Radio Opole » Radio Opole w powiecie nyskim (DAB+) » Informacje z powiatu nyskiego

Informacje z powiatu nyskiego

2019-05-17, 16:15 Autor: Daniel Klimczak

Przyszłe pielęgniarki i pielęgniarze z nyskiej uczelni po raz pierwszy założyli dziś symboliczny czepek

"Czepkowanie" na PWSZ w Nysie [fot. PWSZ Nysa]
"Czepkowanie" na PWSZ w Nysie [fot. PWSZ Nysa]
"Czepkowanie" na PWSZ w Nysie [fot. Daniel Klimczak]
"Czepkowanie" na PWSZ w Nysie [fot. Daniel Klimczak]
"Czepkowanie" na PWSZ w Nysie [fot. PWSZ Nysa]
"Czepkowanie" na PWSZ w Nysie [fot. PWSZ Nysa]
"Czepkowanie" na PWSZ w Nysie [fot. Daniel Klimczak]
"Czepkowanie" na PWSZ w Nysie [fot. Daniel Klimczak]
Kilkadziesiąt studentek i studentów pierwszego roku pielęgniarstwa na Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Nysie wzięło dziś (17.05) udział w uroczystym "czepkowaniu".
Uroczystość ta jest pierwszą i zarazem najważniejszą w karierze pielęgniarki bądź pielęgniarza, choć, jak zauważa dyrektor instytutu nauk medycznych nyskiej PWSZ prof. Andrzej Brodziak, ma ona wyłącznie symboliczne znaczenie.

- Ta uroczystość, bardzo taka piękna, nie ma charakteru formalnego. To nie jest konieczne, aby skompletować studia, aby odbywało się "czepkowanie". Na niektórych uczelniach tego nie ma. Jest to taki raczej zwyczaj od lat, tradycyjny nie tylko w Polsce, ale też w wielu innych krajach - wyjaśnia.

Podczas uroczystości odśpiewano hymn pielęgniarek i złożono ślubowanie. Czepek pielęgniarski stanowi symbol wykonywanej pracy, a także znak pierwszego stopnia wtajemniczenia zawodowego. Współcześnie coraz rzadziej nosi się go podczas codziennej pracy, jednak symbole te są nadal bliskie wykonującym ten zawód.

- Z równych względów, dla wygody szczególnie te czepki rzeczywiście zdjęto w pewnym momencie z głów pielęgniarkom, ale noszą emblematy, noszą znaczki takie, które są symbolem również tego czepka - mówi wicedyrektor Instytutu Nauk Medycznych dr Alicja Różyk-Myrta.

Aby uzyskać tytuł licencjata pielęgniarstwa, należy odbyć 6-semestrowe studia, podczas której połowę czasu nauki stanowi kształcenie kliniczne.

Dodajmy, że według danych Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych, pod koniec 2017 roku, w całym kraju zarejestrowanych było 285,5 tysiąca pielęgniarek i ponad 6 tysięcy pielęgniarzy.
prof. Andrzej Brodziak
dr Alicja Różyk-Myrta

Zobacz także

2019-01-09, godz. 07:00, Wiadomości z regionu W Głuchołazach powstanie prywatne liceum? "Wszystko zależy od ludzi" Prywatne liceum ma powstać w Głuchołazach. Taki pomysł na zagospodarowanie pustego zabytkowego budynku dawnej szkoły średniej przy ulicy Bohaterów Warszawy ma jedno z miejscowych stowarzyszeń. Od września 2017 roku obiekt wydzierżawiał… » więcej 2019-01-08, godz. 19:00, Sport i turystyka Hit w ćwierćfinale siatkarskiego Pucharu Polski PGE Skra Bełchatów będzie rywalem ZAKSY Kędzierzyn-Koźle w ćwierćfinale rozgrywek siatkarskiego Pucharu Polski. Dziś (08.01) w siedzibie Polskiego Związku Piłki Siatkowej miało miejsce losowanie par tego etapu rozgrywek. » więcej 2019-01-08, godz. 07:00, Gospodarka Są pieniądze na przebudowę krajówki pod Nysą. Druga jezdnia może być gotowa za 4 lata Będzie druga jezdnia na drodze krajowej nr 46 w okolicach Nysy. Opolski oddział GDDKiA ma na ten cel zapewnione pieniądze z budżetu państwa. » więcej 2019-01-06, godz. 21:00, Wiadomości z regionu Orszak Trzech Króli przeszedł ulicami Nysy. "Papieskie słowa sprzed 40 lat nadal zachowują aktualność" Orszak Trzech Króli, podobnie jak w ponad 750 miastach Polski, przeszedł dziś także ulicami Nysy. » więcej 2019-01-05, godz. 21:18, Sport i turystyka I liga siatkówki: Solidarne wygrane Nysy i Kluczborka w pierwszej kolejce 2019 roku Planowe zwycięstwo siatkarzy Stali Nysa w 17. kolejce I ligi. O małą niespodziankę postarał się natomiast Mickiewicz Kluczbork, który wygrał w Krakowie z AGH. » więcej
541542543544545546547
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »