Radio Opole » Radio Opole w powiecie nyskim (DAB+) » Informacje z powiatu nyskiego

Informacje z powiatu nyskiego

2019-05-17, 16:15 Autor: Daniel Klimczak

Przyszłe pielęgniarki i pielęgniarze z nyskiej uczelni po raz pierwszy założyli dziś symboliczny czepek

"Czepkowanie" na PWSZ w Nysie [fot. PWSZ Nysa]
"Czepkowanie" na PWSZ w Nysie [fot. PWSZ Nysa]
"Czepkowanie" na PWSZ w Nysie [fot. Daniel Klimczak]
"Czepkowanie" na PWSZ w Nysie [fot. Daniel Klimczak]
"Czepkowanie" na PWSZ w Nysie [fot. PWSZ Nysa]
"Czepkowanie" na PWSZ w Nysie [fot. PWSZ Nysa]
"Czepkowanie" na PWSZ w Nysie [fot. Daniel Klimczak]
"Czepkowanie" na PWSZ w Nysie [fot. Daniel Klimczak]
Kilkadziesiąt studentek i studentów pierwszego roku pielęgniarstwa na Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Nysie wzięło dziś (17.05) udział w uroczystym "czepkowaniu".
Uroczystość ta jest pierwszą i zarazem najważniejszą w karierze pielęgniarki bądź pielęgniarza, choć, jak zauważa dyrektor instytutu nauk medycznych nyskiej PWSZ prof. Andrzej Brodziak, ma ona wyłącznie symboliczne znaczenie.

- Ta uroczystość, bardzo taka piękna, nie ma charakteru formalnego. To nie jest konieczne, aby skompletować studia, aby odbywało się "czepkowanie". Na niektórych uczelniach tego nie ma. Jest to taki raczej zwyczaj od lat, tradycyjny nie tylko w Polsce, ale też w wielu innych krajach - wyjaśnia.

Podczas uroczystości odśpiewano hymn pielęgniarek i złożono ślubowanie. Czepek pielęgniarski stanowi symbol wykonywanej pracy, a także znak pierwszego stopnia wtajemniczenia zawodowego. Współcześnie coraz rzadziej nosi się go podczas codziennej pracy, jednak symbole te są nadal bliskie wykonującym ten zawód.

- Z równych względów, dla wygody szczególnie te czepki rzeczywiście zdjęto w pewnym momencie z głów pielęgniarkom, ale noszą emblematy, noszą znaczki takie, które są symbolem również tego czepka - mówi wicedyrektor Instytutu Nauk Medycznych dr Alicja Różyk-Myrta.

Aby uzyskać tytuł licencjata pielęgniarstwa, należy odbyć 6-semestrowe studia, podczas której połowę czasu nauki stanowi kształcenie kliniczne.

Dodajmy, że według danych Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych, pod koniec 2017 roku, w całym kraju zarejestrowanych było 285,5 tysiąca pielęgniarek i ponad 6 tysięcy pielęgniarzy.
prof. Andrzej Brodziak
dr Alicja Różyk-Myrta

Zobacz także

2018-12-21, godz. 14:18, Patronaty - polecamy Zapraszamy na wyjątkową noc wigilijną z Radiem Opole Wyjątkowy program w wyjątkową noc. W Wigilię już od godz. 17:00 zapraszamy na wieczór kolęd, pastorałek i pieśni świątecznych, a od 22:00 będziemy w nyskiej bazylice, skąd o północy rozpoczniemy transmisję pasterki. O niezwykłości… » więcej 2018-12-21, godz. 13:10, Wiadomości z regionu CBŚP rozbiło gang handlarzy dopalaczami, który działał w Nysie i Kędzierzynie-Koźlu Funkcjonariusze Centralnego Biuro Śledczego Policji zatrzymali 9 osób podejrzanych o handel dopalaczami na terenie trzech województw: wielkopolskiego, opolskiego i dolnośląskiego. W naszym rejonie mieli oni działać w Kędzierzynie-Koźlu… » więcej 2018-12-21, godz. 06:30, Wiadomości z regionu Wywóz śmieci w Nysie podrożeje prawie o 100 procent Nie 8 a 15 złotych miesięcznie za osobę zapłacą w przyszłym roku mieszkańcy Nysy za wywóz śmieci. Zmianę stawek przegłosowali na sesji miejscy radni. » więcej 2018-12-20, godz. 21:15, Wiadomości z regionu Dwie szkoły w powiecie nyskim dotknęła fala zwolnień lekarskich wśród nauczycieli Dwie szkoły w powiecie nyskim mają w ostatnich dniach problemy z obsadą nauczycielską. Część z nich dostarczyła swoim przełożonym zwolnienia lekarskie, co ma związek z ogólnopolskim protestem tej grupy zawodowej. » więcej 2018-12-20, godz. 12:17, Wiadomości z regionu W wypadku w Nysie zginął rowerzysta. To już drugie podobne zdarzenie w tym mieście w ostatnich dniach Śmiertelny wypadek w Nysie. Jak podaje miejscowa policja, dziś rano na ulicy Romana Dmowskiego został potrącony 85-letni rowerzysta. » więcej
544545546547548549550
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »