Radio Opole » Radio Opole w powiecie nyskim (DAB+) » Informacje z powiatu nyskiego

Informacje z powiatu nyskiego

2019-05-17, 16:15 Autor: Daniel Klimczak

Przyszłe pielęgniarki i pielęgniarze z nyskiej uczelni po raz pierwszy założyli dziś symboliczny czepek

"Czepkowanie" na PWSZ w Nysie [fot. PWSZ Nysa]
"Czepkowanie" na PWSZ w Nysie [fot. PWSZ Nysa]
"Czepkowanie" na PWSZ w Nysie [fot. Daniel Klimczak]
"Czepkowanie" na PWSZ w Nysie [fot. Daniel Klimczak]
"Czepkowanie" na PWSZ w Nysie [fot. PWSZ Nysa]
"Czepkowanie" na PWSZ w Nysie [fot. PWSZ Nysa]
"Czepkowanie" na PWSZ w Nysie [fot. Daniel Klimczak]
"Czepkowanie" na PWSZ w Nysie [fot. Daniel Klimczak]
Kilkadziesiąt studentek i studentów pierwszego roku pielęgniarstwa na Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Nysie wzięło dziś (17.05) udział w uroczystym "czepkowaniu".
Uroczystość ta jest pierwszą i zarazem najważniejszą w karierze pielęgniarki bądź pielęgniarza, choć, jak zauważa dyrektor instytutu nauk medycznych nyskiej PWSZ prof. Andrzej Brodziak, ma ona wyłącznie symboliczne znaczenie.

- Ta uroczystość, bardzo taka piękna, nie ma charakteru formalnego. To nie jest konieczne, aby skompletować studia, aby odbywało się "czepkowanie". Na niektórych uczelniach tego nie ma. Jest to taki raczej zwyczaj od lat, tradycyjny nie tylko w Polsce, ale też w wielu innych krajach - wyjaśnia.

Podczas uroczystości odśpiewano hymn pielęgniarek i złożono ślubowanie. Czepek pielęgniarski stanowi symbol wykonywanej pracy, a także znak pierwszego stopnia wtajemniczenia zawodowego. Współcześnie coraz rzadziej nosi się go podczas codziennej pracy, jednak symbole te są nadal bliskie wykonującym ten zawód.

- Z równych względów, dla wygody szczególnie te czepki rzeczywiście zdjęto w pewnym momencie z głów pielęgniarkom, ale noszą emblematy, noszą znaczki takie, które są symbolem również tego czepka - mówi wicedyrektor Instytutu Nauk Medycznych dr Alicja Różyk-Myrta.

Aby uzyskać tytuł licencjata pielęgniarstwa, należy odbyć 6-semestrowe studia, podczas której połowę czasu nauki stanowi kształcenie kliniczne.

Dodajmy, że według danych Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych, pod koniec 2017 roku, w całym kraju zarejestrowanych było 285,5 tysiąca pielęgniarek i ponad 6 tysięcy pielęgniarzy.
prof. Andrzej Brodziak
dr Alicja Różyk-Myrta

Zobacz także

2019-01-04, godz. 10:00, Wiadomości z regionu Nyski MZK nadal czeka na opinie pasażerów dotyczące nowego rozkładu jazdy Do 25 stycznia przedłużono konsultacje w sprawie przyszłego rozkładu jazdy nyskiego MZK. » więcej 2019-01-03, godz. 19:27, Wiadomości z regionu Pat w rozmowach z farmaceutami w Nysie. "Nie jesteśmy w stanie zmusić aptekarzy, by pełnili dyżury" Nie udało się rozwiązać problemu dyżurujących aptek w powiecie nyskim. Od nowego roku, w części gmin brakuje placówek chętnych do pracy, poza standardowymi godzinami. » więcej 2019-01-03, godz. 17:30, Wiadomości z regionu Trzej królowie zawitają też do Nysy. Nadal nie wiadomo, czym będą podróżować 6 stycznia, już po raz kolejny, ulicami Nysy przejdzie orszak trzech króli. Zdaniem duchownych, wydarzenie jest świetną okazją nie tylko do przeżyć religijnych, ale też do wspólnego spędzania czasu z bliskimi. » więcej 2018-12-29, godz. 10:00, Wiadomości z regionu Nyska uczelnia będzie współpracować z Chińczykami Nyska PWSZ podpisała porozumienie o współpracy z chińską uczelnią Dongguan Polytechnic. Dzięki temu możliwa będzie między innymi wymiana studentów czy kadry naukowej. » więcej 2018-12-28, godz. 11:45, Wiadomości z regionu Nowa edycja budżetu obywatelskiego w Nysie ruszy w styczniu Najprawdopodobniej już w styczniu, w Nysie ruszy nabór do kolejnej edycji budżetu obywatelskiego. Do wykorzystania, podobnie jak w poprzednim roku, magistrat chce przeznaczyć kwotę 600 tysięcy złotych. » więcej
542543544545546547548
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »