Radio Opole » Radio Opole w powiecie nyskim (DAB+) » Informacje z powiatu nyskiego

Informacje z powiatu nyskiego

2019-10-11, 17:00 Autor: Daniel Klimczak

Ponad 2 tysiące studentów nyskiej uczelni rozpoczęło nowy rok akademicki

Nyska PWSZ zainaugurowała nowy rok akademicki [fot. Daniel Klimczak]
Nyska PWSZ zainaugurowała nowy rok akademicki [fot. Daniel Klimczak]
Nyska PWSZ zainaugurowała nowy rok akademicki [fot. Daniel Klimczak]
Nyska PWSZ zainaugurowała nowy rok akademicki [fot. Daniel Klimczak]
Nyska PWSZ zainaugurowała nowy rok akademicki [fot. Daniel Klimczak]
Nyska PWSZ zainaugurowała nowy rok akademicki [fot. Daniel Klimczak]
Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nysie uroczyście zainaugurowała dziś (11.10) nowy rok akademicki.
Podczas uroczystości w Nyskim Domu Kultury nie zabrakło tradycyjnej immatrykulacji studentów, którzy w tym roku wkroczyli w mury uczelni. W inauguracyjnym wystąpieniu, rektor PWSZ Przemysław Malinowski podkreślał zakres i znaczenie zmian, których dokonano po wejściu w życie "konstytucji dla nauki". Jedną z nich jest obowiązujący od niedawna nowy statut uczelni.

- Najistotniejszą zmianą, jaka wynika z treści tego nowego dokumentu, jest zmiana struktury, z instytutowej na wydziałową. Obecnie trzon uczelni stworzy 7 wydziałów i studium języków obcych - wyjaśniał.

W trakcie uroczystości, część uczelnianej kadry otrzymała odznaczenia nadane przez prezydenta RP oraz ministra nauki, które wręczyła wicewojewoda opolski, Violetta Porowska. Przemawiając do zebranych, polityk wskazywała, że inauguracja roku akademickiego jest doniosłym dniem dla każdej uczelni, który wiąże się także z wieloma wyzwaniami.

- Ten mozół nauczania, krzewienia w tych młodych ludziach takiej idei, by sięgać gwiazd. Każdy nauczyciel przecież chce, by jego wychowanek tych gwiazd sięgał i by później pokazywał, że warto było poświęcić ten czas. I taka jest właśnie nyska uczelnia - powiedziała.

Ubiegający się o reelekcję z listy Prawa i Sprawiedliwości poseł Kamil Bortniczuk wskazywał na rolę, jaką od utworzenia w 2001 roku uczelnia pełni w życiu miasta.

- Uczelnia jest nieodzownym elementem rozwoju Nysy. Uczelnia przez lata pełniła znacznie szersze funkcje niż tylko funkcje dydaktyczne. Uczelnia spowodowała, że w okresie zapaści gospodarczej, w Nysie pojawili się młodzi ludzie masowo. Ta młodość na ulicach nie zanikła - wskazywał.

Poseł ruchu Kukiz15 Paweł Grabowski wyrażał zadowolenie sprawnością działania uczelni, a także tym, że służy ona nie tylko mieszkańcom Nysy.

- Ja, jako mieszkaniec Brzegu, mogę powiedzieć, że zazdroszczę Nysie tego, że ma taką uczelnię, ale cieszę się, że władze uczelni są otwarte na współpracę z innymi ośrodkami po to, żeby wzmacniać całą zachodnią Opolszczyznę, ale również i cała Opolszczyznę - wskazywał.

Poseł Platformy Obywatelskiej Rajmund Miller zdradził, że jako nysanin odczuwa dumę za każdym razem, gdy słyszy pozytywne opinie na temat uczelni. Parlamentarzysta odczytał także list napisany przez marszałka województwa Andrzeja Bułę.

- Gratuluję szkole dotychczasowych osiągnięć i życzę dalszego pomyślnego rozwoju. Silne szkolnictwo wyższe istotnie warunkuje dalszy rozwój cywilizacyjny regionu, który oparliśmy na trzech filarach: ludzie, innowacja i inwestycje - przekazał.

Poseł Janusz Sanocki przybliżył początki funkcjonowania uczelni, które, jak zauważał, miały miejsce w czasach, gdy polityk był burmistrzem Nysy.

- Było chyba 60 wniosków wtedy w ministerstwie. Sprytem politycznym żeśmy to załatwili. Załatwiłem w Nysie, jako burmistrz prawybory prezydenckie. Pan Buzek chciał nam oczywiście tu przywieźć jakiś prezent, żeby lokalnych wyborców zachęcić do głosowania na pana Krzaklewskiego i obiecał powstanie szkoły - dodał.

W tym roku w nyskiej PWSZ kształci się ponad 2 tysiące osób na 12 kierunkach studiów. Wśród nich jest ponad 800 studentów pierwszego roku. Kadrę uczelni stanowi 192 nauczycieli akademickich, wśród których znajduje się 16 profesorów, 31 profesorów uczelni, 48 adiunktów, 47 wykładowców, 35 asystentów, instruktorów i lektorów.
Przemysław Malinowski
Violetta Porowska
Kamil Bortniczuk
Paweł Grabowski
Rajmund Miller
Janusz Sanocki

Zobacz także

2020-05-06, godz. 19:18, Kultura i rozrywka Nyskie muzeum ponownie otwarte dla zwiedzających. Na imprezy trzeba będzie jednak poczekać do jesieni Od dziś (06.05) nyskie muzeum jest otwarte dla zwiedzających. Z powodu epidemii, obcowanie z historią odbywa się jednak na innych zasadach. » więcej 2020-05-06, godz. 16:45, Gospodarka Na nyski stadion wrócił handel "pod chmurką". Na razie jednak frekwencja nie dopisuje Wznowiło pracę targowisko na bocznej płycie Stadionu Miejskiego w Nysie. Działalność handlową zawieszono tam blisko 2 miesiące temu z powodu epidemii koronawirusa. » więcej 2020-05-04, godz. 19:30, Wiadomości z regionu Przedszkola i żłobki w Nysie wznowią pracę dopiero 25 maja. W powiecie nyskim dotąd tylko Skoroszyce zdecydowały o ich uruchomieniu w tym tygodniu Przedszkola i żłobki w gminie Nysa wznowią działalność dopiero pod koniec maja. Magistrat podjął decyzję po konsultacjach z dyrektorami jednostek, a także z rodzicami uczęszczających do nich dzieci. » więcej 2020-05-04, godz. 14:40, Wiadomości z regionu Okradał myjnie samochodowe w Nysie i Otmuchowie. Złodziej sam przyszedł na komendę Ponad 20 tysięcy złotych miało paść łupem nysanina, który jest podejrzany o włamania do automatów na myjniach samochodowych. Mężczyzna nie cieszył się jednak długo skradzionymi pieniędzmi, gdyż wpadł już w ręce policji. » więcej 2020-05-03, godz. 09:20, Wiadomości z regionu Nyski PKS wznawia połączenia do Głuchołaz i Paczkowa. Przed epidemią były to jedne z najbardziej obłożonych tras PKS Nysa przywraca kolejne połączenia. Od poniedziałku (04.05), na trasy wyjedzie część autobusów łączących stolicę powiatu z Paczkowem i Głuchołazami. » więcej
389390391392393394395
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »