Radio Opole » Radio Opole w powiecie nyskim (DAB+) » Informacje z powiatu nyskiego

Informacje z powiatu nyskiego

2019-08-24, 07:41 Autor: Jan Poniatyszyn

Samorządy stawiają tężnie solankowe. Jest na to zapotrzebowanie społeczne

Tężnia w głuchołaskim parku zdrojowym [zdj. Jan Poniatyszyn]
Tężnia w głuchołaskim parku zdrojowym [zdj. Jan Poniatyszyn]
Tężnie solankowe, które wybudowano ostatnio w kilku miastach Opolszczyzny, stały się lokalnymi atrakcjami. Powstały m.in. w Tarnowie Opolskim, Głubczycach i Kędzierzynie-Koźlu. To nowe doświadczenie dla samorządów, zarówno jeśli chodzi o cały proces inwestycyjny, jak i eksploatację.
Największy taki obiekt na Opolszczyźnie sfinansował powiat nyski w Głuchołazach. To przygraniczne miasto było w przeszłości uzdrowiskiem znanym z wodolecznictwa. Jednak tamtejsza woda nie ma właściwości solankowych. Dlatego solanka musi być sprowadzana, bo bez niej tężnia nie wytworzy leczniczej mgiełki.

- Niskie stężenie solanki spowodowało pojawienie się glonów, które po dwóch dniach zostały usunięte - mówi wicestarosta nyski Jacek Chwalenia. – Zakupiliśmy następną porcję takiej mocnej solanki i dzisiaj już mamy spokój. Cały czas można było tam spokojnie oddychać, bo te glony, które tam zakwitły, nie były szkodliwe dla zdrowia. Trzeba pamiętać, że to jest jednak park, który jest w lesie. Jest tam mchów i porostów bardzo dużo, więc trzeba liczyć się z tym, że takie sytuację mogą wystąpić.

Z głuchołaskiej tężni korzystają także turyści oraz kuracjusze i pacjenci z pobliskich szpitali.

- Byliśmy niedawno w Tarnowie Opolskiem, tam też jest tężnia, ale mniejsza – mówi mieszkaniec Opola. – Przyjechaliśmy tutaj, żeby zobaczyć i porównać. Podoba mi się ta tężnia. Robi wrażenie, chociażby jej konstrukcja. Takie tężnie, to wspaniała rzecz.

- To głównie chodzi o oddychanie tą solanką, czyli tym, co jest bardzo zdrowe i jak byliśmy w Tarnowie Opolskim, to sporo ludzi z Opola przyjeżdżało – dodaje żona turysty, opolanka.

- Kolega przyjechał z Gdyni i chciałem mu pokazać tą rewelację – powiedział nam mieszkaniec Głuchołaz. – Jak kogoś znajdę obcego, to go tutaj wprowadzam.

Do budowy tężni przymierzają się też inne miasta Opolszczyzny. Z tężni nie każdy może korzystać, gdyż są też przeciwwskazania medyczne dla osób z niektórymi schorzeniami.
Jacek Chwalenia
Małżeństwo z Opola
Mieszkaniec Głuchołaz

Zobacz także

2019-08-10, godz. 17:00, Kultura i rozrywka Na dziedzińcu nyskiego muzeum zabrzmią dziś swingowe melodie Nyskie muzeum zaprasza na kolejne spotkanie w ramach cyklu Letnie koncerty na dziedzińcu Pałacu Biskupiego. » więcej 2019-08-09, godz. 10:00, Wiadomości z regionu Nyski SOR czekają zmiany. Ma być szybciej i sprawniej Szpitalny Oddział Ratunkowy w Nysie czekają zmiany. Dzięki przebudowie, będzie można udzielić pomocy większej liczbie pacjentów, a warunki ich pobytu na oddziale oraz komfort pracy personelu, ulegną poprawie. » więcej 2019-08-08, godz. 17:42, Wiadomości z regionu Sinice przypływają i odpływają. Choć Jezioro Nyskie wczoraj się zazieleniło, to dziś znów można się w nim kąpać Woda w Jeziorze Nyskim znów jest zdatna do kąpieli. Mimo, że wczorajszego (08.08) ranka przy brzegu pojawiły się sinice, dziś plażowiczom nie zagraża już niebezpieczeństwo. » więcej 2019-08-06, godz. 16:05, Wiadomości z regionu Zakończyła się akcja poszukiwawcza na Jeziorze Nyskim. Ratownicy odnaleźli ciało mężczyzny Zakończyły się poszukiwania prowadzone od weekendu na Jeziorze Nyskim. Kilkadziesiąt minut temu ratownicy wspólnie z policją odnaleźli ciało zaginionego w sobotę mężczyzny. » więcej 2019-08-05, godz. 20:00, Wiadomości z regionu Powiat nyski chce pożyczyć 12 milionów złotych. Pieniądze trafią głównie na pokrycie kosztów inwestycji drogowych Nyskie starostwo chce zaciągnąć 12-milionowy kredyt. Pieniądze mają zostać przeznaczone głównie na pokrycie kosztów inwestycji drogowych. » więcej
471472473474475476477
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »