W naszym regionie zwiększyła się dostępność do badań tomografem komputerowym oraz rezonansem magnetycznym. Dzięki zniesieniu limitów, kolejki mają się zmniejszyć także w przypadku pacjentów czekających na operację zaćmy.
O zmianach poinformowano podczas dzisiejszej konferencji prasowej w nyskim szpitalu. Oprócz dodatkowych pieniędzy na służbę zdrowia w regionie, sytuację mają poprawić także nowe punkty świadczenia usług medycznych.
Wicewojewoda opolski Violetta Porowska podkreśla, że zmiany te są wynikiem polityki rządu.
- W powiecie nyskim, jeżeli chodzi o rezonans magnetyczny, uruchamiamy dwa dodatkowe miejsca; w tym szpitalu, w którym jesteśmy, a także w Głuchołazach. Rozładowujemy kolejki. Rząd Prawa i Sprawiedliwości o ochronie zdrowia myśli w absolutnie poważny sposób, pokazuje, że jest rządem rozsądnym, ale też bardzo troskliwym - zapewnia.
Z dodatkowej pracowni tomografu komputerowego można natomiast korzystać w 116. Szpitalu wojskowym w Opolu. Z kolei na operacje zaćmy można od teraz udawać się także do placówek w powiecie kluczborskim i krapkowickim.
Dyrektor Opolskiego Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia Robert Bryk, zapowiada zwiększanie dostępności do kolejnych świadczeń.
- Nie mówimy ostatniego słowa. Chcielibyśmy, aby ta dostępność do świadczeń się zwiększała również w innych zakresach. Ambulatoryjna opieka specjalistyczna, widzimy, że tutaj mamy bardzo duże niedoszacowanie. Mamy potrzebę zakontraktowania dodatkowej chirurgii naczyniowej, ale również neurochirurgii - wymienia.
Dodajmy, że badania tomografem komputerowym czy rezonansem magnetycznym, a także operacje usuwania zaćmy nie są objęte rejonizacją, co oznacza, że pacjenci z różnych części Opolszczyzny mogą zapisać się do dowolnie wybranych przez siebie placówek.