Radio Opole » Radio Opole w powiecie nyskim (DAB+) » Informacje z powiatu nyskiego

Informacje z powiatu nyskiego

2019-05-17, 16:15 Autor: Daniel Klimczak

Przyszłe pielęgniarki i pielęgniarze z nyskiej uczelni po raz pierwszy założyli dziś symboliczny czepek

"Czepkowanie" na PWSZ w Nysie [fot. PWSZ Nysa]
"Czepkowanie" na PWSZ w Nysie [fot. PWSZ Nysa]
"Czepkowanie" na PWSZ w Nysie [fot. Daniel Klimczak]
"Czepkowanie" na PWSZ w Nysie [fot. Daniel Klimczak]
"Czepkowanie" na PWSZ w Nysie [fot. PWSZ Nysa]
"Czepkowanie" na PWSZ w Nysie [fot. PWSZ Nysa]
"Czepkowanie" na PWSZ w Nysie [fot. Daniel Klimczak]
"Czepkowanie" na PWSZ w Nysie [fot. Daniel Klimczak]
Kilkadziesiąt studentek i studentów pierwszego roku pielęgniarstwa na Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Nysie wzięło dziś (17.05) udział w uroczystym "czepkowaniu".
Uroczystość ta jest pierwszą i zarazem najważniejszą w karierze pielęgniarki bądź pielęgniarza, choć, jak zauważa dyrektor instytutu nauk medycznych nyskiej PWSZ prof. Andrzej Brodziak, ma ona wyłącznie symboliczne znaczenie.

- Ta uroczystość, bardzo taka piękna, nie ma charakteru formalnego. To nie jest konieczne, aby skompletować studia, aby odbywało się "czepkowanie". Na niektórych uczelniach tego nie ma. Jest to taki raczej zwyczaj od lat, tradycyjny nie tylko w Polsce, ale też w wielu innych krajach - wyjaśnia.

Podczas uroczystości odśpiewano hymn pielęgniarek i złożono ślubowanie. Czepek pielęgniarski stanowi symbol wykonywanej pracy, a także znak pierwszego stopnia wtajemniczenia zawodowego. Współcześnie coraz rzadziej nosi się go podczas codziennej pracy, jednak symbole te są nadal bliskie wykonującym ten zawód.

- Z równych względów, dla wygody szczególnie te czepki rzeczywiście zdjęto w pewnym momencie z głów pielęgniarkom, ale noszą emblematy, noszą znaczki takie, które są symbolem również tego czepka - mówi wicedyrektor Instytutu Nauk Medycznych dr Alicja Różyk-Myrta.

Aby uzyskać tytuł licencjata pielęgniarstwa, należy odbyć 6-semestrowe studia, podczas której połowę czasu nauki stanowi kształcenie kliniczne.

Dodajmy, że według danych Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych, pod koniec 2017 roku, w całym kraju zarejestrowanych było 285,5 tysiąca pielęgniarek i ponad 6 tysięcy pielęgniarzy.
prof. Andrzej Brodziak
dr Alicja Różyk-Myrta

Zobacz także

2019-05-29, godz. 11:45, Gospodarka Bezrobotni z powiatu nyskiego pojadą za darmo w poszukiwaniu pracy Bezrobotni z powiatu nyskiego zyskają łatwiejszy dostęp do porad specjalistów z urzędu pracy. Od czerwca będą mogli bezpłatnie dojeżdżać do nyskiego 'pośredniaka'. » więcej 2019-05-29, godz. 06:00, Wiadomości z regionu Władze Nysy zapowiadają program rewitalizacji budynków i podwórek. W ten sposób miasto uczci swoje 800-lecie Po remoncie ulic w centrum Nysy, przyjdzie czas na odnowienie kamienic i podwórek. W ten sposób władze gminy chcą uczcić przypadającą za 4 lata 800. rocznicę uzyskania przez Nysę praw miejskich. » więcej 2019-05-27, godz. 22:30, Wiadomości z regionu W połowie czerwca ruszy sezon na nyskim basenie. Kąpielisko zyska nowe atrakcje oraz nazwę 15 czerwca rozpocznie się kolejny sezon na nyskim kąpielisku miejskim. W tym roku, oprócz niecek kąpielowych czy zjeżdżalni, do dyspozycji mieszkańców zostaną oddane także boiska sportowe, plac zabaw czy park linowy. » więcej 2019-05-24, godz. 18:55, Kultura i rozrywka Rozpoczęły się Dni Nysy. Do niedzieli na scenie będzie można zobaczyć Blue Cafe, Dodę, Golec uOrkiestrę, czy Piersi Nysa świętuje. Od dziś (24.05), przez trzy dni trwać będzie 26. edycja dni miasta. » więcej 2019-05-24, godz. 18:30, Gospodarka Nysa zaciągnie duży kredyt. Pieniądze mają pomóc w sfinansowaniu ważnych inwestycji Nysa może zaciągnąć 32-milionowy kredyt. Zielone światło do pożyczenia pieniędzy dali władzom gminy miejscy rajcy podczas ostatniej sesji rady gminy. » więcej
492493494495496497498
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »