Radio Opole » Radio Opole w powiecie nyskim (DAB+) » Informacje z powiatu nyskiego

Informacje z powiatu nyskiego

2019-08-24, 07:41 Autor: Jan Poniatyszyn

Samorządy stawiają tężnie solankowe. Jest na to zapotrzebowanie społeczne

Tężnia w głuchołaskim parku zdrojowym [zdj. Jan Poniatyszyn]
Tężnia w głuchołaskim parku zdrojowym [zdj. Jan Poniatyszyn]
Tężnie solankowe, które wybudowano ostatnio w kilku miastach Opolszczyzny, stały się lokalnymi atrakcjami. Powstały m.in. w Tarnowie Opolskim, Głubczycach i Kędzierzynie-Koźlu. To nowe doświadczenie dla samorządów, zarówno jeśli chodzi o cały proces inwestycyjny, jak i eksploatację.
Największy taki obiekt na Opolszczyźnie sfinansował powiat nyski w Głuchołazach. To przygraniczne miasto było w przeszłości uzdrowiskiem znanym z wodolecznictwa. Jednak tamtejsza woda nie ma właściwości solankowych. Dlatego solanka musi być sprowadzana, bo bez niej tężnia nie wytworzy leczniczej mgiełki.

- Niskie stężenie solanki spowodowało pojawienie się glonów, które po dwóch dniach zostały usunięte - mówi wicestarosta nyski Jacek Chwalenia. – Zakupiliśmy następną porcję takiej mocnej solanki i dzisiaj już mamy spokój. Cały czas można było tam spokojnie oddychać, bo te glony, które tam zakwitły, nie były szkodliwe dla zdrowia. Trzeba pamiętać, że to jest jednak park, który jest w lesie. Jest tam mchów i porostów bardzo dużo, więc trzeba liczyć się z tym, że takie sytuację mogą wystąpić.

Z głuchołaskiej tężni korzystają także turyści oraz kuracjusze i pacjenci z pobliskich szpitali.

- Byliśmy niedawno w Tarnowie Opolskiem, tam też jest tężnia, ale mniejsza – mówi mieszkaniec Opola. – Przyjechaliśmy tutaj, żeby zobaczyć i porównać. Podoba mi się ta tężnia. Robi wrażenie, chociażby jej konstrukcja. Takie tężnie, to wspaniała rzecz.

- To głównie chodzi o oddychanie tą solanką, czyli tym, co jest bardzo zdrowe i jak byliśmy w Tarnowie Opolskim, to sporo ludzi z Opola przyjeżdżało – dodaje żona turysty, opolanka.

- Kolega przyjechał z Gdyni i chciałem mu pokazać tą rewelację – powiedział nam mieszkaniec Głuchołaz. – Jak kogoś znajdę obcego, to go tutaj wprowadzam.

Do budowy tężni przymierzają się też inne miasta Opolszczyzny. Z tężni nie każdy może korzystać, gdyż są też przeciwwskazania medyczne dla osób z niektórymi schorzeniami.
Jacek Chwalenia
Małżeństwo z Opola
Mieszkaniec Głuchołaz

Zobacz także

2019-10-14, godz. 15:57, Wiadomości z regionu Rajmund Miller zapewnia, że dla dobra Opolszczyzny jest otwarty na współpracę z polityczną konkurencją - Deklaruję, że podobnie jak w poprzedniej kadencji, dotrzymam wszystkich obietnic, które składałem w czasie tej kampanii - zapowiada pochodzący z Nysy poseł Koalicji Obywatelskiej Rajmund Miller. » więcej 2019-10-14, godz. 13:24, Wiadomości z regionu Kamil Bortniczuk o poselskiej reelekcji. "Bardzo ciężko pracowałem przez ostatnie miesiące" - Ciężka praca zawsze się opłaca - tak swoją reelekcję komentuje poseł Kamil Bortniczuk, który w wyborach startował z listy Prawa i Sprawiedliwości. » więcej 2019-10-13, godz. 22:15, Sport i turystyka Strzelecka ZAKSA walczyła, ale punktów we Wrocławiu nie zdobyła Na zakończenie 5. kolejki I ligi siatkarzy ZAKSA Strzelce Opolskie uległa we Wrocławiu Gwardii. Beniaminek zaplecza Plusligi przegrał 1:3. » więcej 2019-10-13, godz. 14:45, Wiadomości z regionu Wystarczy dobudować przęsło, by nysanie mieli dodatkową przeprawę przez rzekę. Miasto szuka pieniędzy na ten cel Najpóźniej w ciągu dwóch lat mieszkańcy Nysy zyskają dodatkową możliwość przeprawy przez przecinającą miasto rzekę. Magistrat planuje wydłużenie kładki technologicznej na wysokości elektrowni wodnej, niedaleko mostu Bema. » więcej 2019-10-12, godz. 14:31, Wiadomości z regionu W 100. rocznicę stosunków dyplomatycznych między Polską i Japonią. Isshoni Art w nyskim muzeum Efekty pracy polskich i japońskich artystów można już oglądać w nyskim muzeum. Zaprezentowana wczoraj (11.10) wystawa Isshoni Art zawiera dzieła tworzone przez 12 wyjątkowych grafików. » więcej
449450451452453454455
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »