Radio Opole » Radio Opole w powiecie nyskim (DAB+) » Informacje z powiatu nyskiego

Informacje z powiatu nyskiego

2020-01-23, 18:30 Autor: Daniel Klimczak

Opłatek u nyskich Sybiraków. Zesłańcy wspominali 80. rocznicę wywózek

Opłatek u nyskich Sybiraków [fot. Daniel Klimczak]
Opłatek u nyskich Sybiraków [fot. Daniel Klimczak]
Opłatek u nyskich Sybiraków [fot. Starostwo Powiatowe w Nysie]
Opłatek u nyskich Sybiraków [fot. Starostwo Powiatowe w Nysie]
Kolędy, życzenia, a także opowieści dotyczące nierzadko traumatycznych przeżyć, towarzyszyły dzisiejszemu (23.01) spotkaniu opłatkowemu członków nyskiego oddziału Związku Sybiraków.
Tegoroczna uroczystość to niezwykła okazja do podsumowań działalności organizacji. Niedawno przypadała 30 rocznica reaktywacji związku. Ponadto, dla wielu zesłańców, wkrótce minie także 80 lat od czasu, gdy trafili oni na daleki Wschód.

- W nocy 10 lutego 1940 roku NKWD-ziści wtargnęli do naszych domów i pod bagnetami w samochody, na dworzec. W wagonach towarowych, przez 2,5 miesiąca wieźli nas na Sybir - wspomina Teresa Sajan, prezes zarządu nyskiego koła Związku Sybiraków.

Poprzez swoją działalność zesłańcy chcą przekazywać młodemu pokoleniu prawdę o wydarzeniach, w których brali udział przed kilkudziesięcioma laty. Jak dodaje Teresa Sajan, dzięki tym przeżyciom, sybiracy dostrzegli potrzebę umacniania postaw, które powinny być bardziej obecne w dzisiejszym życiu.

- Straciliśmy zdrowie. Straciliśmy młodość, bo wychowywaliśmy się w zupełnie innych warunkach, ale nauczyliśmy się szacunku człowieka do człowieka, pomagać ludziom, być czułym na cierpienie, czego dzisiaj w naszej Polsce brakuje - wskazuje.

Dodajmy, że nyskie zrzeszenie Sybiraków początkowo liczyło 585 członków, jednak do dziś w mieście żyje już tylko 211 zesłańców. Większość z nich powróciła do kraju po 6 latach niewoli.
Teresa Sajan
Teresa Sajan

Zobacz także

2019-12-05, godz. 19:30, Kultura i rozrywka W Nysie rozmawiano o wybitnych osobach pochodzących z pogranicza. "Warto podtrzymywać tę pamięć" Wybitne osobowości pogranicza polsko-czeskiego były tematem dzisiejszej (05.12) międzynarodowej konferencji zorganizowanej przez nyską uczelnię we współpracy z miejscowym uniwersytetem trzeciego wieku. » więcej 2019-12-05, godz. 07:15, Wiadomości z regionu Czy do Głuchołaz wróci interna? Starostwo zapowiada, że przełom może nastąpić wiosną - Plany reaktywacji interny w Głuchołazach nadal pozostają żywe - zapewniają władze powiatu nyskiego. Zdaniem starostwa, przełom w sprawie niedziałającego od wiosny ubiegłego roku oddziału może nastąpić za kilka miesięcy. » więcej 2019-12-04, godz. 19:15, Wiadomości z regionu Spotkanie historii z nowoczesnością. Przebudowa nyskiego młyna potrwa jeszcze 2 lata Do września 2021 roku mają potrwać prace przy remoncie budynku wielkiego młyna w Nysie. Docelowo w kompleksie przy ulicy Mostowej mają mieścić się apartamenty, restauracja a także muzeum młynarstwa. » więcej 2019-12-04, godz. 18:12, Wiadomości z regionu W przyszłym roku pod Nysą ma powstać cmentarz dla zwierząt. "Mieszkańcy od dawna potrzebują takiego miejsca" Po wybiegu dla psów, Nysa planuje kolejne inwestycje skierowane do właścicieli czworonogów. Na peryferiach miasta może powstać cmentarz dla zwierząt. » więcej 2019-12-03, godz. 17:00, Wiadomości z regionu Radny z Nysy chce montażu ulicznych poidełek. Miasto: "już dawno zdecydowaliśmy, że się pojawią" Ogólnodostępne poidełka dla mieszkańców na ulicach miasta to kolejne rozwiązanie, które mogłoby przyczynić się do zmniejszenia zużycia plastiku. O ich montaż na remontowanym właśnie nyskim śródmieściu zwraca się do władz… » więcej
434435436437438439440
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »