urządzenia. Ta operacja wymaga także zmiany formula… » więcej
13141516171819
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »