Radio Opole » Radio Opole w powiecie nyskim (DAB+) » Informacje z powiatu nyskiego

Informacje z powiatu nyskiego

2019-05-17, 16:15 Autor: Daniel Klimczak

Przyszłe pielęgniarki i pielęgniarze z nyskiej uczelni po raz pierwszy założyli dziś symboliczny czepek

"Czepkowanie" na PWSZ w Nysie [fot. PWSZ Nysa]
"Czepkowanie" na PWSZ w Nysie [fot. PWSZ Nysa]
"Czepkowanie" na PWSZ w Nysie [fot. Daniel Klimczak]
"Czepkowanie" na PWSZ w Nysie [fot. Daniel Klimczak]
"Czepkowanie" na PWSZ w Nysie [fot. PWSZ Nysa]
"Czepkowanie" na PWSZ w Nysie [fot. PWSZ Nysa]
"Czepkowanie" na PWSZ w Nysie [fot. Daniel Klimczak]
"Czepkowanie" na PWSZ w Nysie [fot. Daniel Klimczak]
Kilkadziesiąt studentek i studentów pierwszego roku pielęgniarstwa na Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Nysie wzięło dziś (17.05) udział w uroczystym "czepkowaniu".
Uroczystość ta jest pierwszą i zarazem najważniejszą w karierze pielęgniarki bądź pielęgniarza, choć, jak zauważa dyrektor instytutu nauk medycznych nyskiej PWSZ prof. Andrzej Brodziak, ma ona wyłącznie symboliczne znaczenie.

- Ta uroczystość, bardzo taka piękna, nie ma charakteru formalnego. To nie jest konieczne, aby skompletować studia, aby odbywało się "czepkowanie". Na niektórych uczelniach tego nie ma. Jest to taki raczej zwyczaj od lat, tradycyjny nie tylko w Polsce, ale też w wielu innych krajach - wyjaśnia.

Podczas uroczystości odśpiewano hymn pielęgniarek i złożono ślubowanie. Czepek pielęgniarski stanowi symbol wykonywanej pracy, a także znak pierwszego stopnia wtajemniczenia zawodowego. Współcześnie coraz rzadziej nosi się go podczas codziennej pracy, jednak symbole te są nadal bliskie wykonującym ten zawód.

- Z równych względów, dla wygody szczególnie te czepki rzeczywiście zdjęto w pewnym momencie z głów pielęgniarkom, ale noszą emblematy, noszą znaczki takie, które są symbolem również tego czepka - mówi wicedyrektor Instytutu Nauk Medycznych dr Alicja Różyk-Myrta.

Aby uzyskać tytuł licencjata pielęgniarstwa, należy odbyć 6-semestrowe studia, podczas której połowę czasu nauki stanowi kształcenie kliniczne.

Dodajmy, że według danych Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych, pod koniec 2017 roku, w całym kraju zarejestrowanych było 285,5 tysiąca pielęgniarek i ponad 6 tysięcy pielęgniarzy.
prof. Andrzej Brodziak
dr Alicja Różyk-Myrta

Zobacz także

2019-04-30, godz. 19:27, Wiadomości z regionu EUROWYBORY: Beata Kempa spotkała się z mieszkańcami Nysy. "W sprawach Polski, poza granicami powinna być jedna biało-czerwona drużyna" Beata Kempa, kandydatka PiS do Parlamentu Europejskiego spotkała się z mieszkańcami Nysy. W miejscowym muzeum minister do spraw pomocy humanitarnej, przybliżyła obecnym między innymi szczegóły wsparcia, jakie Polska wysyła do pot… » więcej 2019-04-30, godz. 14:17, Wiadomości z regionu EUROWYBORY: Beata Kempa z wizytą w Nysie. Po południu spotkanie z mieszkańcami Beata Kempa ponownie z wizytą na Opolszczyźnie. Minister do spraw pomocy humanitarnej, a jednocześnie kandydatka PiS w wyborach do Parlamentu Europejskiego odwiedziła Nysę. » więcej 2019-04-29, godz. 16:15, Gospodarka Nowoczesny autobus wzmocnił flotę nyskiego PKS-u. Wkrótce spółka wzbogaci się także o pierwszy "elektryk" Nyski PKS wzbogacił się o kolejny autobus. Trzyletnia Scania Touring ma być wykorzystywana do obsługi grup turystycznych, w tym szkolnych wycieczek. » więcej 2019-04-28, godz. 20:18, Kultura i rozrywka Prace dyplomowe uczniów nyskiej szkoły artystycznej można oglądać w Pałacu Biskupim W nyskim muzeum zaprezentowano wystawę prac dyplomowych uczniów miejscowego Liceum Plastycznego i Ogólnokształcącej Szkoły Sztuk Pięknych. » więcej 2019-04-28, godz. 15:39, Gospodarka Do końca przyszłego roku w Nysie ma powstać ponad 100 mieszkań w ramach programu Mieszkanie plus Coraz bliżej budowy osiedla w ramach programu Mieszkanie+ w Nysie. Miasto chce wybudować przy zbiegu ulic Grodkowskiej i Franciszkańskiej trzy budynki w których własne 'cztery kąty' znajdą 104 rodziny. » więcej
499500501502503504505
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »