Radio Opole » Radio Opole w powiecie nyskim (DAB+) » Informacje z powiatu nyskiego

Informacje z powiatu nyskiego

2019-08-24, 07:41 Autor: Jan Poniatyszyn

Samorządy stawiają tężnie solankowe. Jest na to zapotrzebowanie społeczne

Tężnia w głuchołaskim parku zdrojowym [zdj. Jan Poniatyszyn]
Tężnia w głuchołaskim parku zdrojowym [zdj. Jan Poniatyszyn]
Tężnie solankowe, które wybudowano ostatnio w kilku miastach Opolszczyzny, stały się lokalnymi atrakcjami. Powstały m.in. w Tarnowie Opolskim, Głubczycach i Kędzierzynie-Koźlu. To nowe doświadczenie dla samorządów, zarówno jeśli chodzi o cały proces inwestycyjny, jak i eksploatację.
Największy taki obiekt na Opolszczyźnie sfinansował powiat nyski w Głuchołazach. To przygraniczne miasto było w przeszłości uzdrowiskiem znanym z wodolecznictwa. Jednak tamtejsza woda nie ma właściwości solankowych. Dlatego solanka musi być sprowadzana, bo bez niej tężnia nie wytworzy leczniczej mgiełki.

- Niskie stężenie solanki spowodowało pojawienie się glonów, które po dwóch dniach zostały usunięte - mówi wicestarosta nyski Jacek Chwalenia. – Zakupiliśmy następną porcję takiej mocnej solanki i dzisiaj już mamy spokój. Cały czas można było tam spokojnie oddychać, bo te glony, które tam zakwitły, nie były szkodliwe dla zdrowia. Trzeba pamiętać, że to jest jednak park, który jest w lesie. Jest tam mchów i porostów bardzo dużo, więc trzeba liczyć się z tym, że takie sytuację mogą wystąpić.

Z głuchołaskiej tężni korzystają także turyści oraz kuracjusze i pacjenci z pobliskich szpitali.

- Byliśmy niedawno w Tarnowie Opolskiem, tam też jest tężnia, ale mniejsza – mówi mieszkaniec Opola. – Przyjechaliśmy tutaj, żeby zobaczyć i porównać. Podoba mi się ta tężnia. Robi wrażenie, chociażby jej konstrukcja. Takie tężnie, to wspaniała rzecz.

- To głównie chodzi o oddychanie tą solanką, czyli tym, co jest bardzo zdrowe i jak byliśmy w Tarnowie Opolskim, to sporo ludzi z Opola przyjeżdżało – dodaje żona turysty, opolanka.

- Kolega przyjechał z Gdyni i chciałem mu pokazać tą rewelację – powiedział nam mieszkaniec Głuchołaz. – Jak kogoś znajdę obcego, to go tutaj wprowadzam.

Do budowy tężni przymierzają się też inne miasta Opolszczyzny. Z tężni nie każdy może korzystać, gdyż są też przeciwwskazania medyczne dla osób z niektórymi schorzeniami.
Jacek Chwalenia
Małżeństwo z Opola
Mieszkaniec Głuchołaz

Zobacz także

2019-01-04, godz. 10:00, Wiadomości z regionu Nyski MZK nadal czeka na opinie pasażerów dotyczące nowego rozkładu jazdy Do 25 stycznia przedłużono konsultacje w sprawie przyszłego rozkładu jazdy nyskiego MZK. » więcej 2019-01-03, godz. 19:27, Wiadomości z regionu Pat w rozmowach z farmaceutami w Nysie. "Nie jesteśmy w stanie zmusić aptekarzy, by pełnili dyżury" Nie udało się rozwiązać problemu dyżurujących aptek w powiecie nyskim. Od nowego roku, w części gmin brakuje placówek chętnych do pracy, poza standardowymi godzinami. » więcej 2019-01-03, godz. 17:30, Wiadomości z regionu Trzej królowie zawitają też do Nysy. Nadal nie wiadomo, czym będą podróżować 6 stycznia, już po raz kolejny, ulicami Nysy przejdzie orszak trzech króli. Zdaniem duchownych, wydarzenie jest świetną okazją nie tylko do przeżyć religijnych, ale też do wspólnego spędzania czasu z bliskimi. » więcej 2018-12-29, godz. 10:00, Wiadomości z regionu Nyska uczelnia będzie współpracować z Chińczykami Nyska PWSZ podpisała porozumienie o współpracy z chińską uczelnią Dongguan Polytechnic. Dzięki temu możliwa będzie między innymi wymiana studentów czy kadry naukowej. » więcej 2018-12-28, godz. 11:45, Wiadomości z regionu Nowa edycja budżetu obywatelskiego w Nysie ruszy w styczniu Najprawdopodobniej już w styczniu, w Nysie ruszy nabór do kolejnej edycji budżetu obywatelskiego. Do wykorzystania, podobnie jak w poprzednim roku, magistrat chce przeznaczyć kwotę 600 tysięcy złotych. » więcej
542543544545546547548
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »