Radio Opole » Radio Opole w powiecie nyskim (DAB+) » Informacje z powiatu nyskiego

Informacje z powiatu nyskiego

2019-08-24, 07:41 Autor: Jan Poniatyszyn

Samorządy stawiają tężnie solankowe. Jest na to zapotrzebowanie społeczne

Tężnia w głuchołaskim parku zdrojowym [zdj. Jan Poniatyszyn]
Tężnia w głuchołaskim parku zdrojowym [zdj. Jan Poniatyszyn]
Tężnie solankowe, które wybudowano ostatnio w kilku miastach Opolszczyzny, stały się lokalnymi atrakcjami. Powstały m.in. w Tarnowie Opolskim, Głubczycach i Kędzierzynie-Koźlu. To nowe doświadczenie dla samorządów, zarówno jeśli chodzi o cały proces inwestycyjny, jak i eksploatację.
Największy taki obiekt na Opolszczyźnie sfinansował powiat nyski w Głuchołazach. To przygraniczne miasto było w przeszłości uzdrowiskiem znanym z wodolecznictwa. Jednak tamtejsza woda nie ma właściwości solankowych. Dlatego solanka musi być sprowadzana, bo bez niej tężnia nie wytworzy leczniczej mgiełki.

- Niskie stężenie solanki spowodowało pojawienie się glonów, które po dwóch dniach zostały usunięte - mówi wicestarosta nyski Jacek Chwalenia. – Zakupiliśmy następną porcję takiej mocnej solanki i dzisiaj już mamy spokój. Cały czas można było tam spokojnie oddychać, bo te glony, które tam zakwitły, nie były szkodliwe dla zdrowia. Trzeba pamiętać, że to jest jednak park, który jest w lesie. Jest tam mchów i porostów bardzo dużo, więc trzeba liczyć się z tym, że takie sytuację mogą wystąpić.

Z głuchołaskiej tężni korzystają także turyści oraz kuracjusze i pacjenci z pobliskich szpitali.

- Byliśmy niedawno w Tarnowie Opolskiem, tam też jest tężnia, ale mniejsza – mówi mieszkaniec Opola. – Przyjechaliśmy tutaj, żeby zobaczyć i porównać. Podoba mi się ta tężnia. Robi wrażenie, chociażby jej konstrukcja. Takie tężnie, to wspaniała rzecz.

- To głównie chodzi o oddychanie tą solanką, czyli tym, co jest bardzo zdrowe i jak byliśmy w Tarnowie Opolskim, to sporo ludzi z Opola przyjeżdżało – dodaje żona turysty, opolanka.

- Kolega przyjechał z Gdyni i chciałem mu pokazać tą rewelację – powiedział nam mieszkaniec Głuchołaz. – Jak kogoś znajdę obcego, to go tutaj wprowadzam.

Do budowy tężni przymierzają się też inne miasta Opolszczyzny. Z tężni nie każdy może korzystać, gdyż są też przeciwwskazania medyczne dla osób z niektórymi schorzeniami.
Jacek Chwalenia
Małżeństwo z Opola
Mieszkaniec Głuchołaz

Zobacz także

2019-10-29, godz. 17:00, Wiadomości z regionu Nysa pomoże w dokarmianiu dzikich ptaków. Nad rzeką pojawi się "kaczkomat" Na nyskich bulwarach pojawi się wkrótce kaczy bufet czyli urządzenie, w którym będzie można nabyć mieszankę ziaren przeznaczoną do dokarmiania dzikich ptaków. W ten sposób miasto chce pomóc zwierzętom i zapewnić mieszkańcom… » więcej 2019-10-27, godz. 19:44, Wiadomości z regionu Wkrótce koncert i benefis Krzysztofa Jakowicza w Nysie! Wybitny skrzypek Krzysztof Jakowicz wystąpi we wtorek (29.10) w Nyskim Domu Kultury. Wspólnie z orkiestrą kameralną z Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. Witolda Lutosławskiego w Nysie artysta przedstawi znane koncerty skrzypcowe… » więcej 2019-10-25, godz. 07:00, Sport i turystyka Niełatwa przeprawa nyskiej Stali. Lider wciąż niepokonany Stal Nysa pokonała na wyjeździe KFC Gwardię Wrocław w meczu siódmej kolejki rozgrywek Krispol 1. ligi. Podopieczni Krzysztofa Stelmacha zwyciężyli po twardym, pięciosetowym pojedynku. » więcej 2019-10-25, godz. 07:00, Wiadomości z regionu Przyszli najemcy odwiedzili plac budowy nyskiej galerii handlowej. "Jesteśmy otwarci także na współpracę z lokalnym biznesem" Coraz bliżej zakończenia budowy galerii handlowej w centrum Nysy. To także ostatni dzwonek dla firm chcących prowadzić swój biznes w tym miejscu. Właściciel powstającego centrum zaprosił na plac budowy lokalnych przedsiębiorców… » więcej 2019-10-23, godz. 17:57, Patronaty - polecamy Jakowicz zagra Vivaldiego - wyjątkowy koncert w Nysie Znany polski skrzypek Krzysztof Jakowicz wystąpi w najbliższy wtorek (29.10) w Nyskim Domu Kultury. Artyście będzie towarzyszyć Orkiestra Kameralna Państwowej Szkoły Muzycznej im. Witolda Lutosławskiego w Nysie. Koncert jest charytatywny… » więcej
446447448449450451452
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »