Radio Opole » Radio Opole w powiecie nyskim (DAB+) » Informacje z powiatu nyskiego

Informacje z powiatu nyskiego

2019-08-24, 07:41 Autor: Jan Poniatyszyn

Samorządy stawiają tężnie solankowe. Jest na to zapotrzebowanie społeczne

Tężnia w głuchołaskim parku zdrojowym [zdj. Jan Poniatyszyn]
Tężnia w głuchołaskim parku zdrojowym [zdj. Jan Poniatyszyn]
Tężnie solankowe, które wybudowano ostatnio w kilku miastach Opolszczyzny, stały się lokalnymi atrakcjami. Powstały m.in. w Tarnowie Opolskim, Głubczycach i Kędzierzynie-Koźlu. To nowe doświadczenie dla samorządów, zarówno jeśli chodzi o cały proces inwestycyjny, jak i eksploatację.
Największy taki obiekt na Opolszczyźnie sfinansował powiat nyski w Głuchołazach. To przygraniczne miasto było w przeszłości uzdrowiskiem znanym z wodolecznictwa. Jednak tamtejsza woda nie ma właściwości solankowych. Dlatego solanka musi być sprowadzana, bo bez niej tężnia nie wytworzy leczniczej mgiełki.

- Niskie stężenie solanki spowodowało pojawienie się glonów, które po dwóch dniach zostały usunięte - mówi wicestarosta nyski Jacek Chwalenia. – Zakupiliśmy następną porcję takiej mocnej solanki i dzisiaj już mamy spokój. Cały czas można było tam spokojnie oddychać, bo te glony, które tam zakwitły, nie były szkodliwe dla zdrowia. Trzeba pamiętać, że to jest jednak park, który jest w lesie. Jest tam mchów i porostów bardzo dużo, więc trzeba liczyć się z tym, że takie sytuację mogą wystąpić.

Z głuchołaskiej tężni korzystają także turyści oraz kuracjusze i pacjenci z pobliskich szpitali.

- Byliśmy niedawno w Tarnowie Opolskiem, tam też jest tężnia, ale mniejsza – mówi mieszkaniec Opola. – Przyjechaliśmy tutaj, żeby zobaczyć i porównać. Podoba mi się ta tężnia. Robi wrażenie, chociażby jej konstrukcja. Takie tężnie, to wspaniała rzecz.

- To głównie chodzi o oddychanie tą solanką, czyli tym, co jest bardzo zdrowe i jak byliśmy w Tarnowie Opolskim, to sporo ludzi z Opola przyjeżdżało – dodaje żona turysty, opolanka.

- Kolega przyjechał z Gdyni i chciałem mu pokazać tą rewelację – powiedział nam mieszkaniec Głuchołaz. – Jak kogoś znajdę obcego, to go tutaj wprowadzam.

Do budowy tężni przymierzają się też inne miasta Opolszczyzny. Z tężni nie każdy może korzystać, gdyż są też przeciwwskazania medyczne dla osób z niektórymi schorzeniami.
Jacek Chwalenia
Małżeństwo z Opola
Mieszkaniec Głuchołaz

Zobacz także

2020-03-16, godz. 16:12, Gospodarka Nyski urząd pracy wraca do pracy. Załoga "pośredniaka" kończy kwarantannę Najprawdopodobniej od jutra (17.03) zostanie wznowiona działalność Powiatowego Urzędu Pracy w Nysie. Pracownicy czekają na decyzje o możliwości powrotu do swoich obowiązków. » więcej 2020-03-16, godz. 15:04, Wiadomości z regionu Policjanci "skoszarowani" w nyskim "Rolniku". Pilnują zamkniętych przejść polsko-czeskich W bursie nyskiego 'Rolnika' przez najbliższe dni będą mieszkać policjanci. Decyzja ma związek z zamknięciem granic, czyli walką z zagrożeniem epidemicznym. » więcej 2020-03-16, godz. 12:27, Wiadomości z regionu Komunikacja publiczna w Nysie ogranicza pracę. Na trasy nie wyjedzie PKS i Eurobus. Zmiany także w MZK Od jutra (17.03) autobusy nyskiego PKS-u nie wyjadą na trasy. Przewoźnik, w porozumieniu z władzami powiatu, podjął decyzję o ograniczeniu działalności ze względu na zagrożenie koronawirusem. » więcej 2020-03-16, godz. 12:07, Wiadomości z regionu Sztab kryzysowy w powiecie nyskim. "Przygotowujemy się do napływu, szpital gotowy, planujemy" W powiecie nyskim do tej pory nie stwierdzono żadnego przypadku koronawirusa. » więcej 2020-03-15, godz. 19:30, Gospodarka Nyski PKS rozważa zawieszenie działalności przewozowej Z uwagi na ryzyko związane z rozprzestrzenianiem się koronawirusa nyski PKS szykuje się do zmiany zasad działalności. Jak czytamy na stronie internetowej: w trosce o bezpieczeństwo Pasażerów oraz Pracowników PKS w Nysie Sp. z o. o… » więcej
406407408409410411412
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »