Radio Opole » Radio Opole w powiecie nyskim (DAB+) » Informacje z powiatu nyskiego

Informacje z powiatu nyskiego

2019-05-17, 16:15 Autor: Daniel Klimczak

Przyszłe pielęgniarki i pielęgniarze z nyskiej uczelni po raz pierwszy założyli dziś symboliczny czepek

"Czepkowanie" na PWSZ w Nysie [fot. PWSZ Nysa]
"Czepkowanie" na PWSZ w Nysie [fot. PWSZ Nysa]
"Czepkowanie" na PWSZ w Nysie [fot. Daniel Klimczak]
"Czepkowanie" na PWSZ w Nysie [fot. Daniel Klimczak]
"Czepkowanie" na PWSZ w Nysie [fot. PWSZ Nysa]
"Czepkowanie" na PWSZ w Nysie [fot. PWSZ Nysa]
"Czepkowanie" na PWSZ w Nysie [fot. Daniel Klimczak]
"Czepkowanie" na PWSZ w Nysie [fot. Daniel Klimczak]
Kilkadziesiąt studentek i studentów pierwszego roku pielęgniarstwa na Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Nysie wzięło dziś (17.05) udział w uroczystym "czepkowaniu".
Uroczystość ta jest pierwszą i zarazem najważniejszą w karierze pielęgniarki bądź pielęgniarza, choć, jak zauważa dyrektor instytutu nauk medycznych nyskiej PWSZ prof. Andrzej Brodziak, ma ona wyłącznie symboliczne znaczenie.

- Ta uroczystość, bardzo taka piękna, nie ma charakteru formalnego. To nie jest konieczne, aby skompletować studia, aby odbywało się "czepkowanie". Na niektórych uczelniach tego nie ma. Jest to taki raczej zwyczaj od lat, tradycyjny nie tylko w Polsce, ale też w wielu innych krajach - wyjaśnia.

Podczas uroczystości odśpiewano hymn pielęgniarek i złożono ślubowanie. Czepek pielęgniarski stanowi symbol wykonywanej pracy, a także znak pierwszego stopnia wtajemniczenia zawodowego. Współcześnie coraz rzadziej nosi się go podczas codziennej pracy, jednak symbole te są nadal bliskie wykonującym ten zawód.

- Z równych względów, dla wygody szczególnie te czepki rzeczywiście zdjęto w pewnym momencie z głów pielęgniarkom, ale noszą emblematy, noszą znaczki takie, które są symbolem również tego czepka - mówi wicedyrektor Instytutu Nauk Medycznych dr Alicja Różyk-Myrta.

Aby uzyskać tytuł licencjata pielęgniarstwa, należy odbyć 6-semestrowe studia, podczas której połowę czasu nauki stanowi kształcenie kliniczne.

Dodajmy, że według danych Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych, pod koniec 2017 roku, w całym kraju zarejestrowanych było 285,5 tysiąca pielęgniarek i ponad 6 tysięcy pielęgniarzy.
prof. Andrzej Brodziak
dr Alicja Różyk-Myrta

Zobacz także

2019-02-19, godz. 14:30, Wiadomości z regionu Teatr Telewizji szuka nastoletnich aktorów. Zdjęcia do spektaklu będą powstawały także w Nysie Około 60 nastolatków wzięło udział w prowadzonych przez ostatnie dwa dni przesłuchaniach do Teatru Telewizji, które odbyły się w Nyskim Domu Kultury. » więcej 2019-02-19, godz. 12:33, Patronaty - polecamy Od swinga do klasyki zagrają w Nysie na szczytny cel „Od swinga do klasyki” to tytuł charytatywnego koncertu noworocznego, który odbędzie się piątek (22.02) o godz. 18:00 w Nyskim Domu Kultury. Głównym celem wydarzenia jest wsparcie Nyskiego Hospicjum AUXILIUM. Dodatkowo część… » więcej 2019-02-18, godz. 18:49, Wiadomości z regionu Nyska policja ma nowego szefa. Dotychczasowy komendant przeszedł na emeryturę Zmiana na szczycie nyskiej policji. W piątek (15.02) odbyło się pożegnanie dotychczasowego komendanta powiatowego. Dziś (18.02) z kolei funkcjonariusze poznali nowego szefa. » więcej 2019-02-17, godz. 06:00, Sport i turystyka Stal i Mickiewicz z kolejnymi punktami Ważne zwycięstwa zanotowali w sobotę (16.02) siatkarscy pierwszoligowcy z Opolszczyzny. Stal Nysa wygrała w trzech setach z drużyną AZS AGH Kraków, a Mickiewicz Kluczbork po pełnym zwrotów akcji pięciosetowym pojedynku ograł sąsiada… » więcej 2019-02-16, godz. 15:10, Kultura i rozrywka W nyskim muzeum zaprezentowano miecze z brązu. Niektóre mają ponad 3,5 tysiąca lat Od dziś (15.02) w nyskim muzeum można oglądać wyjątkową wystawę przedstawiająca dawną broń. Najstarsze eksponaty pochodzą sprzed ponad trzech tysięcy lat. » więcej
523524525526527528529
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »