Radio Opole » Radio Opole w powiecie nyskim (DAB+) » Informacje z powiatu nyskiego

Informacje z powiatu nyskiego

2019-07-30, 19:33 Autor: Daniel Klimczak

Zbiorowy grób żołnierzy z II Wojny Światowej znaleziono w Nysie. To Niemcy i Estończyk

W Nysie odnaleziono szczątki 13 żołnierzy z czasów II wojny światowej [fot. Daniel Klimczak]
W Nysie odnaleziono szczątki 13 żołnierzy z czasów II wojny światowej [fot. Daniel Klimczak]
W mogile znajdowały się też osobiste przedmioty - tu termometr, zegarek i scyzoryk [fot. Daniel Klimczak]
W mogile znajdowały się też osobiste przedmioty - tu termometr, zegarek i scyzoryk [fot. Daniel Klimczak]
Część żołnierzy miała amputowane kończyny [fot. Daniel Klimczak]
Część żołnierzy miała amputowane kończyny [fot. Daniel Klimczak]
W Nysie odnaleziono szczątki 13 żołnierzy z czasów II wojny światowej [fot. Daniel Klimczak]
W Nysie odnaleziono szczątki 13 żołnierzy z czasów II wojny światowej [fot. Daniel Klimczak]
Na cmentarzu przy Zespole Szkół i Placówek Oświatowych w Nysie odnaleziono i ekshumowano szczątki 12 żołnierzy niemieckich i jednego Estończyka, którzy zmarli w czasie II Wojny Światowej.
Mogiły powstały w 1945 roku. Jak zauważa kierownik prac Adam Białas z pracowni Pomost z Poznania, ich stan świadczy o tym, jak krwawe żniwo zbierały wojenne walki.

- Te konkretnie szczątki pochodzą ze szpitala wojennego. Na pierwszym szkielecie widać ślady amputacji i widać też szyny usztywniające. Widać, że ci żołnierze, ciężko ranni, trafili do szpitala polowego, gdzie próbowano uratować ich życie - tłumaczy.

Celem prac jest identyfikacja szczątek, a także powiadomienie rodzin o ustalonym miejscu pochówku. Jak dodają członkowie ekipy, ważnym aspektem jest także unaocznienie, czym tak naprawdę jest wojna.

Prace są prowadzone na zlecenie Niemieckiego Ludowego Związku Opieki nad Grobami Wojennymi. Jak wyjaśnia Jacek Cielecki, badacz historii Śląska Opolskiego, żołnierze ci zmarli niedługo przed decydującymi walkami o miasto.

- Oni zmarli 15 - 16 marca 1945 roku, czyli parę dni przed walkami o Nysę. Są to żołnierze, których ostatnia przynależność bojowa to była 20. dywizja pancerna, która akurat w tym czasie znajdowała się w rejonie Goświnowic. Grobów żołnierzy, którzy walczyli o Nysę też szukamy - dodaje.

W ustaleniu tożsamości pomogą dokumenty zgromadzone w archiwach, a także nieśmiertelniki i pomiary antropometryczne.

Szczątki po zebraniu i sporządzeniu dokumentacji trafiają do kostnicy, gdzie prowadzone będą ewentualne dodatkowe badania. Raz w roku szkielety niemieckich żołnierzy, ekshumowane w różnych miejscach, są grzebane na cmentarzu wojennym w Nadolicach pod Wrocławiem.

Jak zapowiadają badacze, jest bardzo możliwe, że pobliżu znajduje się jeszcze co najmniej jedna zbiorowa mogiła, w której spoczywa ludność cywilna, jednak do tej pory nie udało się jej znaleźć. Prace poszukiwawcze mają zostać wkrótce wznowione.
Adam Białas
Jacek Cielecki

Zobacz także

2020-05-25, godz. 08:30, Wiadomości z regionu Od poniedziałku żłobki i przedszkola w Nysie wznawiają działalność Placówki został zaopatrzone w niezbędne środki dezynfekcyjne oraz środki ochrony osobistej, a personel przygotowany do pracy w nowym reżimie sanitarnym. » więcej 2020-05-24, godz. 21:00, Wiadomości z regionu Raport dnia: jedna ofiara śmiertelna, trzy nowe przypadki COVID-19 i 7 ozdrowieńców Jedna ofiara śmiertelna i 3 zachorowania na COVID-19 - tak przedstawiają się dane dotyczące koronawirusa dzisiaj (24.05) w województwie opolskim. Mamy też kolejnych ozdrowieńców. Liczba aktualnie zakażonych w naszym województwie… » więcej 2020-05-24, godz. 09:49, Sport i turystyka Sebastian Świderski: Stal Nysa blisko Plusligi Wszystko wskazuje na to, że w przyszłym sezonie będziemy świadkami derbów Opolszczyzny w siatkarskiej Pluslidze. Sebastian Świderski, prezes Grupy Azoty ZAKSY Kędzierzyn-Koźle i członek rady nadzorczej Polskiej Ligi Siatkówki, powiedział… » więcej 2020-05-23, godz. 13:00, Wiadomości z regionu W Nysie powstaną łąki kwietne przyjazne pszczołom. Powiat rozdaje nasiona i zachęca mieszkańców do przyłączenia się do akcji Nyskie starostwo po raz kolejny stara się pomagać pszczołom. Oprócz własnych działań, samorząd zachęca również mieszkańców do upiększania ogródków miododajnymi roślinami. » więcej 2020-05-23, godz. 10:15, Kultura i rozrywka Nyski Dom Kultury przenosi działalność do internetu. Pomogą w tym ministerialne pieniądze Dzięki dofinansowaniu z Narodowego Centrum Kultury, Nyski Dom Kultury może przenieść część swojej działalności do internetu. Placówka jest jedną z 1200 beneficjantów w całym kraju, które skorzystają z dodatkowych pieniędzy. » więcej
383384385386387388389
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »