Radio Opole » Radio Opole w powiecie nyskim (DAB+) » Informacje z powiatu nyskiego

Informacje z powiatu nyskiego

2019-05-17, 16:15 Autor: Daniel Klimczak

Przyszłe pielęgniarki i pielęgniarze z nyskiej uczelni po raz pierwszy założyli dziś symboliczny czepek

"Czepkowanie" na PWSZ w Nysie [fot. PWSZ Nysa]
"Czepkowanie" na PWSZ w Nysie [fot. PWSZ Nysa]
"Czepkowanie" na PWSZ w Nysie [fot. Daniel Klimczak]
"Czepkowanie" na PWSZ w Nysie [fot. Daniel Klimczak]
"Czepkowanie" na PWSZ w Nysie [fot. PWSZ Nysa]
"Czepkowanie" na PWSZ w Nysie [fot. PWSZ Nysa]
"Czepkowanie" na PWSZ w Nysie [fot. Daniel Klimczak]
"Czepkowanie" na PWSZ w Nysie [fot. Daniel Klimczak]
Kilkadziesiąt studentek i studentów pierwszego roku pielęgniarstwa na Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Nysie wzięło dziś (17.05) udział w uroczystym "czepkowaniu".
Uroczystość ta jest pierwszą i zarazem najważniejszą w karierze pielęgniarki bądź pielęgniarza, choć, jak zauważa dyrektor instytutu nauk medycznych nyskiej PWSZ prof. Andrzej Brodziak, ma ona wyłącznie symboliczne znaczenie.

- Ta uroczystość, bardzo taka piękna, nie ma charakteru formalnego. To nie jest konieczne, aby skompletować studia, aby odbywało się "czepkowanie". Na niektórych uczelniach tego nie ma. Jest to taki raczej zwyczaj od lat, tradycyjny nie tylko w Polsce, ale też w wielu innych krajach - wyjaśnia.

Podczas uroczystości odśpiewano hymn pielęgniarek i złożono ślubowanie. Czepek pielęgniarski stanowi symbol wykonywanej pracy, a także znak pierwszego stopnia wtajemniczenia zawodowego. Współcześnie coraz rzadziej nosi się go podczas codziennej pracy, jednak symbole te są nadal bliskie wykonującym ten zawód.

- Z równych względów, dla wygody szczególnie te czepki rzeczywiście zdjęto w pewnym momencie z głów pielęgniarkom, ale noszą emblematy, noszą znaczki takie, które są symbolem również tego czepka - mówi wicedyrektor Instytutu Nauk Medycznych dr Alicja Różyk-Myrta.

Aby uzyskać tytuł licencjata pielęgniarstwa, należy odbyć 6-semestrowe studia, podczas której połowę czasu nauki stanowi kształcenie kliniczne.

Dodajmy, że według danych Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych, pod koniec 2017 roku, w całym kraju zarejestrowanych było 285,5 tysiąca pielęgniarek i ponad 6 tysięcy pielęgniarzy.
prof. Andrzej Brodziak
dr Alicja Różyk-Myrta

Zobacz także

2018-12-05, godz. 16:10, Wiadomości z regionu Jolanta Barska nie może zarządzać nyskim PCPR-em. Przepisy nie pozwalają na łączenie funkcji z mandatem radnej Zmiany we władzach Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Nysie. Dotychczasowa dyrektor, przynajmniej na razie, nie kieruje instytucją. » więcej 2018-12-05, godz. 08:30, Wiadomości z regionu Dzięki pomocy powiatu, nyska policja zyskała nowy radiowóz Nowy radiowóz we flocie nyskiej policji. Kluczyki przekazał wczoraj funkcjonariuszom starosta nyski Andrzej Kruczkiewicz. » więcej 2018-12-04, godz. 13:33, Wiadomości z regionu Nastoletni włamywacz w rękach nyskiej policji. Skradzione przedmioty sprzedawał na targu Co najmniej 6 włamań i łup warty łącznie około 5 tysięcy złotych. To bilans ostatnich miesięcy działalności 19-latka z Nysy. » więcej 2018-12-04, godz. 12:30, Wiadomości z regionu Ostatnie dni na składanie wniosków o nyski bon wychowawczy Nyski magistrat jeszcze tylko do poniedziałku (10.12) czeka na wnioski o przyznanie bonu wychowawczego. O comiesięczne wsparcie w wysokości 500 złotych mogą się starać rodzice co najmniej dwójki dzieci w wieku od 13 miesięcy do 6… » więcej 2018-12-04, godz. 06:00, Wiadomości z regionu Wolontariuszki z Nysy chcą wesprzeć polskie rodziny na wschodzie Nyski komitet Zostań Zwycięzcą wyśle na Ukrainę paczki mikołajowe z towarami pierwszej. Dary trafią do potrzebujących rodzin polskiego pochodzenia zamieszkujących miejscowość Mościska w obwodzie lwowskim. » więcej
551552553554555556557
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »