Radio Opole » Radio Opole w powiecie nyskim (DAB+) » Informacje z powiatu nyskiego

Informacje z powiatu nyskiego

2019-05-17, 16:15 Autor: Daniel Klimczak

Przyszłe pielęgniarki i pielęgniarze z nyskiej uczelni po raz pierwszy założyli dziś symboliczny czepek

"Czepkowanie" na PWSZ w Nysie [fot. PWSZ Nysa]
"Czepkowanie" na PWSZ w Nysie [fot. PWSZ Nysa]
"Czepkowanie" na PWSZ w Nysie [fot. Daniel Klimczak]
"Czepkowanie" na PWSZ w Nysie [fot. Daniel Klimczak]
"Czepkowanie" na PWSZ w Nysie [fot. PWSZ Nysa]
"Czepkowanie" na PWSZ w Nysie [fot. PWSZ Nysa]
"Czepkowanie" na PWSZ w Nysie [fot. Daniel Klimczak]
"Czepkowanie" na PWSZ w Nysie [fot. Daniel Klimczak]
Kilkadziesiąt studentek i studentów pierwszego roku pielęgniarstwa na Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Nysie wzięło dziś (17.05) udział w uroczystym "czepkowaniu".
Uroczystość ta jest pierwszą i zarazem najważniejszą w karierze pielęgniarki bądź pielęgniarza, choć, jak zauważa dyrektor instytutu nauk medycznych nyskiej PWSZ prof. Andrzej Brodziak, ma ona wyłącznie symboliczne znaczenie.

- Ta uroczystość, bardzo taka piękna, nie ma charakteru formalnego. To nie jest konieczne, aby skompletować studia, aby odbywało się "czepkowanie". Na niektórych uczelniach tego nie ma. Jest to taki raczej zwyczaj od lat, tradycyjny nie tylko w Polsce, ale też w wielu innych krajach - wyjaśnia.

Podczas uroczystości odśpiewano hymn pielęgniarek i złożono ślubowanie. Czepek pielęgniarski stanowi symbol wykonywanej pracy, a także znak pierwszego stopnia wtajemniczenia zawodowego. Współcześnie coraz rzadziej nosi się go podczas codziennej pracy, jednak symbole te są nadal bliskie wykonującym ten zawód.

- Z równych względów, dla wygody szczególnie te czepki rzeczywiście zdjęto w pewnym momencie z głów pielęgniarkom, ale noszą emblematy, noszą znaczki takie, które są symbolem również tego czepka - mówi wicedyrektor Instytutu Nauk Medycznych dr Alicja Różyk-Myrta.

Aby uzyskać tytuł licencjata pielęgniarstwa, należy odbyć 6-semestrowe studia, podczas której połowę czasu nauki stanowi kształcenie kliniczne.

Dodajmy, że według danych Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych, pod koniec 2017 roku, w całym kraju zarejestrowanych było 285,5 tysiąca pielęgniarek i ponad 6 tysięcy pielęgniarzy.
prof. Andrzej Brodziak
dr Alicja Różyk-Myrta

Zobacz także

2019-06-03, godz. 17:59, Wiadomości z regionu Czy byłe władze powiatu nyskiego wyłudzały diety za podróże służbowe? Nyskie starostwo bada, czy zarząd powiatu poprzedniej kadencji niewłaściwie wydatkował publiczne pieniądze. Na możliwe nieprawidłowości zwróciło uwagę stowarzyszenie Ad Astra, które skierowało do obecnych władz powiatu pismo… » więcej 2019-06-02, godz. 18:00, Gospodarka 5 projektów za 600 tysięcy zł. Budżet Obywatelski Nysy rozstrzygnięty Mieszkańcy gminy Nysa postawili na sport i rekreację, oddając ponad 19 tysięcy głosów na propozycje w Budżecie Obywatelskim. Wartość przewidzianych do sfinansowania trzech projektów w mieście i dwóch w sołectwach, to 600 tysięcy… » więcej 2019-06-01, godz. 12:43, Gospodarka Powiat nyski pomoże w odbudowie kościoła w Hajdukach Nyskich Powiat nyski przekaże pieniądze na remont kościoła w Hajdukach Nyskich. Na razie będzie to 50 tysięcy złotych, jednak niebawem kwota ta ma zostać zwiększona. » więcej 2019-06-01, godz. 10:32, Wiadomości z regionu Wszystkie dzieci nasze są. Dziś Międzynarodowy Dzień Dziecka Pikniki rodzinne, zabawy, gry terenowe, konkursy, występy artystyczne. Nie ma chyba miasta na Opolszczyźnie, które nie organizowałoby atrakcji dla swoich najmłodszych obywateli. » więcej 2019-05-31, godz. 14:30, Sport i turystyka Michał Makowski odchodzi ze Stali Nysa. Teraz będzie grał na Śląsku BBTS Bielsko-Biała podpisało umowę z przyjmującym co najmniej na dwa sezony. » więcej
490491492493494495496
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »