Radio Opole » Radio Opole w powiecie nyskim (DAB+) » Informacje z powiatu nyskiego

Informacje z powiatu nyskiego

2019-05-17, 16:15 Autor: Daniel Klimczak

Przyszłe pielęgniarki i pielęgniarze z nyskiej uczelni po raz pierwszy założyli dziś symboliczny czepek

"Czepkowanie" na PWSZ w Nysie [fot. PWSZ Nysa]
"Czepkowanie" na PWSZ w Nysie [fot. PWSZ Nysa]
"Czepkowanie" na PWSZ w Nysie [fot. Daniel Klimczak]
"Czepkowanie" na PWSZ w Nysie [fot. Daniel Klimczak]
"Czepkowanie" na PWSZ w Nysie [fot. PWSZ Nysa]
"Czepkowanie" na PWSZ w Nysie [fot. PWSZ Nysa]
"Czepkowanie" na PWSZ w Nysie [fot. Daniel Klimczak]
"Czepkowanie" na PWSZ w Nysie [fot. Daniel Klimczak]
Kilkadziesiąt studentek i studentów pierwszego roku pielęgniarstwa na Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Nysie wzięło dziś (17.05) udział w uroczystym "czepkowaniu".
Uroczystość ta jest pierwszą i zarazem najważniejszą w karierze pielęgniarki bądź pielęgniarza, choć, jak zauważa dyrektor instytutu nauk medycznych nyskiej PWSZ prof. Andrzej Brodziak, ma ona wyłącznie symboliczne znaczenie.

- Ta uroczystość, bardzo taka piękna, nie ma charakteru formalnego. To nie jest konieczne, aby skompletować studia, aby odbywało się "czepkowanie". Na niektórych uczelniach tego nie ma. Jest to taki raczej zwyczaj od lat, tradycyjny nie tylko w Polsce, ale też w wielu innych krajach - wyjaśnia.

Podczas uroczystości odśpiewano hymn pielęgniarek i złożono ślubowanie. Czepek pielęgniarski stanowi symbol wykonywanej pracy, a także znak pierwszego stopnia wtajemniczenia zawodowego. Współcześnie coraz rzadziej nosi się go podczas codziennej pracy, jednak symbole te są nadal bliskie wykonującym ten zawód.

- Z równych względów, dla wygody szczególnie te czepki rzeczywiście zdjęto w pewnym momencie z głów pielęgniarkom, ale noszą emblematy, noszą znaczki takie, które są symbolem również tego czepka - mówi wicedyrektor Instytutu Nauk Medycznych dr Alicja Różyk-Myrta.

Aby uzyskać tytuł licencjata pielęgniarstwa, należy odbyć 6-semestrowe studia, podczas której połowę czasu nauki stanowi kształcenie kliniczne.

Dodajmy, że według danych Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych, pod koniec 2017 roku, w całym kraju zarejestrowanych było 285,5 tysiąca pielęgniarek i ponad 6 tysięcy pielęgniarzy.
prof. Andrzej Brodziak
dr Alicja Różyk-Myrta

Zobacz także

2024-02-22, godz. 19:57, Wiadomości z regionu "Opolskie 20 lat w UE''. Spotkanie z mieszkańcami Nysy Edukacja, inwestycje drogowe i współpraca - to niektóre z tematów, które wojewoda Monika Jurek i marszałek Andrzej Buła poruszali podczas spotkania się z mieszkańcami powiatu nyskiego. » więcej 2024-02-22, godz. 07:30, Wiadomości z regionu Protest na polsko-czeskiej granicy. Rolnicy pojawią się na przejściu Paczków - Bily Potok Rolnicy z powiatu nyskiego ruszają na granicę polsko-czeską. Dzisiaj (22.02) od godziny 10:00 do 12:00 będą protestować na przejściu granicznym Paczków - Bily Potok, ale bez blokowania granicy. » więcej 2024-02-21, godz. 15:14, Kultura i rozrywka Sukces aktorki z Nysy. Kamila Urzędowska nagrodzona na 74. Berlinale Wywodząca się z Nysy aktorka - Kamila Urzędowska została doceniona podczas 74. Berlinale. Jurorzy docenili ją za rolę Jagny w 'Chłopach' w reżyserii DK i Hugh Welchmanów. » więcej 2024-02-21, godz. 12:00, Wiadomości z regionu TIR na środku ronda. Tak podróż przez Wyszków Śląski zakończył pijany kierowca Do 3 lat pozbawienia wolności grozi kierowcy, który pijany wsiadł za kierownicę ciężarówki i podróż zakończył na środku ronda. » więcej 2024-02-20, godz. 08:07, Patronaty - polecamy Krzysztof Wielicki gościem specjalnym I konferencji himalaistów w Nysie „Spotkanie na szczycie - I konferencja himalaistów w Nysie” - to wydarzenie, które odbędzie się w najbliższą niedzielę (25.02) w Nyskim Domu Kultury. Gościem honorowym będzie piąty człowiek na świecie, który zdobył Koronę… » więcej
67686970717273
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »