Radio Opole » Radio Opole w powiecie nyskim (DAB+) » Informacje z powiatu nyskiego

Informacje z powiatu nyskiego

2019-05-17, 16:15 Autor: Daniel Klimczak

Przyszłe pielęgniarki i pielęgniarze z nyskiej uczelni po raz pierwszy założyli dziś symboliczny czepek

"Czepkowanie" na PWSZ w Nysie [fot. PWSZ Nysa]
"Czepkowanie" na PWSZ w Nysie [fot. PWSZ Nysa]
"Czepkowanie" na PWSZ w Nysie [fot. Daniel Klimczak]
"Czepkowanie" na PWSZ w Nysie [fot. Daniel Klimczak]
"Czepkowanie" na PWSZ w Nysie [fot. PWSZ Nysa]
"Czepkowanie" na PWSZ w Nysie [fot. PWSZ Nysa]
"Czepkowanie" na PWSZ w Nysie [fot. Daniel Klimczak]
"Czepkowanie" na PWSZ w Nysie [fot. Daniel Klimczak]
Kilkadziesiąt studentek i studentów pierwszego roku pielęgniarstwa na Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Nysie wzięło dziś (17.05) udział w uroczystym "czepkowaniu".
Uroczystość ta jest pierwszą i zarazem najważniejszą w karierze pielęgniarki bądź pielęgniarza, choć, jak zauważa dyrektor instytutu nauk medycznych nyskiej PWSZ prof. Andrzej Brodziak, ma ona wyłącznie symboliczne znaczenie.

- Ta uroczystość, bardzo taka piękna, nie ma charakteru formalnego. To nie jest konieczne, aby skompletować studia, aby odbywało się "czepkowanie". Na niektórych uczelniach tego nie ma. Jest to taki raczej zwyczaj od lat, tradycyjny nie tylko w Polsce, ale też w wielu innych krajach - wyjaśnia.

Podczas uroczystości odśpiewano hymn pielęgniarek i złożono ślubowanie. Czepek pielęgniarski stanowi symbol wykonywanej pracy, a także znak pierwszego stopnia wtajemniczenia zawodowego. Współcześnie coraz rzadziej nosi się go podczas codziennej pracy, jednak symbole te są nadal bliskie wykonującym ten zawód.

- Z równych względów, dla wygody szczególnie te czepki rzeczywiście zdjęto w pewnym momencie z głów pielęgniarkom, ale noszą emblematy, noszą znaczki takie, które są symbolem również tego czepka - mówi wicedyrektor Instytutu Nauk Medycznych dr Alicja Różyk-Myrta.

Aby uzyskać tytuł licencjata pielęgniarstwa, należy odbyć 6-semestrowe studia, podczas której połowę czasu nauki stanowi kształcenie kliniczne.

Dodajmy, że według danych Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych, pod koniec 2017 roku, w całym kraju zarejestrowanych było 285,5 tysiąca pielęgniarek i ponad 6 tysięcy pielęgniarzy.
prof. Andrzej Brodziak
dr Alicja Różyk-Myrta

Zobacz także

2019-05-15, godz. 12:00, Kultura i rozrywka Noc muzeów w Nysie pod znakiem dawnych monet i odkryć dokonanych podczas budowy galerii handlowej Nyskie muzeum zaprasza na kolejną edycję Nocy Muzeów, która odbędzie się już w najbliższą sobotę (18.05). » więcej 2019-05-15, godz. 08:00, Wiadomości z regionu EUROWYBORY: Kandydaci Konfederacji odwiedzili Nysę. Wcześniej pojawili się w Prudniku i Głuchołazach Kandydaci do Parlamentu Europejskiego startujący w zbliżających się wyborach z list Konfederacji, odwiedzili Nysę. » więcej 2019-05-14, godz. 18:00, Wiadomości z regionu Mł. insp. Edward Flaga na czele nyskiej policji Mł. insp. Edward Flaga objął stanowisko Komendanta Powiatowego Policji w Nysie. Uroczystość odbyła się przy udziale przedstawicieli władz samorządowych, służb mundurowych oraz policjantów i pracowników policji. » więcej 2019-05-14, godz. 11:00, Wiadomości z regionu Nyski WOPR przygotowany na nadejście lata. Choć sezon jeszcze się nie rozpoczął, ratownicy już mają zajęcie Nyski WOPR jest przygotowany na zbliżający się sezon letni. Mimo, że coraz więcej kąpielisk w kraju ma problemy z zapewnieniem odpowiedniej liczby ratowników, na nyskich plażach i basenach nie powinno brakować obsady. » więcej 2019-05-13, godz. 22:00, Wiadomości z regionu Finał sprawy "trefnego" auta nyskich ratowników. Toyota trafi na stan WOPR Nyskim WOPR-owcom udało się pomyślnie zakończyć sprawę terenowej Toyoty, która trafiła na ich wyposażenie w ubiegłym roku. Przypomnijmy. Nyska prokuratura w maju zeszłego roku ustaliła, że auto kupione od prywatnego właściciela… » więcej
495496497498499500501
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »