Radio Opole » Radio Opole w powiecie nyskim (DAB+) » Informacje z powiatu nyskiego

Informacje z powiatu nyskiego

2019-08-24, 07:41 Autor: Jan Poniatyszyn

Samorządy stawiają tężnie solankowe. Jest na to zapotrzebowanie społeczne

Tężnia w głuchołaskim parku zdrojowym [zdj. Jan Poniatyszyn]
Tężnia w głuchołaskim parku zdrojowym [zdj. Jan Poniatyszyn]
Tężnie solankowe, które wybudowano ostatnio w kilku miastach Opolszczyzny, stały się lokalnymi atrakcjami. Powstały m.in. w Tarnowie Opolskim, Głubczycach i Kędzierzynie-Koźlu. To nowe doświadczenie dla samorządów, zarówno jeśli chodzi o cały proces inwestycyjny, jak i eksploatację.
Największy taki obiekt na Opolszczyźnie sfinansował powiat nyski w Głuchołazach. To przygraniczne miasto było w przeszłości uzdrowiskiem znanym z wodolecznictwa. Jednak tamtejsza woda nie ma właściwości solankowych. Dlatego solanka musi być sprowadzana, bo bez niej tężnia nie wytworzy leczniczej mgiełki.

- Niskie stężenie solanki spowodowało pojawienie się glonów, które po dwóch dniach zostały usunięte - mówi wicestarosta nyski Jacek Chwalenia. – Zakupiliśmy następną porcję takiej mocnej solanki i dzisiaj już mamy spokój. Cały czas można było tam spokojnie oddychać, bo te glony, które tam zakwitły, nie były szkodliwe dla zdrowia. Trzeba pamiętać, że to jest jednak park, który jest w lesie. Jest tam mchów i porostów bardzo dużo, więc trzeba liczyć się z tym, że takie sytuację mogą wystąpić.

Z głuchołaskiej tężni korzystają także turyści oraz kuracjusze i pacjenci z pobliskich szpitali.

- Byliśmy niedawno w Tarnowie Opolskiem, tam też jest tężnia, ale mniejsza – mówi mieszkaniec Opola. – Przyjechaliśmy tutaj, żeby zobaczyć i porównać. Podoba mi się ta tężnia. Robi wrażenie, chociażby jej konstrukcja. Takie tężnie, to wspaniała rzecz.

- To głównie chodzi o oddychanie tą solanką, czyli tym, co jest bardzo zdrowe i jak byliśmy w Tarnowie Opolskim, to sporo ludzi z Opola przyjeżdżało – dodaje żona turysty, opolanka.

- Kolega przyjechał z Gdyni i chciałem mu pokazać tą rewelację – powiedział nam mieszkaniec Głuchołaz. – Jak kogoś znajdę obcego, to go tutaj wprowadzam.

Do budowy tężni przymierzają się też inne miasta Opolszczyzny. Z tężni nie każdy może korzystać, gdyż są też przeciwwskazania medyczne dla osób z niektórymi schorzeniami.
Jacek Chwalenia
Małżeństwo z Opola
Mieszkaniec Głuchołaz

Zobacz także

2020-02-12, godz. 17:24, Wiadomości z regionu Nysa ponownie przegrywa spór o bon wychowawczy. "Wierzymy, że NSA przyzna nam rację" Nysa kolejny raz przegrała proces w sprawie gminnego bonu wychowawczego. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu unieważnił ostatnią uchwałę rady miasta w sprawie tego świadczenia. » więcej 2020-02-12, godz. 13:00, Wiadomości z regionu Oszuści wciąż aktywni. Zatrzymano podejrzanego o wyłudzenie pieniędzy na "adwokata" od mieszkanki Pakosławic Najpierw fałszywa wnuczka, a następnie rzekomy mecenas. Oszuści wyłudzili pieniądze od mieszkanki Pakosławic. 71-letnia kobieta straciła 60 tysięcy złotych. » więcej 2020-02-11, godz. 20:45, Wiadomości z regionu Nadal nie rozwiązano problemu z brakiem dyżurujących aptek w powiecie nyskim Nowy rok nie przyniósł rozwiązania problemów związanych z dyżurami aptek w powiecie nyskim. Mimo przyjęcia przez radę powiatu harmonogramu dyżurów placówek w Głuchołazach, Paczkowie, czy Otmuchowie, mieszkańcy tych gmin w nocy… » więcej 2020-02-11, godz. 18:37, Wiadomości z regionu Park przy nyskim "Rolniku" doczekał się rewitalizacji. Posłuży ludziom i pszczołom Nysanie mogą już korzystać z nowego, miejskiego parku. Dzięki unijnej dotacji starostwo zrewitalizowało ponad hektarowy teren leżący przy miejscowym 'Rolniku'. » więcej 2020-02-10, godz. 12:55, Gospodarka Nyska PWSZ z dodatkowym milionem od ministerstwa. Uczelnia przeznaczy pieniądze na modernizację pracowni Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nysie otrzymała milion złotych od Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Dzięki temu możliwe będzie dalsze unowocześnianie uczelnianych pracowni. » więcej
420421422423424425426
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »