Radio Opole » Radio Opole w powiecie nyskim (DAB+) » Informacje z powiatu nyskiego

Informacje z powiatu nyskiego

2019-05-17, 16:15 Autor: Daniel Klimczak

Przyszłe pielęgniarki i pielęgniarze z nyskiej uczelni po raz pierwszy założyli dziś symboliczny czepek

"Czepkowanie" na PWSZ w Nysie [fot. PWSZ Nysa]
"Czepkowanie" na PWSZ w Nysie [fot. PWSZ Nysa]
"Czepkowanie" na PWSZ w Nysie [fot. Daniel Klimczak]
"Czepkowanie" na PWSZ w Nysie [fot. Daniel Klimczak]
"Czepkowanie" na PWSZ w Nysie [fot. PWSZ Nysa]
"Czepkowanie" na PWSZ w Nysie [fot. PWSZ Nysa]
"Czepkowanie" na PWSZ w Nysie [fot. Daniel Klimczak]
"Czepkowanie" na PWSZ w Nysie [fot. Daniel Klimczak]
Kilkadziesiąt studentek i studentów pierwszego roku pielęgniarstwa na Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Nysie wzięło dziś (17.05) udział w uroczystym "czepkowaniu".
Uroczystość ta jest pierwszą i zarazem najważniejszą w karierze pielęgniarki bądź pielęgniarza, choć, jak zauważa dyrektor instytutu nauk medycznych nyskiej PWSZ prof. Andrzej Brodziak, ma ona wyłącznie symboliczne znaczenie.

- Ta uroczystość, bardzo taka piękna, nie ma charakteru formalnego. To nie jest konieczne, aby skompletować studia, aby odbywało się "czepkowanie". Na niektórych uczelniach tego nie ma. Jest to taki raczej zwyczaj od lat, tradycyjny nie tylko w Polsce, ale też w wielu innych krajach - wyjaśnia.

Podczas uroczystości odśpiewano hymn pielęgniarek i złożono ślubowanie. Czepek pielęgniarski stanowi symbol wykonywanej pracy, a także znak pierwszego stopnia wtajemniczenia zawodowego. Współcześnie coraz rzadziej nosi się go podczas codziennej pracy, jednak symbole te są nadal bliskie wykonującym ten zawód.

- Z równych względów, dla wygody szczególnie te czepki rzeczywiście zdjęto w pewnym momencie z głów pielęgniarkom, ale noszą emblematy, noszą znaczki takie, które są symbolem również tego czepka - mówi wicedyrektor Instytutu Nauk Medycznych dr Alicja Różyk-Myrta.

Aby uzyskać tytuł licencjata pielęgniarstwa, należy odbyć 6-semestrowe studia, podczas której połowę czasu nauki stanowi kształcenie kliniczne.

Dodajmy, że według danych Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych, pod koniec 2017 roku, w całym kraju zarejestrowanych było 285,5 tysiąca pielęgniarek i ponad 6 tysięcy pielęgniarzy.
prof. Andrzej Brodziak
dr Alicja Różyk-Myrta

Zobacz także

2019-07-07, godz. 13:15, Kultura i rozrywka Nysa: XX Wakacyjny Kurs Big-Bandów przeszedł do historii Występem trzech, zróżnicowanych doświadczeniem składów, zakończył się (06.07) w Nysie XX Wakacyjny Kurs Big-Bandów. » więcej 2019-07-06, godz. 18:40, Wiadomości z regionu 40 osób z 5 budynków ewakuowano w Nysie z powodu wycieku gazu z instalacji podziemnej przy ulicy Piłsudskiego. Akcja strażaków i pogotowia gazowego trwa od kilku godzin. » więcej 2019-07-06, godz. 15:00, Kultura i rozrywka Nysa: Wielki finał XX Wakacyjnego Kursu Big-bandów Efekty pracy uczestników XX Wakacyjnego Kursu Big-bandów poznamy dziś wieczorem (06.07) w Nysie. Na koncercie wieńczącym jubileuszową odsłonę wakacyjnych zajęć z improwizacji i gry zespołowej wystąpią 2 big-bandy, prowadzone przez… » więcej 2019-07-05, godz. 13:45, Wiadomości z regionu Nysa: pikieta przed starostwem z powodu kotłowni przy szpitalu w Głuchołazach Pikietę przed nyskim starostwem przeprowadziło kilku mieszkańców Głuchołaz. Domagają się zaprzestania trucia ich wyziewami ze szpitalnej kotłowni. W petycji do władz powiatu zapowiedzieli, że w razie nie spełnienia ich żądań… » więcej 2019-07-04, godz. 13:00, Wiadomości z regionu W Nysie miała powstać tężnia. Budowa nie ruszyła. Miasto tłumaczy, że wzięło pod uwagę głos mieszkańców Pod koniec ubiegłego roku władze Nysy zapowiadały budowę w mieście trzech tężni. Pierwsza z nich miała pojawić się najpóźniej podczas tegorocznego lata, jednak do tej pory budowa jeszcze nie ruszyła. » więcej
480481482483484485486
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »