Radio Opole » Radio Opole w powiecie nyskim (DAB+) » Informacje z powiatu nyskiego

Informacje z powiatu nyskiego

2019-05-17, 16:15 Autor: Daniel Klimczak

Przyszłe pielęgniarki i pielęgniarze z nyskiej uczelni po raz pierwszy założyli dziś symboliczny czepek

"Czepkowanie" na PWSZ w Nysie [fot. PWSZ Nysa]
"Czepkowanie" na PWSZ w Nysie [fot. PWSZ Nysa]
"Czepkowanie" na PWSZ w Nysie [fot. Daniel Klimczak]
"Czepkowanie" na PWSZ w Nysie [fot. Daniel Klimczak]
"Czepkowanie" na PWSZ w Nysie [fot. PWSZ Nysa]
"Czepkowanie" na PWSZ w Nysie [fot. PWSZ Nysa]
"Czepkowanie" na PWSZ w Nysie [fot. Daniel Klimczak]
"Czepkowanie" na PWSZ w Nysie [fot. Daniel Klimczak]
Kilkadziesiąt studentek i studentów pierwszego roku pielęgniarstwa na Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Nysie wzięło dziś (17.05) udział w uroczystym "czepkowaniu".
Uroczystość ta jest pierwszą i zarazem najważniejszą w karierze pielęgniarki bądź pielęgniarza, choć, jak zauważa dyrektor instytutu nauk medycznych nyskiej PWSZ prof. Andrzej Brodziak, ma ona wyłącznie symboliczne znaczenie.

- Ta uroczystość, bardzo taka piękna, nie ma charakteru formalnego. To nie jest konieczne, aby skompletować studia, aby odbywało się "czepkowanie". Na niektórych uczelniach tego nie ma. Jest to taki raczej zwyczaj od lat, tradycyjny nie tylko w Polsce, ale też w wielu innych krajach - wyjaśnia.

Podczas uroczystości odśpiewano hymn pielęgniarek i złożono ślubowanie. Czepek pielęgniarski stanowi symbol wykonywanej pracy, a także znak pierwszego stopnia wtajemniczenia zawodowego. Współcześnie coraz rzadziej nosi się go podczas codziennej pracy, jednak symbole te są nadal bliskie wykonującym ten zawód.

- Z równych względów, dla wygody szczególnie te czepki rzeczywiście zdjęto w pewnym momencie z głów pielęgniarkom, ale noszą emblematy, noszą znaczki takie, które są symbolem również tego czepka - mówi wicedyrektor Instytutu Nauk Medycznych dr Alicja Różyk-Myrta.

Aby uzyskać tytuł licencjata pielęgniarstwa, należy odbyć 6-semestrowe studia, podczas której połowę czasu nauki stanowi kształcenie kliniczne.

Dodajmy, że według danych Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych, pod koniec 2017 roku, w całym kraju zarejestrowanych było 285,5 tysiąca pielęgniarek i ponad 6 tysięcy pielęgniarzy.
prof. Andrzej Brodziak
dr Alicja Różyk-Myrta

Zobacz także

2019-01-22, godz. 11:30, Sport i turystyka Nie ma już biletów na mecz Stali Nysa z Onico Warszawa 5 godzin w kolejce po bilety czekali fani nyskiej siatkówki. A wszystko to w związku z jutrzejszym (23.01) meczem Stali Nysa z Onico Warszawa. To ćwierćfinał Pucharu Polski. » więcej 2019-01-22, godz. 11:00, Wiadomości z regionu Nyska odlewnia nadal dymi, choć miały być uruchomione filtry. Zakład obwinia wykonawcę instalacji Nyska odlewnia nadal utrudnia życie mieszkańcom okolicy. Kominy zakładu nie zostały wyposażone w instalację filtrującą. Choć mowa była, że takowa będzie zamontowana do końca ubiegłego roku. » więcej 2019-01-22, godz. 09:46, Wiadomości z regionu Zatrzymany z "towarem". "Zachowywał się nerwowo" Marihuanę i tabletki ecstasy znaleźli policjanci z Otmuchowa w samochodzie i mieszkaniu jednego z mieszkańców powiatu nyskiego. 33-latek usłyszał zarzut posiadania narkotyków, do którego się przyznał. » więcej 2019-01-20, godz. 11:10, Wiadomości z regionu Nysa stawia na żłobki. W planach 500 miejsc i niskie opłaty Około stu nowych miejsc w żłobkach ma wkrótce powstać w Nysie. Władze miasta przygotowują się do budowy nowego obiektu zlokalizowanego pomiędzy przedszkolem, a szkołą numer 10. » więcej 2019-01-19, godz. 17:00, Sport i turystyka Były reprezentant Polski Michał Ignerski zagra w AZS Basket Nysa Niespełna 39-letni skrzydłowy to jeden z najlepszych polskich koszykarzy ostatnich lat. AZS Basket Nysa ma problemy kadrowe. » więcej
535536537538539540541
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »