Radio Opole » Radio Opole w powiecie nyskim (DAB+) » Informacje z powiatu nyskiego

Informacje z powiatu nyskiego

2019-12-19, 09:15 Autor: Daniel Klimczak

Student PWSZ w Nysie zbudował miecz świetlny, tuż przed premierą nowych Gwiezdnych Wojen

Piotr Marchewka z wykonanym przez siebie mieczem świetlnym [fot. PWSZ Nysa]
Piotr Marchewka z wykonanym przez siebie mieczem świetlnym [fot. PWSZ Nysa]
Studenci Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nysie nie po raz pierwszy udowadniają, że nauka i dobra zabawa mogą iść ze sobą w parze. W związku z dzisiejszą (19.12) premierą kolejnej części sagi Gwiezdnych Wojen, jeden z żaków zaprezentował wykonany przez siebie miecz świetlny wzorowany na broni wojowników Jedi.
Od stworzenia projektu do budowy zabawki minęło kilka lat. Obudowa miecza została wykonana przy pomocy druku 3D. Jak mówi twórca, student II roku zarządzania i inżynierii produkcji Piotr Marchewka, konstrukcja ta skrywa zaawansowaną technologię.

- Podczas ruchu jest typowy dźwięk. Żyroskop musi sczytywać ruchy niemalże idealnie. Ta wersja może świecić na każdy wybrany sobie kolor. To wszystko jest zaprogramowane na mikroprocesorze. Mamy tu taką budowę, że nawet przy bardzo silnych uderzeniach te konstrukcje nie powinny się psuć, a co więcej, wydają wówczas odpowiednie dźwięki i ostrze odpowiednio reaguje - tłumaczy.

Produkcja zabawek to jednak nie jedyne, do czego można wykorzystywać technologię druku przestrzennego. Jak zauważa prodziekan wydziału nauk technicznych nyskiej PWSZ Jacek Tomasiak, wiedza zdobyta na uczelni, przyda studentom w ich przyszłej pracy.

- Jest taki trend, żeby budować drukarki, które będą drukowały z metalu. Dzięki nim będziemy mogli wykonać taki model, jak obecnie wykonuje się tymi tradycyjnymi technologiami. szczególnie tutaj mówimy o modelach, które mają skomplikowane kształty i wtedy ta technologia naprawdę pomaga nam szybciej zrealizować projekt - wyjaśnia.

Dodajmy, że w czasie zajęć, nyscy studenci mogą korzystać z 4 tego typu urządzeń, a także skanerów, które umożliwiają przetworzenie dowolnej przestrzennej figury do postaci cyfrowej. W niedalekiej przyszłości uczelnia chce skonstruować drukarkę, za pomocą której będzie można tworzyć żywność.
Piotr Marchewka
Jacek Tomasiak

Zobacz także

2020-02-29, godz. 17:15, Wiadomości z regionu Nyski dworzec kolejowy na rządowej liście modernizacji 150 obiektów w kraju Dworzec kolejowy w Nysie znalazł się na rządowej liście rewitalizacji 150 dworców i zyska nowe życie. Przypomnijmy, w 2016 roku obiekt stał się własnością samorządu, jednocześnie mieści się na linii budowanego Centralnego Portu… » więcej 2020-02-29, godz. 16:00, Wiadomości z regionu Biegi Tropem Wilczym w ośmiu opolskich miejscowościach. Mieszkańcy na sportowo upamiętnią Żołnierzy Wyklętych W ośmiu opolskich miejscowościach mieszkańcy na sportowo upamiętnią Żołnierzy Wyklętych. W niedzielę (1.03) w południe wystartują Biegi Tropem Wilczym. Wydarzenie jest organizowane po raz ósmy. Na Opolszczyźnie biegi odbędą… » więcej 2020-02-28, godz. 07:00, Gospodarka Nysa zamieni się terenami z KOWR-em. "To wsparcie dla inwestycji w strefę ekonomiczną" Gmina Nysa i Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa wymienią się gruntami. Dzięki temu miasto będzie mogło szybciej zdobyć pieniądze na uzbrojenie strefy ekonomicznej. » więcej 2020-02-27, godz. 14:10, Wiadomości z regionu Są pieniądze na budowę brakującego przęsła kładki na Nysie Kłodzkiej. Przeprawa ma szansę zostać otwarta przed wakacjami Coraz bliżej uruchomienia kolejnej pieszo-rowerowej przeprawy przez rzekę na wysokości nyskiej elektrowni wodnej. Miejscy radni zdecydowali o przekazaniu pieniędzy na dobudowanie brakującego przęsła do kładki technologicznej. » więcej 2020-02-25, godz. 19:30, Gospodarka Fabryka Umicore w Radzikowicach rozpocznie produkcję jeszcze w tym roku. Wmurowano akt erekcyjny i kamień węgielny W podnyskich Radzikowicach wmurowano dziś (25.02) kamień węgielny wraz z aktem erekcyjnym fabryki firmy Umicore. To kolejny etap budowy zakładu, który już pod koniec roku ma rozpocząć produkcję katod ogniw elektrycznych. » więcej
413414415416417418419
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »