Radio Opole » Radio Opole w powiecie nyskim (DAB+) » Informacje z powiatu nyskiego

Informacje z powiatu nyskiego

2019-05-17, 16:15 Autor: Daniel Klimczak

Przyszłe pielęgniarki i pielęgniarze z nyskiej uczelni po raz pierwszy założyli dziś symboliczny czepek

"Czepkowanie" na PWSZ w Nysie [fot. PWSZ Nysa]
"Czepkowanie" na PWSZ w Nysie [fot. PWSZ Nysa]
"Czepkowanie" na PWSZ w Nysie [fot. Daniel Klimczak]
"Czepkowanie" na PWSZ w Nysie [fot. Daniel Klimczak]
"Czepkowanie" na PWSZ w Nysie [fot. PWSZ Nysa]
"Czepkowanie" na PWSZ w Nysie [fot. PWSZ Nysa]
"Czepkowanie" na PWSZ w Nysie [fot. Daniel Klimczak]
"Czepkowanie" na PWSZ w Nysie [fot. Daniel Klimczak]
Kilkadziesiąt studentek i studentów pierwszego roku pielęgniarstwa na Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Nysie wzięło dziś (17.05) udział w uroczystym "czepkowaniu".
Uroczystość ta jest pierwszą i zarazem najważniejszą w karierze pielęgniarki bądź pielęgniarza, choć, jak zauważa dyrektor instytutu nauk medycznych nyskiej PWSZ prof. Andrzej Brodziak, ma ona wyłącznie symboliczne znaczenie.

- Ta uroczystość, bardzo taka piękna, nie ma charakteru formalnego. To nie jest konieczne, aby skompletować studia, aby odbywało się "czepkowanie". Na niektórych uczelniach tego nie ma. Jest to taki raczej zwyczaj od lat, tradycyjny nie tylko w Polsce, ale też w wielu innych krajach - wyjaśnia.

Podczas uroczystości odśpiewano hymn pielęgniarek i złożono ślubowanie. Czepek pielęgniarski stanowi symbol wykonywanej pracy, a także znak pierwszego stopnia wtajemniczenia zawodowego. Współcześnie coraz rzadziej nosi się go podczas codziennej pracy, jednak symbole te są nadal bliskie wykonującym ten zawód.

- Z równych względów, dla wygody szczególnie te czepki rzeczywiście zdjęto w pewnym momencie z głów pielęgniarkom, ale noszą emblematy, noszą znaczki takie, które są symbolem również tego czepka - mówi wicedyrektor Instytutu Nauk Medycznych dr Alicja Różyk-Myrta.

Aby uzyskać tytuł licencjata pielęgniarstwa, należy odbyć 6-semestrowe studia, podczas której połowę czasu nauki stanowi kształcenie kliniczne.

Dodajmy, że według danych Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych, pod koniec 2017 roku, w całym kraju zarejestrowanych było 285,5 tysiąca pielęgniarek i ponad 6 tysięcy pielęgniarzy.
prof. Andrzej Brodziak
dr Alicja Różyk-Myrta

Zobacz także

2019-05-06, godz. 08:02, Wiadomości z regionu Zastępcze autobusy na odcinku Nysa - Łambinowice. Trwa remont linii kolejowej Uwaga podróżni, zmiany w związku z remontem linii kolejowej Opole Główne-Nysa. Od poniedziałku (06.05) na odcinku Nysa - Łambinowice zostaje wprowadzona zastępcza komunikacja autobusowa. » więcej 2019-05-05, godz. 12:00, Wiadomości z regionu Food trucki po raz trzeci opanowały Nysę W ten weekend w Nysie można skosztować rozmaitych dań ulicznej kuchni. Na parkingu przed halą sportową przy ulicy Sudeckiej trwa trzeci zlot food trucków. » więcej 2019-05-04, godz. 18:09, Wiadomości z regionu Pościg ulicami Nysy za pijanym kierowcą BMW. Jutro doprowadzenie do prokuratury W akcji brały udział 4 policyjne radiowozy. Kierowca miał 1,5 promila alkoholu i jest mieszkańcem Wrocławia. Jutro (5.05) zostanie doprowadzony do Prokuratury Rejonowej w Nysie. Nic nikomu się nie stało. » więcej 2019-05-03, godz. 13:53, Sport i turystyka Worek medali nyskich gimnastyków Bardzo dobrze zaprezentowali się podczas mistrzostw Polski młodzików w gimnastyce zawodnicy Nyskiego Towarzystwa Gimnastycznego. » więcej 2019-05-02, godz. 16:53, Kultura i rozrywka "Urodziny Mistrza Stanisława". Polsko-litewską trasą koncertową uczczą Moniuszkę Wspólne warsztaty Orkiestry Symfonicznej Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. F. Chopina w Opolu oraz Jasnogórskiego Chóru Chłopięco-Męskiego 'Pueri Claromontani'rozpoczęły (01.05) w Nysie przygotowania do polsko-litewskiej… » więcej
498499500501502503504
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »