Radio Opole » Radio Opole w powiecie nyskim (DAB+) » Informacje z powiatu nyskiego

Informacje z powiatu nyskiego

2019-08-24, 07:41 Autor: Jan Poniatyszyn

Samorządy stawiają tężnie solankowe. Jest na to zapotrzebowanie społeczne

Tężnia w głuchołaskim parku zdrojowym [zdj. Jan Poniatyszyn]
Tężnia w głuchołaskim parku zdrojowym [zdj. Jan Poniatyszyn]
Tężnie solankowe, które wybudowano ostatnio w kilku miastach Opolszczyzny, stały się lokalnymi atrakcjami. Powstały m.in. w Tarnowie Opolskim, Głubczycach i Kędzierzynie-Koźlu. To nowe doświadczenie dla samorządów, zarówno jeśli chodzi o cały proces inwestycyjny, jak i eksploatację.
Największy taki obiekt na Opolszczyźnie sfinansował powiat nyski w Głuchołazach. To przygraniczne miasto było w przeszłości uzdrowiskiem znanym z wodolecznictwa. Jednak tamtejsza woda nie ma właściwości solankowych. Dlatego solanka musi być sprowadzana, bo bez niej tężnia nie wytworzy leczniczej mgiełki.

- Niskie stężenie solanki spowodowało pojawienie się glonów, które po dwóch dniach zostały usunięte - mówi wicestarosta nyski Jacek Chwalenia. – Zakupiliśmy następną porcję takiej mocnej solanki i dzisiaj już mamy spokój. Cały czas można było tam spokojnie oddychać, bo te glony, które tam zakwitły, nie były szkodliwe dla zdrowia. Trzeba pamiętać, że to jest jednak park, który jest w lesie. Jest tam mchów i porostów bardzo dużo, więc trzeba liczyć się z tym, że takie sytuację mogą wystąpić.

Z głuchołaskiej tężni korzystają także turyści oraz kuracjusze i pacjenci z pobliskich szpitali.

- Byliśmy niedawno w Tarnowie Opolskiem, tam też jest tężnia, ale mniejsza – mówi mieszkaniec Opola. – Przyjechaliśmy tutaj, żeby zobaczyć i porównać. Podoba mi się ta tężnia. Robi wrażenie, chociażby jej konstrukcja. Takie tężnie, to wspaniała rzecz.

- To głównie chodzi o oddychanie tą solanką, czyli tym, co jest bardzo zdrowe i jak byliśmy w Tarnowie Opolskim, to sporo ludzi z Opola przyjeżdżało – dodaje żona turysty, opolanka.

- Kolega przyjechał z Gdyni i chciałem mu pokazać tą rewelację – powiedział nam mieszkaniec Głuchołaz. – Jak kogoś znajdę obcego, to go tutaj wprowadzam.

Do budowy tężni przymierzają się też inne miasta Opolszczyzny. Z tężni nie każdy może korzystać, gdyż są też przeciwwskazania medyczne dla osób z niektórymi schorzeniami.
Jacek Chwalenia
Małżeństwo z Opola
Mieszkaniec Głuchołaz

Zobacz także

2019-05-31, godz. 14:30, Sport i turystyka Michał Makowski odchodzi ze Stali Nysa. Teraz będzie grał na Śląsku BBTS Bielsko-Biała podpisało umowę z przyjmującym co najmniej na dwa sezony. » więcej 2019-05-31, godz. 09:04, Gospodarka Opolskie to w planie CPK Szprycha nr 8. Podróż z Nysy do Warszawy ma trwać 3 godziny i 15 minut Jak informują przedstawiciele spółki Centralny Port Komunikacyjny inwestycja to nie tylko nowe lotnisko, ale też linie kolejowe. Szprycha nr 8 w ramach Programu Kolejowego CPK to przede wszystkim modernizacja istniejących linii wraz z… » więcej 2019-05-30, godz. 17:30, Wiadomości z regionu Złombol przekazał dary dla domów dziecka w powiecie nyskim. Podopieczni pojadą na wycieczki i wezmą udział w kursach prawa jazdy Sprzęt AGD i RTV, meble, a także sprzęt sportowy trafiły do trzech domów dziecka w powiecie nyskim. Dary przekazali dziś (30.05) do placówek w Nysie, Paczkowie i Jasienicy organizatorzy corocznych rajdów Złombol. » więcej 2019-05-30, godz. 16:15, Wiadomości z regionu Nyscy seniorzy zyskają nowe miejsce spotkań. Budowa będzie kosztować około 20 milionów W centrum Nysy ma powstać kolejne miejsce przeznaczone dla seniorów. Magistrat planuje stworzenie obok Nyskiego Domu Kultury dziennego domu pobytu wraz ze stołówką, salami spotkań czy pomieszczeniami warsztatowymi. » więcej 2019-05-29, godz. 22:00, Wiadomości z regionu Do jezior w powiecie nyskim wpuszczono 700 tysięcy sandaczy. W tym tygodniu ryby trafią też do innych akwenów w regionie 700 tysięcy małych sandaczy trafiło dziś (29.05) do jezior Otmuchowskiego i Nyskiego. W ten sposób uzupełniane są straty populacji wywołane działalnością człowieka czy naturalnych drapieżników. » więcej
491492493494495496497
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »