Radio Opole » Radio Opole w powiecie nyskim (DAB+) » Informacje z powiatu nyskiego

Informacje z powiatu nyskiego

2020-01-23, 18:30 Autor: Daniel Klimczak

Opłatek u nyskich Sybiraków. Zesłańcy wspominali 80. rocznicę wywózek

Opłatek u nyskich Sybiraków [fot. Daniel Klimczak]
Opłatek u nyskich Sybiraków [fot. Daniel Klimczak]
Opłatek u nyskich Sybiraków [fot. Starostwo Powiatowe w Nysie]
Opłatek u nyskich Sybiraków [fot. Starostwo Powiatowe w Nysie]
Kolędy, życzenia, a także opowieści dotyczące nierzadko traumatycznych przeżyć, towarzyszyły dzisiejszemu (23.01) spotkaniu opłatkowemu członków nyskiego oddziału Związku Sybiraków.
Tegoroczna uroczystość to niezwykła okazja do podsumowań działalności organizacji. Niedawno przypadała 30 rocznica reaktywacji związku. Ponadto, dla wielu zesłańców, wkrótce minie także 80 lat od czasu, gdy trafili oni na daleki Wschód.

- W nocy 10 lutego 1940 roku NKWD-ziści wtargnęli do naszych domów i pod bagnetami w samochody, na dworzec. W wagonach towarowych, przez 2,5 miesiąca wieźli nas na Sybir - wspomina Teresa Sajan, prezes zarządu nyskiego koła Związku Sybiraków.

Poprzez swoją działalność zesłańcy chcą przekazywać młodemu pokoleniu prawdę o wydarzeniach, w których brali udział przed kilkudziesięcioma laty. Jak dodaje Teresa Sajan, dzięki tym przeżyciom, sybiracy dostrzegli potrzebę umacniania postaw, które powinny być bardziej obecne w dzisiejszym życiu.

- Straciliśmy zdrowie. Straciliśmy młodość, bo wychowywaliśmy się w zupełnie innych warunkach, ale nauczyliśmy się szacunku człowieka do człowieka, pomagać ludziom, być czułym na cierpienie, czego dzisiaj w naszej Polsce brakuje - wskazuje.

Dodajmy, że nyskie zrzeszenie Sybiraków początkowo liczyło 585 członków, jednak do dziś w mieście żyje już tylko 211 zesłańców. Większość z nich powróciła do kraju po 6 latach niewoli.
Teresa Sajan
Teresa Sajan

Zobacz także

2019-04-23, godz. 19:00, Gospodarka Zapach z fabryki bioetanolu pod Nysą ma być mniej uciążliwy Działająca pod Nysą fabryka etanolu wytwarzanego z nasion kukurydzy chce zmniejszyć natężenie zapachów powstających podczas produkcji. W tym celu w zakładzie zainstalowano absorber będący dziełem współpracy inżynierów z Polski… » więcej 2019-04-23, godz. 18:30, Wiadomości z regionu Obcokrajowcy chętnie wybierają nyską PWSZ. Na współpracy uczelni korzystają też uczniowie szkół średnich Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nysie intensywnie współpracuje z placówkami edukacyjnymi nie tylko w naszym regionie czy kraju, ale także tymi, które leżą poza granicami Polski. » więcej 2019-04-18, godz. 21:54, Sport i turystyka Ślepsk Suwałki nie do zatrzymania. Stal ze srebrnym medalem [ZDJĘCIA] Stal Nysa przegrała w Suwałkach z miejscowym Ślepskiem 1:3 i zakończyła tegoroczny sezon pierwszoligowy ze srebrnymi medalami. Nasi siatkarze nie zdołali ani razu pokonać rywali, a w trzech finałowych meczach zwyciężyli w zaledwie… » więcej 2019-04-18, godz. 14:00, Sport i turystyka Stal Nysa zagra w Suwałkach o przedłużenie szans na awans do Plusligi. Transmisja w Radiu Opole Stal Nysa wciąż ma szansę na zwycięstwo w 1. lidze siatkówki i awans do Plusligi. Musi jednak dwukrotnie pokonać na wyjeździe Ślepsk Suwałki, a następnie wygrać, już po świętach, w decydującym starciu na własnym parkiecie. » więcej 2019-04-17, godz. 07:30, Wiadomości z regionu Jak wyglądała XVI-wieczna Nysa? Od kilku dni można się o tym przekonać dzięki historycznej makiecie miasta Od kilku dni na deptaku przy ulicy Piastowskiej w Nysie można zobaczyć, jak kilkaset lat temu wyglądały miejskie zabudowania. Dzięki trójwymiarowej makiecie historię miasta mogą poznać także osoby niewidome. » więcej
501502503504505506507
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »