Radio Opole » Radio Opole w powiecie nyskim (DAB+) » Informacje z powiatu nyskiego

Informacje z powiatu nyskiego

2019-08-24, 07:41 Autor: Jan Poniatyszyn

Samorządy stawiają tężnie solankowe. Jest na to zapotrzebowanie społeczne

Tężnia w głuchołaskim parku zdrojowym [zdj. Jan Poniatyszyn]
Tężnia w głuchołaskim parku zdrojowym [zdj. Jan Poniatyszyn]
Tężnie solankowe, które wybudowano ostatnio w kilku miastach Opolszczyzny, stały się lokalnymi atrakcjami. Powstały m.in. w Tarnowie Opolskim, Głubczycach i Kędzierzynie-Koźlu. To nowe doświadczenie dla samorządów, zarówno jeśli chodzi o cały proces inwestycyjny, jak i eksploatację.
Największy taki obiekt na Opolszczyźnie sfinansował powiat nyski w Głuchołazach. To przygraniczne miasto było w przeszłości uzdrowiskiem znanym z wodolecznictwa. Jednak tamtejsza woda nie ma właściwości solankowych. Dlatego solanka musi być sprowadzana, bo bez niej tężnia nie wytworzy leczniczej mgiełki.

- Niskie stężenie solanki spowodowało pojawienie się glonów, które po dwóch dniach zostały usunięte - mówi wicestarosta nyski Jacek Chwalenia. – Zakupiliśmy następną porcję takiej mocnej solanki i dzisiaj już mamy spokój. Cały czas można było tam spokojnie oddychać, bo te glony, które tam zakwitły, nie były szkodliwe dla zdrowia. Trzeba pamiętać, że to jest jednak park, który jest w lesie. Jest tam mchów i porostów bardzo dużo, więc trzeba liczyć się z tym, że takie sytuację mogą wystąpić.

Z głuchołaskiej tężni korzystają także turyści oraz kuracjusze i pacjenci z pobliskich szpitali.

- Byliśmy niedawno w Tarnowie Opolskiem, tam też jest tężnia, ale mniejsza – mówi mieszkaniec Opola. – Przyjechaliśmy tutaj, żeby zobaczyć i porównać. Podoba mi się ta tężnia. Robi wrażenie, chociażby jej konstrukcja. Takie tężnie, to wspaniała rzecz.

- To głównie chodzi o oddychanie tą solanką, czyli tym, co jest bardzo zdrowe i jak byliśmy w Tarnowie Opolskim, to sporo ludzi z Opola przyjeżdżało – dodaje żona turysty, opolanka.

- Kolega przyjechał z Gdyni i chciałem mu pokazać tą rewelację – powiedział nam mieszkaniec Głuchołaz. – Jak kogoś znajdę obcego, to go tutaj wprowadzam.

Do budowy tężni przymierzają się też inne miasta Opolszczyzny. Z tężni nie każdy może korzystać, gdyż są też przeciwwskazania medyczne dla osób z niektórymi schorzeniami.
Jacek Chwalenia
Małżeństwo z Opola
Mieszkaniec Głuchołaz

Zobacz także

2019-08-01, godz. 15:42, Kultura i rozrywka "Morowe Panny". Nysa muzycznie uczci rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego W Bastionie św. Jadwigi w Nysie, o 17:00 rozpoczną się uroczystości związane z 75. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego. Aby uczcić pamięć o uczestnikach walk, miejscowy dom kultury przygotował wspólnie w Nyskim Studiem Piosenki… » więcej 2019-08-01, godz. 15:33, Wiadomości z regionu Od dzisiaj przybywa miejsc, w których można zoperować zaćmę oraz wykonać specjalistyczne badania W naszym regionie zwiększyła się dostępność do badań tomografem komputerowym oraz rezonansem magnetycznym. Dzięki zniesieniu limitów, kolejki mają się zmniejszyć także w przypadku pacjentów czekających na operację zaćmy. » więcej 2019-08-01, godz. 08:15, Wiadomości z regionu Opolszczyzna pamięta. Uroczystości z okazji 75. rocznicy Powstania Warszawskiego w całym regionie Msze święte i koncerty, spotkania okolicznościowe weteranów i aktywni młodzi. W wielu miejscach naszego regionu zaplanowano uroczystości z okazji 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. » więcej 2019-07-31, godz. 07:45, Wiadomości z regionu Bezrobotni będą pomagali przy opiece nad niepełnosprawnymi. Na początek w Głuchołazach i Paczkowie W sierpniu nyski urząd pracy rusza z nowym projektem. Aktywizując bezrobotnych, instytucja chce jednocześnie odciążyć rodziny, gdzie jest osoba niepełnosprawna. » więcej 2019-07-30, godz. 19:33, Wiadomości z regionu Zbiorowy grób żołnierzy z II Wojny Światowej znaleziono w Nysie. To Niemcy i Estończyk Na cmentarzu przy Zespole Szkół i Placówek Oświatowych w Nysie odnaleziono i ekshumowano szczątki 12 żołnierzy niemieckich i jednego Estończyka, którzy zmarli w czasie II Wojny Światowej. » więcej
473474475476477478479
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »