Radio Opole » Radio Opole w powiecie nyskim (DAB+) » Informacje z powiatu nyskiego

Informacje z powiatu nyskiego

2019-08-24, 07:41 Autor: Jan Poniatyszyn

Samorządy stawiają tężnie solankowe. Jest na to zapotrzebowanie społeczne

Tężnia w głuchołaskim parku zdrojowym [zdj. Jan Poniatyszyn]
Tężnia w głuchołaskim parku zdrojowym [zdj. Jan Poniatyszyn]
Tężnie solankowe, które wybudowano ostatnio w kilku miastach Opolszczyzny, stały się lokalnymi atrakcjami. Powstały m.in. w Tarnowie Opolskim, Głubczycach i Kędzierzynie-Koźlu. To nowe doświadczenie dla samorządów, zarówno jeśli chodzi o cały proces inwestycyjny, jak i eksploatację.
Największy taki obiekt na Opolszczyźnie sfinansował powiat nyski w Głuchołazach. To przygraniczne miasto było w przeszłości uzdrowiskiem znanym z wodolecznictwa. Jednak tamtejsza woda nie ma właściwości solankowych. Dlatego solanka musi być sprowadzana, bo bez niej tężnia nie wytworzy leczniczej mgiełki.

- Niskie stężenie solanki spowodowało pojawienie się glonów, które po dwóch dniach zostały usunięte - mówi wicestarosta nyski Jacek Chwalenia. – Zakupiliśmy następną porcję takiej mocnej solanki i dzisiaj już mamy spokój. Cały czas można było tam spokojnie oddychać, bo te glony, które tam zakwitły, nie były szkodliwe dla zdrowia. Trzeba pamiętać, że to jest jednak park, który jest w lesie. Jest tam mchów i porostów bardzo dużo, więc trzeba liczyć się z tym, że takie sytuację mogą wystąpić.

Z głuchołaskiej tężni korzystają także turyści oraz kuracjusze i pacjenci z pobliskich szpitali.

- Byliśmy niedawno w Tarnowie Opolskiem, tam też jest tężnia, ale mniejsza – mówi mieszkaniec Opola. – Przyjechaliśmy tutaj, żeby zobaczyć i porównać. Podoba mi się ta tężnia. Robi wrażenie, chociażby jej konstrukcja. Takie tężnie, to wspaniała rzecz.

- To głównie chodzi o oddychanie tą solanką, czyli tym, co jest bardzo zdrowe i jak byliśmy w Tarnowie Opolskim, to sporo ludzi z Opola przyjeżdżało – dodaje żona turysty, opolanka.

- Kolega przyjechał z Gdyni i chciałem mu pokazać tą rewelację – powiedział nam mieszkaniec Głuchołaz. – Jak kogoś znajdę obcego, to go tutaj wprowadzam.

Do budowy tężni przymierzają się też inne miasta Opolszczyzny. Z tężni nie każdy może korzystać, gdyż są też przeciwwskazania medyczne dla osób z niektórymi schorzeniami.
Jacek Chwalenia
Małżeństwo z Opola
Mieszkaniec Głuchołaz

Zobacz także

2019-07-20, godz. 14:53, Wiadomości z regionu Trwa Międzynarodowa Akademia Wiolonczelowa w Nysie. Dziś usłyszymy mistrzów wiolonczeli klasy europejskiej 'Perły muzyki polskiej' będzie można usłyszeć dziś (20.07) na koncercie realizowanym w ramach festiwalu muzycznego towarzyszącego VI Międzynarodowej Akademii Wiolonczelowej w Nysie. » więcej 2019-07-19, godz. 17:00, Wiadomości z regionu Nyscy policjanci świętowali stulecie formacji. Nie zabrakło awansów i nagród Policjanci z powiatu nyskiego uczcili dziś (19.07) setną rocznicę powstania swojej formacji. Obchody w nyskim muzeum były okazją do podsumowania dotychczasowego dorobku, ale też zastanowienia się nad wyzwaniami. » więcej 2019-07-18, godz. 20:15, Gospodarka Dyrektor nyskiego urzędu pracy nagrodzona odznaką Primus in Agendo Nyski urząd pracy ponownie doceniony przez władze centralne. Tym razem do władz pośredniaka trafiła odznaka Primus in Agendo, czyli 'pierwszy w działaniu'. » więcej 2019-07-17, godz. 18:00, Gospodarka Nyski pośredniak zachęca seniorów do powrotu na rynek pracy Nyski urząd pracy stawia na aktywizację seniorów. W ramach pilotażowego programu, instytucja będzie zachęcać osoby po 60. roku życia do powrotu na rynek pracy. » więcej 2019-07-17, godz. 14:00, Kultura i rozrywka Rusza festiwal towarzyszący VI Międzynarodowej Akademii Wiolonczelowej Rozpoczęła się 6. Międzynarodowa Akademia Wiolonczelowa w Nysie. Od wczoraj młodzi wiolonczeliści z całej Europy (m.in. Rosji, Niemiec, Francji czy Anglii) biorą udział w jedynych tego typu kursach mistrzowskich w Polsce. » więcej
477478479480481482483
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »