Radio Opole » Radio Opole w powiecie nyskim (DAB+) » Informacje z powiatu nyskiego

Informacje z powiatu nyskiego

2020-03-05, 16:30 Autor: Daniel Klimczak

Zmiany w budżecie obywatelskim Nysy. Mniej pieniędzy na wioski, projekty nie będą mogły być realizowane w szkołach i na świetlicach

Rada miejska w Nysie [fot. Daniel Klimczak]
Rada miejska w Nysie [fot. Daniel Klimczak]
Nyski budżet obywatelski zostanie rozdzielony według nowych zasad. Na ostatniej sesji radni zmienili proporcje, według których będą realizowane zadania, a także wprowadzili ograniczenia w zakresie miejsc, gdzie będzie to możliwe.
Z puli 5 zadań z największą liczbą głosów, tylko 2 będą mogły być wdrożone na terenach wiejskich. W poprzednim roku proporcja ta była odwrócona. Ponadto zadania nie będą mogły być realizowane między innymi na terenie szkół czy świetlic wiejskich.

Przewodniczący nyskiej rady miejskiej Paweł Nakonieczny ma nadzieję, że budżet obywatelski będzie każdego roku coraz bardziej angażował mieszkańców gminy.

- Żeby nie były to tylko grupy skupione wokół szkoły, parafii. Żeby to była cala społeczność, żeby w ramach budżetu obywatelskiego tworzone były projekty dużej infrastruktury. Place zabaw są ważne, miejsca rekreacji są ważne, ale chodzi też o ścieżki rowerowe, skwery, zieleń w mieście. Chciałbym, żeby patrzyć na to szerzej - przekonuje.

Zdania na temat nowej formuły budżetu są wśród jego dotychczasowych beneficjentów podzielone. Sołtys Kopernik, a zarazem miejska radna Lilla Cwajna wskazuje, że do tej pory walka o realizację pomysłów nie była do końca wyrównana. - Osoby, które zamieszkują obszar wiejski są bardziej zmobilizowane, może to też ze względu na to, że ludzie się między sobą znają. Miasto nie miało szans - dodaje.

Sołtys Wierzbięcic, Kazimiera Melnyczuk chciałaby z kolei całkowitego zniesienia podziałów pomiędzy wsiami a miastem. - Gmina Nysa to gmina Nysa. Nie powinno być osobno miasto, osobno wioski. Jeżeli chodzi o szkoły, to jest w dobrą stronę, bo szkoła ma jakąś tam swoją pulę z oświaty - argumentuje.

Z kolei sołtys Siestrzechowic Barbara Pisarczyk zauważa, że bez zmian promujących małe miejscowości, te właściwie nie mają szans na samodzielną realizację swoich pomysłów.

- Nigdy nie dostaniemy ani 1/5 z tego budżetu, nawet jeżeli w projekcie bierzemy udział. Bo wiadomo, jest głosów mniej, później jest dzielone według głosów - tłumaczy.

Dodajmy, że w tym roku zmianie nie ulegnie natomiast kwota przeznaczona na realizację budżetu i wyniesie ona 600 tysięcy złotych.
Paweł Nakonieczny
Lilla Cwajna
Kazimiera Melnyczuk
Barbara Pisarczyk

Zobacz także

2020-02-29, godz. 17:15, Wiadomości z regionu Nyski dworzec kolejowy na rządowej liście modernizacji 150 obiektów w kraju Dworzec kolejowy w Nysie znalazł się na rządowej liście rewitalizacji 150 dworców i zyska nowe życie. Przypomnijmy, w 2016 roku obiekt stał się własnością samorządu, jednocześnie mieści się na linii budowanego Centralnego Portu… » więcej 2020-02-29, godz. 16:00, Wiadomości z regionu Biegi Tropem Wilczym w ośmiu opolskich miejscowościach. Mieszkańcy na sportowo upamiętnią Żołnierzy Wyklętych W ośmiu opolskich miejscowościach mieszkańcy na sportowo upamiętnią Żołnierzy Wyklętych. W niedzielę (1.03) w południe wystartują Biegi Tropem Wilczym. Wydarzenie jest organizowane po raz ósmy. Na Opolszczyźnie biegi odbędą… » więcej 2020-02-28, godz. 07:00, Gospodarka Nysa zamieni się terenami z KOWR-em. "To wsparcie dla inwestycji w strefę ekonomiczną" Gmina Nysa i Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa wymienią się gruntami. Dzięki temu miasto będzie mogło szybciej zdobyć pieniądze na uzbrojenie strefy ekonomicznej. » więcej 2020-02-27, godz. 14:10, Wiadomości z regionu Są pieniądze na budowę brakującego przęsła kładki na Nysie Kłodzkiej. Przeprawa ma szansę zostać otwarta przed wakacjami Coraz bliżej uruchomienia kolejnej pieszo-rowerowej przeprawy przez rzekę na wysokości nyskiej elektrowni wodnej. Miejscy radni zdecydowali o przekazaniu pieniędzy na dobudowanie brakującego przęsła do kładki technologicznej. » więcej 2020-02-25, godz. 19:30, Gospodarka Fabryka Umicore w Radzikowicach rozpocznie produkcję jeszcze w tym roku. Wmurowano akt erekcyjny i kamień węgielny W podnyskich Radzikowicach wmurowano dziś (25.02) kamień węgielny wraz z aktem erekcyjnym fabryki firmy Umicore. To kolejny etap budowy zakładu, który już pod koniec roku ma rozpocząć produkcję katod ogniw elektrycznych. » więcej
413414415416417418419
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »