Radio Opole » Radio Opole w powiecie nyskim (DAB+) » Informacje z powiatu nyskiego

Informacje z powiatu nyskiego

2019-08-24, 07:41 Autor: Jan Poniatyszyn

Samorządy stawiają tężnie solankowe. Jest na to zapotrzebowanie społeczne

Tężnia w głuchołaskim parku zdrojowym [zdj. Jan Poniatyszyn]
Tężnia w głuchołaskim parku zdrojowym [zdj. Jan Poniatyszyn]
Tężnie solankowe, które wybudowano ostatnio w kilku miastach Opolszczyzny, stały się lokalnymi atrakcjami. Powstały m.in. w Tarnowie Opolskim, Głubczycach i Kędzierzynie-Koźlu. To nowe doświadczenie dla samorządów, zarówno jeśli chodzi o cały proces inwestycyjny, jak i eksploatację.
Największy taki obiekt na Opolszczyźnie sfinansował powiat nyski w Głuchołazach. To przygraniczne miasto było w przeszłości uzdrowiskiem znanym z wodolecznictwa. Jednak tamtejsza woda nie ma właściwości solankowych. Dlatego solanka musi być sprowadzana, bo bez niej tężnia nie wytworzy leczniczej mgiełki.

- Niskie stężenie solanki spowodowało pojawienie się glonów, które po dwóch dniach zostały usunięte - mówi wicestarosta nyski Jacek Chwalenia. – Zakupiliśmy następną porcję takiej mocnej solanki i dzisiaj już mamy spokój. Cały czas można było tam spokojnie oddychać, bo te glony, które tam zakwitły, nie były szkodliwe dla zdrowia. Trzeba pamiętać, że to jest jednak park, który jest w lesie. Jest tam mchów i porostów bardzo dużo, więc trzeba liczyć się z tym, że takie sytuację mogą wystąpić.

Z głuchołaskiej tężni korzystają także turyści oraz kuracjusze i pacjenci z pobliskich szpitali.

- Byliśmy niedawno w Tarnowie Opolskiem, tam też jest tężnia, ale mniejsza – mówi mieszkaniec Opola. – Przyjechaliśmy tutaj, żeby zobaczyć i porównać. Podoba mi się ta tężnia. Robi wrażenie, chociażby jej konstrukcja. Takie tężnie, to wspaniała rzecz.

- To głównie chodzi o oddychanie tą solanką, czyli tym, co jest bardzo zdrowe i jak byliśmy w Tarnowie Opolskim, to sporo ludzi z Opola przyjeżdżało – dodaje żona turysty, opolanka.

- Kolega przyjechał z Gdyni i chciałem mu pokazać tą rewelację – powiedział nam mieszkaniec Głuchołaz. – Jak kogoś znajdę obcego, to go tutaj wprowadzam.

Do budowy tężni przymierzają się też inne miasta Opolszczyzny. Z tężni nie każdy może korzystać, gdyż są też przeciwwskazania medyczne dla osób z niektórymi schorzeniami.
Jacek Chwalenia
Małżeństwo z Opola
Mieszkaniec Głuchołaz

Zobacz także

2019-09-13, godz. 15:30, Gospodarka IXAR na Startup Poland Camp Automotive. W Nysie powstaje już kolejne auto elektryczne Waży około pół tony i rozpędza się do 60 km na godzinę. To parametry samochodu elektrycznego, który zbudował nysanin Paweł Dytko. Na razie po ulicach miasta jeździ 'przed prototyp', który ma zainteresować inwestorów i pokazać… » więcej 2019-09-13, godz. 13:15, Sport i turystyka I liga siatkówki: Liczy się tylko awans. Stal Nysa zaczyna sezon Cel jest jeden i niezmienny od lat, czyli awans do siatkarskiej Plusligi. Stal Nysa ze wzmocnionym składem rozpoczyna I-ligowy sezon. » więcej 2019-09-12, godz. 08:30, Sport i turystyka Startuje siatkarska I liga. W stawce trzy opolskie zespoły Rusza sezon I ligi siatkarzy. Będzie on dla nas historyczny, ponieważ po raz pierwszy na tym poziomie będziemy mieli trzy opolskie zespoły - Stal Nysę, Mickiewicza Kluczbork i ZAKSĘ Strzelce Opolskie. » więcej 2019-09-11, godz. 09:30, Wiadomości z regionu Nowe komendy hufców ZHP W Nysie i Krapkowicach nastąpiła zmiana władzy w hufcach Związku Harcerstwa Polskiego. Na zjazdach wyborczych instruktorzy tych środowisk wybrali nowych komendantów i komendy hufca. » więcej 2019-09-10, godz. 10:30, Wiadomości z regionu Nysa miastem mocy bez przemocy. OPS zbada skalę zjawiska i organizuje konsultacje dla mieszkańców Gmina Nysa pracuje nad skutecznymi rozwiązaniami dla przeciwdziałania przemocy w rodzinie. W ramach projektu 'Nysa miastem mocy bez przemocy' nyski Ośrodek Pomocy Społecznej zlecił stworzenie diagnozy zjawiska przemocy i jego skali w… » więcej
460461462463464465466
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »