Radio Opole » Radio Opole w powiecie nyskim (DAB+) » Informacje z powiatu nyskiego

Informacje z powiatu nyskiego

2019-05-17, 16:15 Autor: Daniel Klimczak

Przyszłe pielęgniarki i pielęgniarze z nyskiej uczelni po raz pierwszy założyli dziś symboliczny czepek

"Czepkowanie" na PWSZ w Nysie [fot. PWSZ Nysa]
"Czepkowanie" na PWSZ w Nysie [fot. PWSZ Nysa]
"Czepkowanie" na PWSZ w Nysie [fot. Daniel Klimczak]
"Czepkowanie" na PWSZ w Nysie [fot. Daniel Klimczak]
"Czepkowanie" na PWSZ w Nysie [fot. PWSZ Nysa]
"Czepkowanie" na PWSZ w Nysie [fot. PWSZ Nysa]
"Czepkowanie" na PWSZ w Nysie [fot. Daniel Klimczak]
"Czepkowanie" na PWSZ w Nysie [fot. Daniel Klimczak]
Kilkadziesiąt studentek i studentów pierwszego roku pielęgniarstwa na Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Nysie wzięło dziś (17.05) udział w uroczystym "czepkowaniu".
Uroczystość ta jest pierwszą i zarazem najważniejszą w karierze pielęgniarki bądź pielęgniarza, choć, jak zauważa dyrektor instytutu nauk medycznych nyskiej PWSZ prof. Andrzej Brodziak, ma ona wyłącznie symboliczne znaczenie.

- Ta uroczystość, bardzo taka piękna, nie ma charakteru formalnego. To nie jest konieczne, aby skompletować studia, aby odbywało się "czepkowanie". Na niektórych uczelniach tego nie ma. Jest to taki raczej zwyczaj od lat, tradycyjny nie tylko w Polsce, ale też w wielu innych krajach - wyjaśnia.

Podczas uroczystości odśpiewano hymn pielęgniarek i złożono ślubowanie. Czepek pielęgniarski stanowi symbol wykonywanej pracy, a także znak pierwszego stopnia wtajemniczenia zawodowego. Współcześnie coraz rzadziej nosi się go podczas codziennej pracy, jednak symbole te są nadal bliskie wykonującym ten zawód.

- Z równych względów, dla wygody szczególnie te czepki rzeczywiście zdjęto w pewnym momencie z głów pielęgniarkom, ale noszą emblematy, noszą znaczki takie, które są symbolem również tego czepka - mówi wicedyrektor Instytutu Nauk Medycznych dr Alicja Różyk-Myrta.

Aby uzyskać tytuł licencjata pielęgniarstwa, należy odbyć 6-semestrowe studia, podczas której połowę czasu nauki stanowi kształcenie kliniczne.

Dodajmy, że według danych Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych, pod koniec 2017 roku, w całym kraju zarejestrowanych było 285,5 tysiąca pielęgniarek i ponad 6 tysięcy pielęgniarzy.
prof. Andrzej Brodziak
dr Alicja Różyk-Myrta

Zobacz także

2019-04-16, godz. 21:00, Wiadomości z regionu Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego wsparło kolejne projekty nyskiej PWSZ Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nysie otrzymała kolejne rządowe wsparcie. Dziś (16.04) władze uczelni odebrały symboliczne czeki na sumę ponad 650 tysięcy złotych. » więcej 2019-04-16, godz. 17:30, Wiadomości z regionu 26-latek przekroczył prędkość o 57 km/h. Pośpiech przypłacił utratą prawa jazdy 107 kilometrów na godzinę - z taką prędkością w terenie zabudowanym poruszał się kierujący mercedesem 26-latek, który spotkał na drodze policjantów z nyskiej drogówki. » więcej 2019-04-16, godz. 06:00, Wiadomości z regionu Powiaty nyski i brzeski dogadują się w sprawie remontu drogi ze Starego Grodkowa do Żarowa Droga może wkrótce doczekać się asfaltowej nawierzchni. Władze powiatów nyskiego i brzeskiego chcą wspólnie rozwiązać problem, z którym od wielu lat borykają się mieszkańcy jednej z najmniejszych wsi gminy Grodków. » więcej 2019-04-15, godz. 22:00, Wiadomości z regionu W Nysie odbył się wiec poparcia dla strajkujących nauczycieli Ponad setka osób wyrażała w Nysie poparcie dla strajkujących od ponad tygodnia nauczycieli. » więcej 2019-04-15, godz. 17:30, Wiadomości z regionu Nysa: ul. Piastowska już otwarta. Na podziemny parking trzeba jeszcze poczekać Od dziś (15.04) kierowcy korzystają z wyremontowanej ulicy Piastowskiej w Nysie. Tym samym, po raz pierwszy od prawie półtora roku, droga jest już w całości przejezdna. » więcej
502503504505506507508
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »