Radio Opole » Radio Opole w powiecie nyskim (DAB+) » Informacje z powiatu nyskiego

Informacje z powiatu nyskiego

2019-05-17, 16:15 Autor: Daniel Klimczak

Przyszłe pielęgniarki i pielęgniarze z nyskiej uczelni po raz pierwszy założyli dziś symboliczny czepek

"Czepkowanie" na PWSZ w Nysie [fot. PWSZ Nysa]
"Czepkowanie" na PWSZ w Nysie [fot. PWSZ Nysa]
"Czepkowanie" na PWSZ w Nysie [fot. Daniel Klimczak]
"Czepkowanie" na PWSZ w Nysie [fot. Daniel Klimczak]
"Czepkowanie" na PWSZ w Nysie [fot. PWSZ Nysa]
"Czepkowanie" na PWSZ w Nysie [fot. PWSZ Nysa]
"Czepkowanie" na PWSZ w Nysie [fot. Daniel Klimczak]
"Czepkowanie" na PWSZ w Nysie [fot. Daniel Klimczak]
Kilkadziesiąt studentek i studentów pierwszego roku pielęgniarstwa na Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Nysie wzięło dziś (17.05) udział w uroczystym "czepkowaniu".
Uroczystość ta jest pierwszą i zarazem najważniejszą w karierze pielęgniarki bądź pielęgniarza, choć, jak zauważa dyrektor instytutu nauk medycznych nyskiej PWSZ prof. Andrzej Brodziak, ma ona wyłącznie symboliczne znaczenie.

- Ta uroczystość, bardzo taka piękna, nie ma charakteru formalnego. To nie jest konieczne, aby skompletować studia, aby odbywało się "czepkowanie". Na niektórych uczelniach tego nie ma. Jest to taki raczej zwyczaj od lat, tradycyjny nie tylko w Polsce, ale też w wielu innych krajach - wyjaśnia.

Podczas uroczystości odśpiewano hymn pielęgniarek i złożono ślubowanie. Czepek pielęgniarski stanowi symbol wykonywanej pracy, a także znak pierwszego stopnia wtajemniczenia zawodowego. Współcześnie coraz rzadziej nosi się go podczas codziennej pracy, jednak symbole te są nadal bliskie wykonującym ten zawód.

- Z równych względów, dla wygody szczególnie te czepki rzeczywiście zdjęto w pewnym momencie z głów pielęgniarkom, ale noszą emblematy, noszą znaczki takie, które są symbolem również tego czepka - mówi wicedyrektor Instytutu Nauk Medycznych dr Alicja Różyk-Myrta.

Aby uzyskać tytuł licencjata pielęgniarstwa, należy odbyć 6-semestrowe studia, podczas której połowę czasu nauki stanowi kształcenie kliniczne.

Dodajmy, że według danych Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych, pod koniec 2017 roku, w całym kraju zarejestrowanych było 285,5 tysiąca pielęgniarek i ponad 6 tysięcy pielęgniarzy.
prof. Andrzej Brodziak
dr Alicja Różyk-Myrta

Zobacz także

2019-01-15, godz. 07:56, Gospodarka Mieszkańcy Nysy zapłacą więcej za odbiór odpadów komunalnych Opłata za śmieci segregowane wzrasta niemal dwukrotnie z 8 złotych za osobę do 15 złotych, natomiast za śmieci zmieszane mieszkańcy Nysy zapłacą o 8 złotych więcej czyli 30 złotych za osobę. » więcej 2019-01-14, godz. 14:15, Wiadomości z regionu Akcja "Alkohol i narkotyki" na nyskich trasach. Rekordzista miał 2 promile Niemal 600 kierowców przebadała na okoliczność alkoholu i narkotyków w organizmie nyska policja. Akcja pod hasłem 'Alkohol i narkotyki' miała miejsce w ostatnią sobotę na terenie powiatu nyskiego. » więcej 2019-01-14, godz. 08:15, Wiadomości z regionu Nysa walczy o tytuł "Świetlnej stolicy Polski". Wcześniej została uznana najpiękniej rozświetlonym miastem Opolszczyzny Jeszcze do piątku można głosować na świąteczną iluminację Nysy w plebiscycie 'Świeć się' organizowanym przez grupę Energa oraz Grupę Polska Press. » więcej 2019-01-12, godz. 18:00, Kultura i rozrywka Nyski Dom Kultury zaprasza na koncert laureatów XXI Festiwalu Kolęd i Pastorałek Najpiękniejsze kolędy i pastorałki zabrzmią ponownie już jutro (13.01) na deskach Nyskiego Domu Kultury podczas ostatniego koncertu w ramach Festiwalu Kolęd i Pastorałek 'Leć kolędo w świat'. » więcej 2019-01-12, godz. 16:00, Wiadomości z regionu Nysa bez sztabu WOŚP oraz zbiórki w ramach akcji Nysa Dzieciom Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy nie będzie miała w tym roku swojego sztabu w Nysie. Konkurencyjna akcja Nysa Dzieciom w ogóle nie zorganizuje w mieście zbiórki pieniędzy. » więcej
539540541542543544545
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »