Radio Opole » Radio Opole w powiecie nyskim (DAB+) » Informacje z powiatu nyskiego

Informacje z powiatu nyskiego

2019-05-17, 16:15 Autor: Daniel Klimczak

Przyszłe pielęgniarki i pielęgniarze z nyskiej uczelni po raz pierwszy założyli dziś symboliczny czepek

"Czepkowanie" na PWSZ w Nysie [fot. PWSZ Nysa]
"Czepkowanie" na PWSZ w Nysie [fot. PWSZ Nysa]
"Czepkowanie" na PWSZ w Nysie [fot. Daniel Klimczak]
"Czepkowanie" na PWSZ w Nysie [fot. Daniel Klimczak]
"Czepkowanie" na PWSZ w Nysie [fot. PWSZ Nysa]
"Czepkowanie" na PWSZ w Nysie [fot. PWSZ Nysa]
"Czepkowanie" na PWSZ w Nysie [fot. Daniel Klimczak]
"Czepkowanie" na PWSZ w Nysie [fot. Daniel Klimczak]
Kilkadziesiąt studentek i studentów pierwszego roku pielęgniarstwa na Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Nysie wzięło dziś (17.05) udział w uroczystym "czepkowaniu".
Uroczystość ta jest pierwszą i zarazem najważniejszą w karierze pielęgniarki bądź pielęgniarza, choć, jak zauważa dyrektor instytutu nauk medycznych nyskiej PWSZ prof. Andrzej Brodziak, ma ona wyłącznie symboliczne znaczenie.

- Ta uroczystość, bardzo taka piękna, nie ma charakteru formalnego. To nie jest konieczne, aby skompletować studia, aby odbywało się "czepkowanie". Na niektórych uczelniach tego nie ma. Jest to taki raczej zwyczaj od lat, tradycyjny nie tylko w Polsce, ale też w wielu innych krajach - wyjaśnia.

Podczas uroczystości odśpiewano hymn pielęgniarek i złożono ślubowanie. Czepek pielęgniarski stanowi symbol wykonywanej pracy, a także znak pierwszego stopnia wtajemniczenia zawodowego. Współcześnie coraz rzadziej nosi się go podczas codziennej pracy, jednak symbole te są nadal bliskie wykonującym ten zawód.

- Z równych względów, dla wygody szczególnie te czepki rzeczywiście zdjęto w pewnym momencie z głów pielęgniarkom, ale noszą emblematy, noszą znaczki takie, które są symbolem również tego czepka - mówi wicedyrektor Instytutu Nauk Medycznych dr Alicja Różyk-Myrta.

Aby uzyskać tytuł licencjata pielęgniarstwa, należy odbyć 6-semestrowe studia, podczas której połowę czasu nauki stanowi kształcenie kliniczne.

Dodajmy, że według danych Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych, pod koniec 2017 roku, w całym kraju zarejestrowanych było 285,5 tysiąca pielęgniarek i ponad 6 tysięcy pielęgniarzy.
prof. Andrzej Brodziak
dr Alicja Różyk-Myrta

Zobacz także

2019-02-10, godz. 12:19, Kultura i rozrywka W nyskim muzeum niczym w Luwrze. Przyjechały obrazy Brueghel'a i Murillo W Muzeum Powiatowym w Nysie można oglądać dwa obrazy autorstwa mistrzów malarstwa europejskiego. Ich właścicielem jest prywatny kolekcjoner dziel sztuki. » więcej 2019-02-09, godz. 15:00, Sport i turystyka Wicelider podejmie Stal Nysę Bardzo interesująco zapowiada się dzisiejsze spotkanie APP Krispol Września ze Stalą Nysa. Wszystko wskazuje na to, że żadna drużyna tanio skóry nie sprzeda. » więcej 2019-02-09, godz. 11:00, Sport i turystyka AZS Basket Nysa na fali. W sobotę kolejne spotkanie. Po fantastycznym zwycięstwie z Doralem Kłodzko, AZS Basket Nysa podejmuje na własnym terenie PGE Turów Zgorzelec. » więcej 2019-02-08, godz. 20:30, Wiadomości z regionu Korfantów z większym wsparciem od powiatu. "W ostatnich latach nie otrzymaliśmy zbyt dużo" Korfantów otrzyma w tym roku dodatkowe pieniądze od powiatu nyskiego. Wsparcie pozwoli gminie na oszczędności przy realizacji niektórych inwestycji. » więcej 2019-02-08, godz. 16:45, Gospodarka Nyski pośredniak zorganizował konferencję dla pracodawców. Obecni mogli zapoznać się ze zmianami w prawie i nowymi możliwościami prowadzenia firmy Kilkudziesięciu przedsiębiorców z powiatu nyskiego wzięło dziś (08.02) udział w zorganizowanej przez tamtejszy urząd pracy konferencji, na której dowiedzieli się o nowych możliwościach w zakresie prowadzenia firmy. » więcej
527528529530531532533
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »