Radio Opole » Radio Opole w powiecie nyskim (DAB+) » Informacje z powiatu nyskiego

Informacje z powiatu nyskiego

2019-08-24, 07:41 Autor: Jan Poniatyszyn

Samorządy stawiają tężnie solankowe. Jest na to zapotrzebowanie społeczne

Tężnia w głuchołaskim parku zdrojowym [zdj. Jan Poniatyszyn]
Tężnia w głuchołaskim parku zdrojowym [zdj. Jan Poniatyszyn]
Tężnie solankowe, które wybudowano ostatnio w kilku miastach Opolszczyzny, stały się lokalnymi atrakcjami. Powstały m.in. w Tarnowie Opolskim, Głubczycach i Kędzierzynie-Koźlu. To nowe doświadczenie dla samorządów, zarówno jeśli chodzi o cały proces inwestycyjny, jak i eksploatację.
Największy taki obiekt na Opolszczyźnie sfinansował powiat nyski w Głuchołazach. To przygraniczne miasto było w przeszłości uzdrowiskiem znanym z wodolecznictwa. Jednak tamtejsza woda nie ma właściwości solankowych. Dlatego solanka musi być sprowadzana, bo bez niej tężnia nie wytworzy leczniczej mgiełki.

- Niskie stężenie solanki spowodowało pojawienie się glonów, które po dwóch dniach zostały usunięte - mówi wicestarosta nyski Jacek Chwalenia. – Zakupiliśmy następną porcję takiej mocnej solanki i dzisiaj już mamy spokój. Cały czas można było tam spokojnie oddychać, bo te glony, które tam zakwitły, nie były szkodliwe dla zdrowia. Trzeba pamiętać, że to jest jednak park, który jest w lesie. Jest tam mchów i porostów bardzo dużo, więc trzeba liczyć się z tym, że takie sytuację mogą wystąpić.

Z głuchołaskiej tężni korzystają także turyści oraz kuracjusze i pacjenci z pobliskich szpitali.

- Byliśmy niedawno w Tarnowie Opolskiem, tam też jest tężnia, ale mniejsza – mówi mieszkaniec Opola. – Przyjechaliśmy tutaj, żeby zobaczyć i porównać. Podoba mi się ta tężnia. Robi wrażenie, chociażby jej konstrukcja. Takie tężnie, to wspaniała rzecz.

- To głównie chodzi o oddychanie tą solanką, czyli tym, co jest bardzo zdrowe i jak byliśmy w Tarnowie Opolskim, to sporo ludzi z Opola przyjeżdżało – dodaje żona turysty, opolanka.

- Kolega przyjechał z Gdyni i chciałem mu pokazać tą rewelację – powiedział nam mieszkaniec Głuchołaz. – Jak kogoś znajdę obcego, to go tutaj wprowadzam.

Do budowy tężni przymierzają się też inne miasta Opolszczyzny. Z tężni nie każdy może korzystać, gdyż są też przeciwwskazania medyczne dla osób z niektórymi schorzeniami.
Jacek Chwalenia
Małżeństwo z Opola
Mieszkaniec Głuchołaz

Zobacz także

2019-04-28, godz. 15:39, Gospodarka Do końca przyszłego roku w Nysie ma powstać ponad 100 mieszkań w ramach programu Mieszkanie plus Coraz bliżej budowy osiedla w ramach programu Mieszkanie+ w Nysie. Miasto chce wybudować przy zbiegu ulic Grodkowskiej i Franciszkańskiej trzy budynki w których własne 'cztery kąty' znajdą 104 rodziny. » więcej 2019-04-26, godz. 13:15, Wiadomości z regionu Śmiertelne pobicie pod marketem budowlanym w Nysie. Ruszył proces Do 10 lat więzienia grozi czterem mężczyznom, których prokuratura oskarżyła o śmiertelne pobicie nastolatka na parkingu pod marketem budowlanym w Nysie. W listopadzie ubiegłego roku czterech nastolatków grało tam w piłkę. Nagle… » więcej 2019-04-26, godz. 07:08, Sport i turystyka Stal Brzeg i LZS Starowice w wojewódzkim finale Pucharu Polski W środę (24.04) poznaliśmy finalistów Pucharu Polski na szczeblu okręgowym. Oba mecze trzymały w napięciu do ostatnich sekund. » więcej 2019-04-25, godz. 19:13, Wiadomości z regionu Mobilne planetarium odwiedziło nyską "Dziesiątkę". W pokazach wzięło udział kilkaset dzieci Kilkaset dzieci odwiedziło mobilne planetarium, które wczoraj (24.04) i dziś (25.04) gościło w nyskiej Szkole Podstawowej nr 10. » więcej 2019-04-25, godz. 15:18, Kultura i rozrywka Poznaj historię teatru w Nysie - zachęca Archiwum Państwowe w Opolu Archiwum Państwowe w Opolu zaprasza na spotkanie pt. 'Ślady przeszłości. Krótka historia teatru miejskiego w Nysie'. Dr Małgorzata Blach-Margos z archiwum opowie o historii placówki, która prężnie działała przed II Wojną Świ… » więcej
500501502503504505506
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »