Radio Opole » Radio Opole w powiecie nyskim (DAB+) » Informacje z powiatu nyskiego

Informacje z powiatu nyskiego

2019-08-24, 07:41 Autor: Jan Poniatyszyn

Samorządy stawiają tężnie solankowe. Jest na to zapotrzebowanie społeczne

Tężnia w głuchołaskim parku zdrojowym [zdj. Jan Poniatyszyn]
Tężnia w głuchołaskim parku zdrojowym [zdj. Jan Poniatyszyn]
Tężnie solankowe, które wybudowano ostatnio w kilku miastach Opolszczyzny, stały się lokalnymi atrakcjami. Powstały m.in. w Tarnowie Opolskim, Głubczycach i Kędzierzynie-Koźlu. To nowe doświadczenie dla samorządów, zarówno jeśli chodzi o cały proces inwestycyjny, jak i eksploatację.
Największy taki obiekt na Opolszczyźnie sfinansował powiat nyski w Głuchołazach. To przygraniczne miasto było w przeszłości uzdrowiskiem znanym z wodolecznictwa. Jednak tamtejsza woda nie ma właściwości solankowych. Dlatego solanka musi być sprowadzana, bo bez niej tężnia nie wytworzy leczniczej mgiełki.

- Niskie stężenie solanki spowodowało pojawienie się glonów, które po dwóch dniach zostały usunięte - mówi wicestarosta nyski Jacek Chwalenia. – Zakupiliśmy następną porcję takiej mocnej solanki i dzisiaj już mamy spokój. Cały czas można było tam spokojnie oddychać, bo te glony, które tam zakwitły, nie były szkodliwe dla zdrowia. Trzeba pamiętać, że to jest jednak park, który jest w lesie. Jest tam mchów i porostów bardzo dużo, więc trzeba liczyć się z tym, że takie sytuację mogą wystąpić.

Z głuchołaskiej tężni korzystają także turyści oraz kuracjusze i pacjenci z pobliskich szpitali.

- Byliśmy niedawno w Tarnowie Opolskiem, tam też jest tężnia, ale mniejsza – mówi mieszkaniec Opola. – Przyjechaliśmy tutaj, żeby zobaczyć i porównać. Podoba mi się ta tężnia. Robi wrażenie, chociażby jej konstrukcja. Takie tężnie, to wspaniała rzecz.

- To głównie chodzi o oddychanie tą solanką, czyli tym, co jest bardzo zdrowe i jak byliśmy w Tarnowie Opolskim, to sporo ludzi z Opola przyjeżdżało – dodaje żona turysty, opolanka.

- Kolega przyjechał z Gdyni i chciałem mu pokazać tą rewelację – powiedział nam mieszkaniec Głuchołaz. – Jak kogoś znajdę obcego, to go tutaj wprowadzam.

Do budowy tężni przymierzają się też inne miasta Opolszczyzny. Z tężni nie każdy może korzystać, gdyż są też przeciwwskazania medyczne dla osób z niektórymi schorzeniami.
Jacek Chwalenia
Małżeństwo z Opola
Mieszkaniec Głuchołaz

Zobacz także

2019-12-11, godz. 09:00, Wiadomości z regionu W przyszłym roku przejedziemy tamą Jeziora Nyskiego? Starostwo zapewnia, że rozmowy są obiecujące Jest szansa, że w przyszłym roku kierowcy będą mogli ponownie przejeżdżać po tamie Jeziora Nyskiego. Władze powiatu zapewniają, że prowadzą rozmowy w tej sprawie. » więcej 2019-12-09, godz. 16:00, Wiadomości z regionu Nyski starosta pozostaje na stanowisku. Na sesji nie było wystarczającej liczby radnych, by go odwołać Na razie nie będzie zmian na czele powiatu nyskiego. Podczas zwołanej na dziś (09.12) sesji rady powiatu, nie było kworum wymaganego do przeprowadzenia głosowania. » więcej 2019-12-08, godz. 13:00, Gospodarka Część nyskiego śródmieścia będzie wkrótce udostępniona dla ruchu. Na zakończenie prac w rynku trzeba będzie poczekać do wiosny Za kilka dni kierowcy i piesi będą mogli korzystać z przebudowanej ulicy Wrocławskiej w Nysie. Na otwarcie reszty śródmieścia trzeba będzie poczekać kilka miesięcy. » więcej 2019-12-08, godz. 11:44, Sport i turystyka Stal Nysa zapisała się w pierwszoligowej historii Stal Nysa pokonała Krispol Września 3:0 w meczu ostatniej kolejki pierwszej rundy rozgrywek zaplecza PlusLigi. Podopieczni Krzysztofa Stelmacha zdemolowali rywali w pierwszej partii do 11, a w następnych wygrywali do 20. Najlepszym graczem… » więcej 2019-12-07, godz. 08:30, Gospodarka Nysa zastanawia się nad budową spalarni odpadów Instalacja mogłaby być odpowiedzią nie tylko na coraz bardziej ograniczoną powierzchnię do składowania odpadów, ale też zapewnić tańsze ogrzewanie i energię elektryczną. » więcej
434435436437438439440
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »