Radio Opole » Radio Opole w powiecie nyskim (DAB+) » Informacje z powiatu nyskiego

Informacje z powiatu nyskiego

2020-03-05, 16:30 Autor: Daniel Klimczak

Zmiany w budżecie obywatelskim Nysy. Mniej pieniędzy na wioski, projekty nie będą mogły być realizowane w szkołach i na świetlicach

Rada miejska w Nysie [fot. Daniel Klimczak]
Rada miejska w Nysie [fot. Daniel Klimczak]
Nyski budżet obywatelski zostanie rozdzielony według nowych zasad. Na ostatniej sesji radni zmienili proporcje, według których będą realizowane zadania, a także wprowadzili ograniczenia w zakresie miejsc, gdzie będzie to możliwe.
Z puli 5 zadań z największą liczbą głosów, tylko 2 będą mogły być wdrożone na terenach wiejskich. W poprzednim roku proporcja ta była odwrócona. Ponadto zadania nie będą mogły być realizowane między innymi na terenie szkół czy świetlic wiejskich.

Przewodniczący nyskiej rady miejskiej Paweł Nakonieczny ma nadzieję, że budżet obywatelski będzie każdego roku coraz bardziej angażował mieszkańców gminy.

- Żeby nie były to tylko grupy skupione wokół szkoły, parafii. Żeby to była cala społeczność, żeby w ramach budżetu obywatelskiego tworzone były projekty dużej infrastruktury. Place zabaw są ważne, miejsca rekreacji są ważne, ale chodzi też o ścieżki rowerowe, skwery, zieleń w mieście. Chciałbym, żeby patrzyć na to szerzej - przekonuje.

Zdania na temat nowej formuły budżetu są wśród jego dotychczasowych beneficjentów podzielone. Sołtys Kopernik, a zarazem miejska radna Lilla Cwajna wskazuje, że do tej pory walka o realizację pomysłów nie była do końca wyrównana. - Osoby, które zamieszkują obszar wiejski są bardziej zmobilizowane, może to też ze względu na to, że ludzie się między sobą znają. Miasto nie miało szans - dodaje.

Sołtys Wierzbięcic, Kazimiera Melnyczuk chciałaby z kolei całkowitego zniesienia podziałów pomiędzy wsiami a miastem. - Gmina Nysa to gmina Nysa. Nie powinno być osobno miasto, osobno wioski. Jeżeli chodzi o szkoły, to jest w dobrą stronę, bo szkoła ma jakąś tam swoją pulę z oświaty - argumentuje.

Z kolei sołtys Siestrzechowic Barbara Pisarczyk zauważa, że bez zmian promujących małe miejscowości, te właściwie nie mają szans na samodzielną realizację swoich pomysłów.

- Nigdy nie dostaniemy ani 1/5 z tego budżetu, nawet jeżeli w projekcie bierzemy udział. Bo wiadomo, jest głosów mniej, później jest dzielone według głosów - tłumaczy.

Dodajmy, że w tym roku zmianie nie ulegnie natomiast kwota przeznaczona na realizację budżetu i wyniesie ona 600 tysięcy złotych.
Paweł Nakonieczny
Lilla Cwajna
Kazimiera Melnyczuk
Barbara Pisarczyk

Zobacz także

2019-07-27, godz. 19:11, Wiadomości z regionu Dni Twierdzy Nysa na lądzie i na wodzie. Wśród atrakcji bitwa morska i inscenizacje bitwy o miejscowe fortyfikacje W Nysie trwa kolejna już edycja Dni Twierdzy Nysa. Do końca weekendu, na odwiedzających to miasto czekają pokazy dawnych strojów, rekonstrukcje bitew, czy okolicznościowe wystawy i warsztaty. » więcej 2019-07-27, godz. 14:05, Kultura i rozrywka Finał Międzynarodowej Akademii Wiolonczelowej na szóstkę! [ZDJĘCIA] Występ orkiestry VI Międzynarodowej Akademii Wiolonczelowej (MAW) wywołał zachwyt publiczności. Na koncercie finałowym (26.07) w Nyskim Domu Kultury zaprezentowało się 7 kwartetów złożonych z uczestników tych unikatowych w skali… » więcej 2019-07-27, godz. 10:29, Gospodarka W okolicach Nysy może powstać lotnisko. "Transport lotniczy się rozwija i warto wykorzystać ten trend" W Nysie zaprezentowano dziś (25.07) możliwości wiatrakowców, czyli niewielkich statków powietrznych przypominających helikopter. Według wizji władz miasta, podobne maszyny mogłyby w przyszłości umożliwić szybką i wygodną podróż… » więcej 2019-07-27, godz. 08:49, Wiadomości z regionu Dni Twierdzy Nysa 2019. Barwne, historyczne widowisko z udziałem żołnierzy i markietanek Sobota i niedziela upłyną w Nysie pod znakiem Dni Twierdzy Nysa 2019 - to tradycyjna już impreza z udziałem wojsk rekonstrukcyjnych i wielką bitwą na fortach, nawiązującą do oblężenia Nysy przez wojska napoleońskie w 1807r. » więcej 2019-07-26, godz. 14:45, Kultura i rozrywka VI Międzynarodowa Akademia Wiolonczelowa dobiega końca. Wieczorem wielki finał! Międzynarodowa Akademia Wiolonczelowa dobiega końca. Trwające od 16 lipca wydarzenie, łączące unikatowe w skali kraju kursy mistrzowskie z festiwalem muzycznym potrwa jeszcze do jutra, ale ostatni koncert odbędzie się dziś (26.07)… » więcej
474475476477478479480
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »