Radio Opole » Radio Opole w powiecie nyskim (DAB+) » Informacje z powiatu nyskiego

Informacje z powiatu nyskiego

2019-05-17, 16:15 Autor: Daniel Klimczak

Przyszłe pielęgniarki i pielęgniarze z nyskiej uczelni po raz pierwszy założyli dziś symboliczny czepek

"Czepkowanie" na PWSZ w Nysie [fot. PWSZ Nysa]
"Czepkowanie" na PWSZ w Nysie [fot. PWSZ Nysa]
"Czepkowanie" na PWSZ w Nysie [fot. Daniel Klimczak]
"Czepkowanie" na PWSZ w Nysie [fot. Daniel Klimczak]
"Czepkowanie" na PWSZ w Nysie [fot. PWSZ Nysa]
"Czepkowanie" na PWSZ w Nysie [fot. PWSZ Nysa]
"Czepkowanie" na PWSZ w Nysie [fot. Daniel Klimczak]
"Czepkowanie" na PWSZ w Nysie [fot. Daniel Klimczak]
Kilkadziesiąt studentek i studentów pierwszego roku pielęgniarstwa na Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Nysie wzięło dziś (17.05) udział w uroczystym "czepkowaniu".
Uroczystość ta jest pierwszą i zarazem najważniejszą w karierze pielęgniarki bądź pielęgniarza, choć, jak zauważa dyrektor instytutu nauk medycznych nyskiej PWSZ prof. Andrzej Brodziak, ma ona wyłącznie symboliczne znaczenie.

- Ta uroczystość, bardzo taka piękna, nie ma charakteru formalnego. To nie jest konieczne, aby skompletować studia, aby odbywało się "czepkowanie". Na niektórych uczelniach tego nie ma. Jest to taki raczej zwyczaj od lat, tradycyjny nie tylko w Polsce, ale też w wielu innych krajach - wyjaśnia.

Podczas uroczystości odśpiewano hymn pielęgniarek i złożono ślubowanie. Czepek pielęgniarski stanowi symbol wykonywanej pracy, a także znak pierwszego stopnia wtajemniczenia zawodowego. Współcześnie coraz rzadziej nosi się go podczas codziennej pracy, jednak symbole te są nadal bliskie wykonującym ten zawód.

- Z równych względów, dla wygody szczególnie te czepki rzeczywiście zdjęto w pewnym momencie z głów pielęgniarkom, ale noszą emblematy, noszą znaczki takie, które są symbolem również tego czepka - mówi wicedyrektor Instytutu Nauk Medycznych dr Alicja Różyk-Myrta.

Aby uzyskać tytuł licencjata pielęgniarstwa, należy odbyć 6-semestrowe studia, podczas której połowę czasu nauki stanowi kształcenie kliniczne.

Dodajmy, że według danych Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych, pod koniec 2017 roku, w całym kraju zarejestrowanych było 285,5 tysiąca pielęgniarek i ponad 6 tysięcy pielęgniarzy.
prof. Andrzej Brodziak
dr Alicja Różyk-Myrta

Zobacz także

2019-02-22, godz. 07:15, Sport i turystyka Stal Nysa przegrała niespodziewanie z Gwardią Wrocław 0:3 Mecz siatkarzy Gwardii po 12 latach przerwy odbył się w hali Orbita. » więcej 2019-02-21, godz. 17:38, Sport i turystyka Student z Nysy stworzył grę o tematyce street workout. "Chciałem dodać swoją cegiełkę, by ten sport nadal się rozwijał" Student Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nysie stworzył najprawdopodobniej pierwszą na świecie grę o tematyce street workout, czyli sportu mającego na celu między innymi budowanie masy mięśniowej w oparciu o trening z wykorzystaniem… » więcej 2019-02-21, godz. 10:00, Sport i turystyka W Nysie rozpoczyna się turniej: Ćwierćfinał Mistrzostw Polski Juniorów w piłce siatkowej. Potrwa do niedzieli Zagra w sumie sześć drużyn. Oprócz gospodarzy AZS PWSZ Nysa także: UKS Powiat Kołobrzeski, UKS Sparta Kraków oraz AKS Rzeszów, Chemik Bydgoszcz i Tubądzin Sieradz. » więcej 2019-02-21, godz. 07:30, Sport i turystyka Te spotkania zawsze emocjonowały. Stal Nysa jedzie do Wrocławia Nysianie zagrają o punkty z miejscową Gwardią. W sezonie 2004/2005 obie drużyny spotkały się w rywalizacji o utrzymanie w ekstraklasie i wtedy lepsi okazali się zawodnicy z Dolnego Śląska. » więcej 2019-02-20, godz. 19:15, Wiadomości z regionu Piotr Bobak nie będzie już wiceburmistrzem Nysy. Prawo nie pozwala łączyć tej funkcji z mandatem radnego powiatu Będą zmiany we władzach Nysy. Jeden z wiceburmistrzów, Piotr Bobak, rezygnuje ze stanowiska. » więcej
522523524525526527528
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »