Radio Opole » Radio Opole w powiecie nyskim (DAB+) » Informacje z powiatu nyskiego

Informacje z powiatu nyskiego

2020-03-05, 16:30 Autor: Daniel Klimczak

Zmiany w budżecie obywatelskim Nysy. Mniej pieniędzy na wioski, projekty nie będą mogły być realizowane w szkołach i na świetlicach

Rada miejska w Nysie [fot. Daniel Klimczak]
Rada miejska w Nysie [fot. Daniel Klimczak]
Nyski budżet obywatelski zostanie rozdzielony według nowych zasad. Na ostatniej sesji radni zmienili proporcje, według których będą realizowane zadania, a także wprowadzili ograniczenia w zakresie miejsc, gdzie będzie to możliwe.
Z puli 5 zadań z największą liczbą głosów, tylko 2 będą mogły być wdrożone na terenach wiejskich. W poprzednim roku proporcja ta była odwrócona. Ponadto zadania nie będą mogły być realizowane między innymi na terenie szkół czy świetlic wiejskich.

Przewodniczący nyskiej rady miejskiej Paweł Nakonieczny ma nadzieję, że budżet obywatelski będzie każdego roku coraz bardziej angażował mieszkańców gminy.

- Żeby nie były to tylko grupy skupione wokół szkoły, parafii. Żeby to była cala społeczność, żeby w ramach budżetu obywatelskiego tworzone były projekty dużej infrastruktury. Place zabaw są ważne, miejsca rekreacji są ważne, ale chodzi też o ścieżki rowerowe, skwery, zieleń w mieście. Chciałbym, żeby patrzyć na to szerzej - przekonuje.

Zdania na temat nowej formuły budżetu są wśród jego dotychczasowych beneficjentów podzielone. Sołtys Kopernik, a zarazem miejska radna Lilla Cwajna wskazuje, że do tej pory walka o realizację pomysłów nie była do końca wyrównana. - Osoby, które zamieszkują obszar wiejski są bardziej zmobilizowane, może to też ze względu na to, że ludzie się między sobą znają. Miasto nie miało szans - dodaje.

Sołtys Wierzbięcic, Kazimiera Melnyczuk chciałaby z kolei całkowitego zniesienia podziałów pomiędzy wsiami a miastem. - Gmina Nysa to gmina Nysa. Nie powinno być osobno miasto, osobno wioski. Jeżeli chodzi o szkoły, to jest w dobrą stronę, bo szkoła ma jakąś tam swoją pulę z oświaty - argumentuje.

Z kolei sołtys Siestrzechowic Barbara Pisarczyk zauważa, że bez zmian promujących małe miejscowości, te właściwie nie mają szans na samodzielną realizację swoich pomysłów.

- Nigdy nie dostaniemy ani 1/5 z tego budżetu, nawet jeżeli w projekcie bierzemy udział. Bo wiadomo, jest głosów mniej, później jest dzielone według głosów - tłumaczy.

Dodajmy, że w tym roku zmianie nie ulegnie natomiast kwota przeznaczona na realizację budżetu i wyniesie ona 600 tysięcy złotych.
Paweł Nakonieczny
Lilla Cwajna
Kazimiera Melnyczuk
Barbara Pisarczyk

Zobacz także

2019-08-30, godz. 18:00, Wiadomości z regionu Na nyski dworzec wróci toaleta. Obecnie pasażerowie korzystają z przenośnego Toi-Toia Jeszcze w tym roku, na nyskim dworcu mają zostać uruchomione dwa publiczne szalety. Obecnie pasażerowie muszą korzystać z przenośnej toalety na zewnątrz budynku, gdyż sanitariaty w poczekalni są od kilku lat nieczynne. » więcej 2019-08-30, godz. 16:02, Wiadomości z regionu Pojemniki z substancją ropopochodną znaleziono na terenie byłej fabryki samochodów w Nysie. Niewykluczone, że to "winowajca" zanieczyszczenia rzeki Straż Pożarna zakończyła akcję usuwania pojemników z substancją ropopochodną, które znaleziono dziś (30.08) na terenie byłej Fabryki Samochodów Dostawczych w Nysie. Według wstępnych ustaleń, wewnątrz mógł znajdować się… » więcej 2019-08-30, godz. 13:30, Sport i turystyka Opolscy siatkarscy pierwszoligowcy na ostatniej prostej przed nowym sezonem Za niecałe dwa tygodnie ruszą rozgrywki siatkarskiej 1. ligi. Po raz pierwszy w historii na zapleczu PLS-u pojawią się aż trzy zespoły z Opolszczyzny. » więcej 2019-08-30, godz. 12:00, Wiadomości z regionu Nysa pamięta o rocznicy Porozumień Sierpniowych. "Wszyscy czuliśmy wówczas euforię i wiarę w możliwość zmian" Nysa uczciła 39. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych będących wstępem do powstania kilkanaście dni później Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Solidarność. » więcej 2019-08-29, godz. 11:30, Gospodarka Samorządy otrzymują rządowe dopłaty do przywracanych autobusów. Dziś kolejne umowy w tej sprawie Krapkowice, Zdzieszowice, Gogolin oraz powiat kędzierzyńsko-kozielski. Kolejne samorządy podpiszą dziś (29.08) umowy w sprawie rządowych dopłat do reaktywowanych połączeń autobusowych. » więcej
462463464465466467468
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »