Radio Opole » Radio Opole w powiecie nyskim (DAB+) » Informacje z powiatu nyskiego

Informacje z powiatu nyskiego

2019-12-19, 09:15 Autor: Daniel Klimczak

Student PWSZ w Nysie zbudował miecz świetlny, tuż przed premierą nowych Gwiezdnych Wojen

Piotr Marchewka z wykonanym przez siebie mieczem świetlnym [fot. PWSZ Nysa]
Piotr Marchewka z wykonanym przez siebie mieczem świetlnym [fot. PWSZ Nysa]
Studenci Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nysie nie po raz pierwszy udowadniają, że nauka i dobra zabawa mogą iść ze sobą w parze. W związku z dzisiejszą (19.12) premierą kolejnej części sagi Gwiezdnych Wojen, jeden z żaków zaprezentował wykonany przez siebie miecz świetlny wzorowany na broni wojowników Jedi.
Od stworzenia projektu do budowy zabawki minęło kilka lat. Obudowa miecza została wykonana przy pomocy druku 3D. Jak mówi twórca, student II roku zarządzania i inżynierii produkcji Piotr Marchewka, konstrukcja ta skrywa zaawansowaną technologię.

- Podczas ruchu jest typowy dźwięk. Żyroskop musi sczytywać ruchy niemalże idealnie. Ta wersja może świecić na każdy wybrany sobie kolor. To wszystko jest zaprogramowane na mikroprocesorze. Mamy tu taką budowę, że nawet przy bardzo silnych uderzeniach te konstrukcje nie powinny się psuć, a co więcej, wydają wówczas odpowiednie dźwięki i ostrze odpowiednio reaguje - tłumaczy.

Produkcja zabawek to jednak nie jedyne, do czego można wykorzystywać technologię druku przestrzennego. Jak zauważa prodziekan wydziału nauk technicznych nyskiej PWSZ Jacek Tomasiak, wiedza zdobyta na uczelni, przyda studentom w ich przyszłej pracy.

- Jest taki trend, żeby budować drukarki, które będą drukowały z metalu. Dzięki nim będziemy mogli wykonać taki model, jak obecnie wykonuje się tymi tradycyjnymi technologiami. szczególnie tutaj mówimy o modelach, które mają skomplikowane kształty i wtedy ta technologia naprawdę pomaga nam szybciej zrealizować projekt - wyjaśnia.

Dodajmy, że w czasie zajęć, nyscy studenci mogą korzystać z 4 tego typu urządzeń, a także skanerów, które umożliwiają przetworzenie dowolnej przestrzennej figury do postaci cyfrowej. W niedalekiej przyszłości uczelnia chce skonstruować drukarkę, za pomocą której będzie można tworzyć żywność.
Piotr Marchewka
Jacek Tomasiak

Zobacz także

2020-04-05, godz. 09:15, Wiadomości z regionu Nyski szpital chce zorganizować przedszkole dla dzieci pracowników. "Pracujemy na styk" Z wnioskiem o organizację przedszkola dla pracowników chce wstąpić do władz Nysy w nadchodzącym tygodniu dyrektor miejscowego szpitala. Lecznica zmaga się z deficytem białego personelu. Z powodu odwołanych zajęć w placówkach oświatowych… » więcej 2020-04-05, godz. 09:11, Wiadomości z regionu Kolejne zmiany w rozkładzie nyskiego MZK. Przewoźnik uruchomił też zapasowy autobus dla "nadmiarowych" pasażerów Kolejne zmiany w funkcjonowaniu nyskiego MZK. Od poniedziałku (06.04) na właściwą trasę wracają autobusy kursujące na linii nr 6. » więcej 2020-04-04, godz. 20:41, Wiadomości z regionu Na początek mamy ponad 300 miejsc, może być nawet 1000. Decyzją wojewody w województwie uruchomiono 5 izolatoriów W 5 wyznaczonych już izolatoriach, zlokalizowanych w Opolu, Kędzierzynie-Koźlu oraz Nysie, jest 336 pojedynczych miejsc. Wojewoda zabezpieczył także 222 miejsc rezerwowych w Nysie i w Opolu. Docelowo liczba ta może wzrosnąć do nawet… » więcej 2020-04-04, godz. 18:39, Wiadomości z regionu Komputery i tablety trafią do najbardziej potrzebujących uczniów i nauczycieli. Opolskie samorządy wnioskują o wsparcie Jest zainteresowanie opolskich samorządów ministerialnym programem „Zdalna Szkoła”. Umożliwia on gminom i powiatom zakup komputerów i tabletów do szkół, które sprzęt ten przekażą najbardziej potrzebującym uczniom oraz nauczycielom… » więcej 2020-04-04, godz. 15:00, Wiadomości z regionu Załoga nyskiego szpitala będzie zbadana na obecność koronawirusa. "Mają kontakt z zakażonymi, mogli przejść chorobę bezobjawowo" Część kadry nyskiego szpitala będzie poddana przesiewowym badaniom na obecność koronawirusa. W ten sposób placówka chce ograniczyć ryzyko nieświadomego przenoszenia patogenu. » więcej
396397398399400401402
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »