Radio Opole » Radio Opole w powiecie nyskim (DAB+) » Informacje z powiatu nyskiego

Informacje z powiatu nyskiego

2019-08-24, 07:41 Autor: Jan Poniatyszyn

Samorządy stawiają tężnie solankowe. Jest na to zapotrzebowanie społeczne

Tężnia w głuchołaskim parku zdrojowym [zdj. Jan Poniatyszyn]
Tężnia w głuchołaskim parku zdrojowym [zdj. Jan Poniatyszyn]
Tężnie solankowe, które wybudowano ostatnio w kilku miastach Opolszczyzny, stały się lokalnymi atrakcjami. Powstały m.in. w Tarnowie Opolskim, Głubczycach i Kędzierzynie-Koźlu. To nowe doświadczenie dla samorządów, zarówno jeśli chodzi o cały proces inwestycyjny, jak i eksploatację.
Największy taki obiekt na Opolszczyźnie sfinansował powiat nyski w Głuchołazach. To przygraniczne miasto było w przeszłości uzdrowiskiem znanym z wodolecznictwa. Jednak tamtejsza woda nie ma właściwości solankowych. Dlatego solanka musi być sprowadzana, bo bez niej tężnia nie wytworzy leczniczej mgiełki.

- Niskie stężenie solanki spowodowało pojawienie się glonów, które po dwóch dniach zostały usunięte - mówi wicestarosta nyski Jacek Chwalenia. – Zakupiliśmy następną porcję takiej mocnej solanki i dzisiaj już mamy spokój. Cały czas można było tam spokojnie oddychać, bo te glony, które tam zakwitły, nie były szkodliwe dla zdrowia. Trzeba pamiętać, że to jest jednak park, który jest w lesie. Jest tam mchów i porostów bardzo dużo, więc trzeba liczyć się z tym, że takie sytuację mogą wystąpić.

Z głuchołaskiej tężni korzystają także turyści oraz kuracjusze i pacjenci z pobliskich szpitali.

- Byliśmy niedawno w Tarnowie Opolskiem, tam też jest tężnia, ale mniejsza – mówi mieszkaniec Opola. – Przyjechaliśmy tutaj, żeby zobaczyć i porównać. Podoba mi się ta tężnia. Robi wrażenie, chociażby jej konstrukcja. Takie tężnie, to wspaniała rzecz.

- To głównie chodzi o oddychanie tą solanką, czyli tym, co jest bardzo zdrowe i jak byliśmy w Tarnowie Opolskim, to sporo ludzi z Opola przyjeżdżało – dodaje żona turysty, opolanka.

- Kolega przyjechał z Gdyni i chciałem mu pokazać tą rewelację – powiedział nam mieszkaniec Głuchołaz. – Jak kogoś znajdę obcego, to go tutaj wprowadzam.

Do budowy tężni przymierzają się też inne miasta Opolszczyzny. Z tężni nie każdy może korzystać, gdyż są też przeciwwskazania medyczne dla osób z niektórymi schorzeniami.
Jacek Chwalenia
Małżeństwo z Opola
Mieszkaniec Głuchołaz

Zobacz także

2019-10-05, godz. 12:47, Wiadomości z regionu Dawna siedziba nyskiego PTTK może zyskać nowe życie. "To będzie niezwykle urokliwe miejsce" Nysa chce wyremontować dawną siedzibę PTTK. W lokalu położonym obok fontanny Trytona może w przyszłości działać informacja turystyczna połączona z punktem sprzedaży produktów regionalnych i minikawiarnią. » więcej 2019-10-05, godz. 12:32, Sport i turystyka IV liga piłki nożnej. Lider gra z beniaminkiem Polonia Nysa podejmuje na własnym boisku GKS Głuchołazy. Lider zagra z beniaminkiem 4 ligi piłki nożnej. Początek meczu dzisiaj (05.10) o 15.00. » więcej 2019-10-05, godz. 11:17, Gospodarka Przyjmowanie bioodpadów w Domaszkowicach może ruszyć w grudniu. Burmistrz Nysy przeprasza za zaistniałe problemy Składowisko odpadów w Domaszkowicach będzie mogło wznowić przyjmowanie bioodpadów najprawdopodobniej na początku grudnia. Do tego czasu samorządy muszą korzystać z alternatywnych miejsc ich odbioru. » więcej 2019-10-04, godz. 17:00, Wiadomości z regionu Janusz Kowalski zapowiada wsparcie budowy mieszkań "bez barier". Pierwsze mają być gotowe za 3 lata w Nysie Janusz Kowalski zapowiada wsparcie budowy mieszkań dla seniorów i niepełnosprawnych w Nysie. » więcej 2019-10-04, godz. 15:00, Gospodarka Trasa kolejowa Opole - Nysa: Nowe tory są, ale prędkość... po staremu W poniedziałek (7.10) wznowiony będzie ruch kolejowy na całej linii Opole - Nysa, jednak pociągi nadal będą jeździły tam z prędkością, jak przed remontem. Wicemarszałek Szymon Ogłaza tłumaczy, że za 120 milionów złotych położono… » więcej
453454455456457458459
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »