Radio Opole » Radio Opole w powiecie nyskim (DAB+) » Informacje z powiatu nyskiego

Informacje z powiatu nyskiego

2019-05-17, 16:15 Autor: Daniel Klimczak

Przyszłe pielęgniarki i pielęgniarze z nyskiej uczelni po raz pierwszy założyli dziś symboliczny czepek

"Czepkowanie" na PWSZ w Nysie [fot. PWSZ Nysa]
"Czepkowanie" na PWSZ w Nysie [fot. PWSZ Nysa]
"Czepkowanie" na PWSZ w Nysie [fot. Daniel Klimczak]
"Czepkowanie" na PWSZ w Nysie [fot. Daniel Klimczak]
"Czepkowanie" na PWSZ w Nysie [fot. PWSZ Nysa]
"Czepkowanie" na PWSZ w Nysie [fot. PWSZ Nysa]
"Czepkowanie" na PWSZ w Nysie [fot. Daniel Klimczak]
"Czepkowanie" na PWSZ w Nysie [fot. Daniel Klimczak]
Kilkadziesiąt studentek i studentów pierwszego roku pielęgniarstwa na Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Nysie wzięło dziś (17.05) udział w uroczystym "czepkowaniu".
Uroczystość ta jest pierwszą i zarazem najważniejszą w karierze pielęgniarki bądź pielęgniarza, choć, jak zauważa dyrektor instytutu nauk medycznych nyskiej PWSZ prof. Andrzej Brodziak, ma ona wyłącznie symboliczne znaczenie.

- Ta uroczystość, bardzo taka piękna, nie ma charakteru formalnego. To nie jest konieczne, aby skompletować studia, aby odbywało się "czepkowanie". Na niektórych uczelniach tego nie ma. Jest to taki raczej zwyczaj od lat, tradycyjny nie tylko w Polsce, ale też w wielu innych krajach - wyjaśnia.

Podczas uroczystości odśpiewano hymn pielęgniarek i złożono ślubowanie. Czepek pielęgniarski stanowi symbol wykonywanej pracy, a także znak pierwszego stopnia wtajemniczenia zawodowego. Współcześnie coraz rzadziej nosi się go podczas codziennej pracy, jednak symbole te są nadal bliskie wykonującym ten zawód.

- Z równych względów, dla wygody szczególnie te czepki rzeczywiście zdjęto w pewnym momencie z głów pielęgniarkom, ale noszą emblematy, noszą znaczki takie, które są symbolem również tego czepka - mówi wicedyrektor Instytutu Nauk Medycznych dr Alicja Różyk-Myrta.

Aby uzyskać tytuł licencjata pielęgniarstwa, należy odbyć 6-semestrowe studia, podczas której połowę czasu nauki stanowi kształcenie kliniczne.

Dodajmy, że według danych Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych, pod koniec 2017 roku, w całym kraju zarejestrowanych było 285,5 tysiąca pielęgniarek i ponad 6 tysięcy pielęgniarzy.
prof. Andrzej Brodziak
dr Alicja Różyk-Myrta

Zobacz także

2018-12-03, godz. 22:00, Sport i turystyka Wieloletni trener Stali Nysa znalazł się w trudnej sytuacji. Klub organizuje kwestę Siatkarska Stal Nysa rusza na pomoc Andrzejowi Kaczmarkowi. Władze klubu apelują do kibiców, by ci nie pozostali obojętni na los wieloletniego szkoleniowca. » więcej 2018-12-03, godz. 19:15, Wiadomości z regionu Początek kadencji pod znakiem oszczędności. Władze powiatu nyskiego będą zarabiać mniej Nowe władze powiatu nyskiego zaczynają kadencję od oszczędności. Cięcia w pierwszej kolejności dotknęły ich samych. » więcej 2018-12-01, godz. 08:25, Wiadomości z regionu Nie żyje mężczyzna, który wtargnął na drogę w Nysie Nie żyje 70-letni mężczyzna, który wczoraj (30.11) został potrącony na ulicy Grodkowskiej w Nysie. Jak relacjonuje dyżurny Komendy Wojewódzkiej Policji, mieszkaniec Nysy około 21:30 wtargnął pod nadjeżdżającą skodę rapid. Pieszy… » więcej 2018-11-30, godz. 18:00, Wiadomości z regionu "Dołącz do nas" - zachęcają nyscy policjanci. Jednocześnie przypominają, że służba nie należy do łatwych Kilkanaście osób wzięło udział w dzisiejszym (30.11) spotkaniu w nyskim urzędzie pracy, które zorganizowała miejscowa policja. Zainteresowani służbą w tej formacji dowiedzieli się, jak wygląda codzienność stróżów prawa. » więcej 2018-11-29, godz. 19:50, Wiadomości z regionu Do prokuratury zgłosiła się kolejna ofiara księdza ze Strzelec Opolskich. Duchowny Edward W. miał molestować ministrantów Sprawę sprzed lat nagłośnił na początku października aktor Arkadiusz Jakubik. Prokuratura bada teraz, czy doszło do przestępstwa i czy nie jest ono już przedawnione. » więcej
552553554555556557558
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »