Radio Opole » Radio Opole w powiecie nyskim (DAB+) » Informacje z powiatu nyskiego

Informacje z powiatu nyskiego

2019-08-24, 07:41 Autor: Jan Poniatyszyn

Samorządy stawiają tężnie solankowe. Jest na to zapotrzebowanie społeczne

Tężnia w głuchołaskim parku zdrojowym [zdj. Jan Poniatyszyn]
Tężnia w głuchołaskim parku zdrojowym [zdj. Jan Poniatyszyn]
Tężnie solankowe, które wybudowano ostatnio w kilku miastach Opolszczyzny, stały się lokalnymi atrakcjami. Powstały m.in. w Tarnowie Opolskim, Głubczycach i Kędzierzynie-Koźlu. To nowe doświadczenie dla samorządów, zarówno jeśli chodzi o cały proces inwestycyjny, jak i eksploatację.
Największy taki obiekt na Opolszczyźnie sfinansował powiat nyski w Głuchołazach. To przygraniczne miasto było w przeszłości uzdrowiskiem znanym z wodolecznictwa. Jednak tamtejsza woda nie ma właściwości solankowych. Dlatego solanka musi być sprowadzana, bo bez niej tężnia nie wytworzy leczniczej mgiełki.

- Niskie stężenie solanki spowodowało pojawienie się glonów, które po dwóch dniach zostały usunięte - mówi wicestarosta nyski Jacek Chwalenia. – Zakupiliśmy następną porcję takiej mocnej solanki i dzisiaj już mamy spokój. Cały czas można było tam spokojnie oddychać, bo te glony, które tam zakwitły, nie były szkodliwe dla zdrowia. Trzeba pamiętać, że to jest jednak park, który jest w lesie. Jest tam mchów i porostów bardzo dużo, więc trzeba liczyć się z tym, że takie sytuację mogą wystąpić.

Z głuchołaskiej tężni korzystają także turyści oraz kuracjusze i pacjenci z pobliskich szpitali.

- Byliśmy niedawno w Tarnowie Opolskiem, tam też jest tężnia, ale mniejsza – mówi mieszkaniec Opola. – Przyjechaliśmy tutaj, żeby zobaczyć i porównać. Podoba mi się ta tężnia. Robi wrażenie, chociażby jej konstrukcja. Takie tężnie, to wspaniała rzecz.

- To głównie chodzi o oddychanie tą solanką, czyli tym, co jest bardzo zdrowe i jak byliśmy w Tarnowie Opolskim, to sporo ludzi z Opola przyjeżdżało – dodaje żona turysty, opolanka.

- Kolega przyjechał z Gdyni i chciałem mu pokazać tą rewelację – powiedział nam mieszkaniec Głuchołaz. – Jak kogoś znajdę obcego, to go tutaj wprowadzam.

Do budowy tężni przymierzają się też inne miasta Opolszczyzny. Z tężni nie każdy może korzystać, gdyż są też przeciwwskazania medyczne dla osób z niektórymi schorzeniami.
Jacek Chwalenia
Małżeństwo z Opola
Mieszkaniec Głuchołaz

Zobacz także

2019-07-01, godz. 20:47, Kultura i rozrywka Do soboty Nysa będzie stolicą big-bandu. Ruszyła XX edycja muzycznych warsztatów W Nysie ruszył wakacyjny kurs big-bandów. Uczestnicy, aż do soboty będą doskonalić swoje umiejętności pod okiem między innymi Piotra Wojtasika, Dominika Gawrońskiego czy Grzegorza Nagórskiego. » więcej 2019-07-01, godz. 19:00, Wiadomości z regionu Parking pod Piastowską w Nysie wciąż nieczynny. Jedną z przyczyn opóźnień są szyby pękające od gorąca Przedłużają się prace związane z wykończeniem parkingu podziemnego pod ulicą Piastowską w Nysie. Jedną z przyczyn zmiany pierwotnego terminu otwarcia są pękające elementy. » więcej 2019-06-30, godz. 13:43, Wiadomości z regionu Piknik rodzin zastępczych w Nysie. Od 14.00 do 18.00. To tradycyjna już impreza, rokrocznie organizowana przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie, której celem jest propagowanie rodzicielstwa zastępczego. » więcej 2019-06-28, godz. 18:30, Wiadomości z regionu Władze powiatu nyskiego liczą na rozwój turystyki polsko-włoskiej Powiat nyski nawiązał współpracę z włoskim miastem San Benedetto del Tronto. Przyjaźń polsko-włoska ma zaowocować przede wszystkim rozwojem turystyki pomiędzy mieszkańcami obu regionów. » więcej 2019-06-27, godz. 17:15, Wiadomości z regionu Psom wstęp... zalecany. Nyski magistrat w upały otwiera drzwi dla czworonogów Akcję 'Zabierz psa do urzędu' zainicjował nyski magistrat. W upalne dni, czworonożne pupile będą miały wstęp do urzędu. » więcej
482483484485486487488
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »