Radio Opole » Radio Opole w powiecie nyskim (DAB+) » Informacje z powiatu nyskiego

Informacje z powiatu nyskiego

2019-05-17, 16:15 Autor: Daniel Klimczak

Przyszłe pielęgniarki i pielęgniarze z nyskiej uczelni po raz pierwszy założyli dziś symboliczny czepek

"Czepkowanie" na PWSZ w Nysie [fot. PWSZ Nysa]
"Czepkowanie" na PWSZ w Nysie [fot. PWSZ Nysa]
"Czepkowanie" na PWSZ w Nysie [fot. Daniel Klimczak]
"Czepkowanie" na PWSZ w Nysie [fot. Daniel Klimczak]
"Czepkowanie" na PWSZ w Nysie [fot. PWSZ Nysa]
"Czepkowanie" na PWSZ w Nysie [fot. PWSZ Nysa]
"Czepkowanie" na PWSZ w Nysie [fot. Daniel Klimczak]
"Czepkowanie" na PWSZ w Nysie [fot. Daniel Klimczak]
Kilkadziesiąt studentek i studentów pierwszego roku pielęgniarstwa na Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Nysie wzięło dziś (17.05) udział w uroczystym "czepkowaniu".
Uroczystość ta jest pierwszą i zarazem najważniejszą w karierze pielęgniarki bądź pielęgniarza, choć, jak zauważa dyrektor instytutu nauk medycznych nyskiej PWSZ prof. Andrzej Brodziak, ma ona wyłącznie symboliczne znaczenie.

- Ta uroczystość, bardzo taka piękna, nie ma charakteru formalnego. To nie jest konieczne, aby skompletować studia, aby odbywało się "czepkowanie". Na niektórych uczelniach tego nie ma. Jest to taki raczej zwyczaj od lat, tradycyjny nie tylko w Polsce, ale też w wielu innych krajach - wyjaśnia.

Podczas uroczystości odśpiewano hymn pielęgniarek i złożono ślubowanie. Czepek pielęgniarski stanowi symbol wykonywanej pracy, a także znak pierwszego stopnia wtajemniczenia zawodowego. Współcześnie coraz rzadziej nosi się go podczas codziennej pracy, jednak symbole te są nadal bliskie wykonującym ten zawód.

- Z równych względów, dla wygody szczególnie te czepki rzeczywiście zdjęto w pewnym momencie z głów pielęgniarkom, ale noszą emblematy, noszą znaczki takie, które są symbolem również tego czepka - mówi wicedyrektor Instytutu Nauk Medycznych dr Alicja Różyk-Myrta.

Aby uzyskać tytuł licencjata pielęgniarstwa, należy odbyć 6-semestrowe studia, podczas której połowę czasu nauki stanowi kształcenie kliniczne.

Dodajmy, że według danych Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych, pod koniec 2017 roku, w całym kraju zarejestrowanych było 285,5 tysiąca pielęgniarek i ponad 6 tysięcy pielęgniarzy.
prof. Andrzej Brodziak
dr Alicja Różyk-Myrta

Zobacz także

2019-02-01, godz. 13:00, Sport i turystyka Dwie trudne przeprawy naszych siatkarskich pierwszoligowców Przed nami siatkarski weekend z udziałem pierwszoligowych drużyn z Opolszczyzny. W meczu na szczycie Stal Nysa podejmie Lechię Tomaszów Mazowiecki, a w dolnej części tabeli odbędzie się pojedynek Mickiewicza Kluczbork z Gwardią W… » więcej 2019-02-01, godz. 07:00, Wiadomości z regionu Remont nyskiego śródmieścia rozpocznie się od Celnej i będzie prowadzony etapami. "Chcemy uniknąć paraliżu miasta" Remont nyskiego śródmieścia będzie prowadzony etapami - tak, by był on jak najmniej uciążliwy. Prace mają rozpocząć się lada dzień, a robotników w pierwszej kolejności zobaczymy na ulicy Celnej. » więcej 2019-01-31, godz. 18:00, Wiadomości z regionu Dawna Nysa mogła wyglądać inaczej niż dotychczas sądziliśmy. Świadczą o tym odkrycia na placu budowy galerii handlowej Ulice w centrum Nysy miały przed kilkoma wiekami zupełnie inny przebieg niż sądzono do tej pory. Takie wnioski płyną z placu budowy galerii handlowej, na którym oprócz budowlańców, pracują także archeolodzy. » więcej 2019-01-31, godz. 12:03, Kultura i rozrywka Młodzież podczas ferii chwyta za książkę. Lektury szkolne i historia z humorem mają wzięcie Podczas ferii zimowych zarówno dzieci, jak i młodzież chętnie odwiedzają lokalne biblioteki i sięgają nie tylko po rozrywkowe egzemplarze, ale także po obowiązkowe szkolne pozycje czy książki historyczne. Największym zainteresowaniem… » więcej 2019-01-31, godz. 09:00, Kultura i rozrywka Nyskie muzeum zaprasza w czasie ferii na bezpłatne zwiedzanie Przez całe ferie, dzieci i młodzież z powiatu nyskiego mogą bezpłatnie odwiedzać nyskie muzeum. » więcej
531532533534535536537
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »