Radio Opole » Radio Opole w powiecie nyskim (DAB+) » Informacje z powiatu nyskiego

Informacje z powiatu nyskiego

2019-05-17, 16:15 Autor: Daniel Klimczak

Przyszłe pielęgniarki i pielęgniarze z nyskiej uczelni po raz pierwszy założyli dziś symboliczny czepek

"Czepkowanie" na PWSZ w Nysie [fot. PWSZ Nysa]
"Czepkowanie" na PWSZ w Nysie [fot. PWSZ Nysa]
"Czepkowanie" na PWSZ w Nysie [fot. Daniel Klimczak]
"Czepkowanie" na PWSZ w Nysie [fot. Daniel Klimczak]
"Czepkowanie" na PWSZ w Nysie [fot. PWSZ Nysa]
"Czepkowanie" na PWSZ w Nysie [fot. PWSZ Nysa]
"Czepkowanie" na PWSZ w Nysie [fot. Daniel Klimczak]
"Czepkowanie" na PWSZ w Nysie [fot. Daniel Klimczak]
Kilkadziesiąt studentek i studentów pierwszego roku pielęgniarstwa na Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Nysie wzięło dziś (17.05) udział w uroczystym "czepkowaniu".
Uroczystość ta jest pierwszą i zarazem najważniejszą w karierze pielęgniarki bądź pielęgniarza, choć, jak zauważa dyrektor instytutu nauk medycznych nyskiej PWSZ prof. Andrzej Brodziak, ma ona wyłącznie symboliczne znaczenie.

- Ta uroczystość, bardzo taka piękna, nie ma charakteru formalnego. To nie jest konieczne, aby skompletować studia, aby odbywało się "czepkowanie". Na niektórych uczelniach tego nie ma. Jest to taki raczej zwyczaj od lat, tradycyjny nie tylko w Polsce, ale też w wielu innych krajach - wyjaśnia.

Podczas uroczystości odśpiewano hymn pielęgniarek i złożono ślubowanie. Czepek pielęgniarski stanowi symbol wykonywanej pracy, a także znak pierwszego stopnia wtajemniczenia zawodowego. Współcześnie coraz rzadziej nosi się go podczas codziennej pracy, jednak symbole te są nadal bliskie wykonującym ten zawód.

- Z równych względów, dla wygody szczególnie te czepki rzeczywiście zdjęto w pewnym momencie z głów pielęgniarkom, ale noszą emblematy, noszą znaczki takie, które są symbolem również tego czepka - mówi wicedyrektor Instytutu Nauk Medycznych dr Alicja Różyk-Myrta.

Aby uzyskać tytuł licencjata pielęgniarstwa, należy odbyć 6-semestrowe studia, podczas której połowę czasu nauki stanowi kształcenie kliniczne.

Dodajmy, że według danych Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych, pod koniec 2017 roku, w całym kraju zarejestrowanych było 285,5 tysiąca pielęgniarek i ponad 6 tysięcy pielęgniarzy.
prof. Andrzej Brodziak
dr Alicja Różyk-Myrta

Zobacz także

2018-12-13, godz. 14:00, Sport i turystyka W Nysie odbył się VI Fit Maraton. Uczelnia zachęca studentów do aktywności fizycznej Pomiar tkanki tłuszczowej, komputerowa analiza skóry czy ćwiczenia pod okiem trenerów personalnych - to tylko niektóre z atrakcji, które czekały na gości nyskiego Fit Maratonu. » więcej 2018-12-13, godz. 11:00, Kultura i rozrywka "Gwiazdka dla wszystkich" znów zaświeciła w Nysie Około stu osób w różnym wieku reprezentujących 10 instytucji działających na terenie powiatu nyskiego, zaprezentowało na deskach Nyskiego Domu Kultury swój program artystyczny w koncercie 'Gwiazdka dla wszystkich'. » więcej 2018-12-13, godz. 07:30, Sport i turystyka Siatkarze Stali Nysa awansowali do IV rundy Pucharu Polski Drużyna Stali na tym szczeblu rywalizacji pewnie pokonała na wyjeździe MOSiR Sieradz 3:0 (25:22, 25:18, 25:17), wicelidera II ligi w grupie 3. Gospodarze, którzy w poprzedniej rundzie niespodziewanie wyeliminowali Krispol Września, tym… » więcej 2018-12-12, godz. 16:15, Wiadomości z regionu Zima dała o sobie znać na drogach. Największe opady śniegu w okolicach Nysy Zima przypomniała o sobie kierowcom. Z trudnymi warunkami jazdy muszą liczyć się kierowcy w powiecie nyskim. » więcej 2018-12-12, godz. 15:30, Wiadomości z regionu Ludzkie kości na placu budowy galerii handlowej w Nysie. Najprawdopodobniej pochodzą z XVIII wieku Kilka dni temu na dobre ruszyła budowa galerii handlowej w centrum Nysy. Roboty rozpoczęły się od wykopów, które odsłoniły tajemnice przez lata skrywane pod warstwą ziemi. » więcej
548549550551552553554
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »